Kamery live
prognoza pogody

127. rocznica urodzin Antoniego Sucheckiego, więźnia Palace i niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

19 czerwca 2023 10:02

Poznajcie Antoniego Sucheckiego. Urodził się 12 czerwca 1896 roku w Zakopanem. Był rzeźbiarzem.

127. rocznica urodzin Antoniego Sucheckiego, więźnia Palace i niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz
W sierpniu 1939 roku został wysłany w charakterze kierownika grupy z Zakopanego na przeszkolenie do Warszawy. Był członkiem grupy dywersyjnej. Komendant ZWZ na teren Zakopanego.
 
Wybuch wojny zastał go w stolicy. Na Podhale powrócił już po wrześniu 1939 r. Niemcy postanowili rozprawić się z ruchem oporu. Antoni Suchecki zostaje aresztowany i trafia do więzienia w Palace – katowni Podhala w Zakopanem. Przechodząc brutalne śledztwo zostaje przewieziony do Tarnowa i osadzony w tamtejszym więzieniu.
 
W przeddzień transportu wywołano z cel więźniów z przygotowanej wcześniej listy. Z tarnowskiego więzienia zostali przewiezieni samochodami ciężarowymi do budynku łaźni w celu dezynfekcji i kąpieli. O świcie następnego dnia przeprowadzono więźniów ulicami miasta, by wtłoczyć ich następnie do przygotowanych wcześniej wagonów.
 
14 czerwca 1940 roku Antoni Suchecki zostaje przywieziony do KL Auschwitz w pierwszym transporcie Polaków. Od tamtej chwili stał się numerem 595…
 
Był członkiem Związku Organizacji Wojskowej w KL Auschwitz, której twórcą był rotmistrz Witold Pilecki.
Zginął 25 czerwca 1942 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.
 
Cześć i chwała Bohaterom!
 
mat. nadesłane
os 19.06.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również