Kamery live
prognoza pogody

135 lat OSP. – Straż to obowiązek, a wy – to pasja (aktualizacja)

24 października 2016 05:58
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Niedziela w stolicy Podhala upłynęła pod znakiem strażackiego munduru. Przez pół dnia swoje 135-lecie świętowała nowotarska Ochotnicza Straż Pożarna, najstarsza jednostka straży ogniowej na Podhalu. Złotymi Krzyżami Zasługi Prezydent RP uhonorował dwóch druhów.

Po uroczystej Mszy św. w kościele pw. Matki Boskiej Anielskiej ochotnicy i ich goście przejechali na Nową Targowicę. Tam odbyła się galowa i plenerowa część jubileuszu, z fasonem rozpoczęta przez Miejską Orkiestrę Dętą pod batutą Marcina Musiaka. Przy mikrofonie prowadził ją druh Marcin Jagła, gości witał prezes Bogusław Giełczyński, a referat o historii najstarszej z podhalańskich jednostek wygłosił druh Dariusz Jabcoń. Pododdziały stanęły w dwuboku. Po przyjęciu meldunku lustrował je komendant wojewódzki PSP – bryg. Stanisław Nowak. Wojewoda Józef Pilch, gratulując nowotarskiej OSP zacnego jubileuszu, dzielności, aktywności i sprzętu, którego ilość powiększył zakupiony ostatnio gaśniczy mercedes 1530 GBA – powiedział: – Straż to obowiązek, a wy – to pasja.

 Księża Stanisław Chlebek – proboszcz parafii na Kowańcu i mł. brygadier Władysław Kulig, kapelan małopolskich strażaków – poświęcili, obficie kropiąc, ten nowy nabytek. Pod adresem ochotników z Nowego Targu padło wiele słów uznania i podzięki za pomoc przy pożarach, nieszczęśliwych zdarzeniach i klęskach żywiołowych, także za udział w Światowych Dniach Młodzieży i 1050. rocznicy Chrztu Polski. Gratulowali im i dziękowali wojewoda, komendant wojewódzki, starosta Krzysztof Faber, który w imieniu powiatowych władz wręczył jednostce na ręce prezesa Bogusława Giełczyńskiego i naczelnika Jakuba Waligórskiego Medal za Zasługi; burmistrz Grzegorz Watycha, senator Jan Hamerski, poseł Edward Siarka – również jako prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP, posłanka Anna Paluch w uroczystym adresie, radny wojewódzki Stanisław Barnaś, wystarawszy się dla jednostki o Medal „Polonia Minor”, nadawany przez władze województwa. Życzenia i podziękowania składały fajermanom Związek Podhalan i Nadleśnictwo Nowy Targ.

– Taka stara, a taka młoda… – komplementował jubilatkę kapelan małopolskich strażaków, doceniając zarówno dzielność i społeczne zaangażowanie nowotarskich fajermanów, którzy spieszą na każdy dźwięk syreny, jak też ich sprzętowe wyposażenie. Burmistrz Grzegorz Watycha w imieniu miejskiego samorządu obiecał – jak i do tej pory – pomoc w potrzebnych zakupach i dalszą dbałość o remizę. Miała też jubilatka gości z daleka: z sołectwa Nowy Targ na Pomorzu, z Mińska Mazowieckiego i z Trąbina w województwie kujawsko-pomorskim.  Naczelnikowi Jakubowi Waligórskiemu i druhowi Janowi Łapsie, czyli dwom miejskim radnym, wojewoda przypiął Złote Krzyże Zasługi nadane przez Prezydenta RP na wniosek burmistrza. Złote Medale za zasługi dla pożarnictwa otrzymali druhowie Marek Batkiewicz i Marcin Waligórski, srebrne – Marcin Bryniarski i Wojciech Wolski, a brązowe – burmistrz Grzegorz Watycha i jego zastępca Waldemar Wojtaszek. Najbardziej zasłużonym dla zakupu nowego mercedesa, czyli wojewodzie, burmistrzowi i komendantowi wojewódzkiemu ochotnicy dziękowali statuetkami św. Floriana.

NT24TV 24.10.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również