Kamery live
prognoza pogody

130. rocznica urodzin Jana Głuszka, więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych

30 czerwca 2023 14:19

   Poznajcie Jana Głuszka. Urodził się 23 czerwca 1893 roku w Zakopanem. Do KL Auschwitz trafił transportem z 23 stycznia 1943 roku.

130. rocznica urodzin Jana Głuszka, więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych
 
“23 stycznia 1943 roku przywieziono do KL Auschwitz transport liczący 70 więźniów, skierowanych do obozu przez Sipo u. SD z Krakowa. Otrzymali oni numery 93176-93245. (…)
 
Do KL Auschwitz więźniów przywieziono pociągiem. Z więzienia w Tarnowie na dworzec kolejowy szli pieszo. Na dworcu wpędzono ich do wagonów więźniarek dołączonych do składu pociągu osobowego, jadącego do Krakowa. Przemarsz więźniów na dworzec obserwowały z ukrycia rodziny wywożonych więźniów. (…) W Krakowie wagony te dołączono do pociągu jadącego do Oświęcimia. Z dworca kolejowego w Oświęcimiu do obozu macierzystego prowadzono więźniów pieszo. Po przybyciu na miejsce, więźniów na noc umieszczono w bloku nr 26, gdzie przebywali do rana. Następnego dnia przystąpiono do formalności związanych z przyjęciem do obozu. Nowo przybyli więźniowie zostali poddani kąpieli, strzyżeniu i goleniu włosów na całym ciele. Wydano im obozową odzież, sfotografowano i przydzielono numery.”
 
KSIĘGA PAMIĘCI
 
Jan Głuszek od tamtej chwili stał się numerem 93176. Został wyzwolony w niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau.
os 30.06.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również