Kamery live
prognoza pogody

13 grudnia roku pamiętnego. Wtedy też był tęgi mróz…

14 grudnia 2022 16:11

NOWY TARG. Być zwyciężonym i nie ulec – to zwyciężyć. Ten cytat z Józefa Piłsudskiego stał się hasłem upamiętnienia ofiar i prześladowanych w mrocznym okresie stanu wojennego. W 41. rocznicę zorganizował je nowotarski Oddział Nr 6 Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”.

13 grudnia roku pamiętnego. Wtedy też był tęgi mróz…

Koncelebrowana Msza św. w murach kościoła św. Katarzyny – miejscu słynnych onegdaj Mszy z Ojczyznę – zgromadziła poczty sztandarowe „Solidarności”, szkół średnich, Związku Podhalan, Rycerzy Kolumba, Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych BŁYSKAWICA; delegacje władz samorządowych miasta i powiatu, GRUPY Mieszkańców PAMIĘĆ. Modlitewne wspomnienie ofiar i prześladowanych; tych, którzy stawali do walki z komunistycznym reżimem, uświetniła obecność Miejskiego Chóru „Gorce” pod dyrekcją Doroty Żmudy. Wykonał on m.in. Hymn „Bogarodzico Dziewico” Juliusza Słowackiego.   

Ks. proboszcz Zbigniew Płachta mówił o zrodzonym na polskiej ziemi dziele „Solidarności”:

 – Zmieniło ono i zmienia oblicze Europy, w wielu wypadkach zmieniło też wnętrze człowieka. Podczas jednej Mszy św. kiedy ludzie wznosili palce w znaku litery „V”, oznaczającym zwycięstwo, ks. Jerzy Popiełuszko poprosił, żeby zamiast tego wznieśli krzyże rozdane im przed wejściem do kościoła. Widok był porażający. Tak, jak Chrystus na krzyżu – Ojczyzna ocieka krwią. Chrystusa na krzyżu zabijają rodacy z Jego kraju. Możemy ten symbol na nowo odczytać, nie tylko odnosząc do wydarzeń sprzed 41 lat. Ciągle trwa zmaganie między dobrem a złem i my w tym bierzemy udział.  

Pochyliły się sztandary, gdy zabrzmiała pieśń „Boże, coś Polskę”. Mróz podobny temu sprzed 41 lat sprawił, że Apel Poległych – z imionami i nazwiskami tych najmłodszych rzuconych na szaniec polskiej wolności – został odczytany we wnętrzu kościoła przez Adama Błaszczyka.

List, który w 41. rocznicę przekazała posłanka Anna Paluch, odczytał natomiast radny powiatowy Krzysztof Kuranda.

Już na zewnątrz, w grudniowym mroku, delegacje składały wiązanki, paliły znicze przez obeliskiem ks. Jerzego Popiełuszki, niezłomnego kapelana „Solidarności”, męczennika narodowej sprawy. Jeszcze raz pochyliły się drzewce sztandarów, gdy zaintonowano hymn Polski.

(asz)

 

Anna Szopińska 14.12.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również