Kamery live
prognoza pogody

104 tys. zł. kary za reklamę niezgodną z przepisami

Ponad 104 tysiące złotych – to wysokość kary pieniężnej nałożonej przez Urząd Miasta w Nowym Targu za umieszczenie tablicy reklamowej niezgodnej z przepisami tzw. “uchwały reklamowej”. Póki co, to jedyna decyzja o karze grzywny, jaką wydano w ciągu roku obowiązywania nowego prawa lokalnego. Nie jest ona prawomocna. 

104 tys. zł. kary za reklamę niezgodną z przepisami

Wszystkie przepisy uchwały krajobrazowej, jaką Rada Miasta podjęła pod koniec grudnia 2019 roku, weszły w życie z dniem 6 lutego 2021 roku, po rocznym okresie przejściowym, przeznaczonym na dostosowanie istniejących reklam i szyldów do nowych przepisów. Nowych urządzeń reklamowych niezgodnych z zapisami uchwały nie można umieszczać już od lutego 2020 roku. 

-Efekty wprowadzenia uchwały krajobrazowej są widoczne i zostały zauważone i docenione w lokalnych mediach – ocenia burmistrz Grzegorz Watycha, w odpowiedzi na interpelację w tej sprawie – Niestety nie wszyscy właściciele reklam dostosowali się do zapisów uchwały i wobec nich prowadzone są czynności w celu likwidacji reklamy lub szyldu, bądź dostosowania do zgodności z przepisami. Trzeba też pamiętać, że niektóre urządzenia reklamowe posiadają wcześniej wydane pozwolenia na budowę i jako prawo nabyte mogą stać, przynajmniej do czasu rozstrzygnięcia tej kwestii przez Trybunał Konstytucyjny, ale z kolei podlegają one, tak ja wszystkie, opłatom reklamowym.

Jak informuje pan burmistrz, standardowo, delegowany pracownik wykonuje kontrole średnio raz na tydzień, jednak w okresie ograniczeń wynikających z panującej pandemii Covid-19 lub np. w okresie zimowym, są one wykonywane rzadziej.

Spośród ok.110 osób i podmiotów, które otrzymały pisma informujące o konieczności dostosowania szyldów i reklam do zapisów “uchwały reklamowej”, około połowa adresatów dostosowała się do zaleceń zawartych w piśmie. W stosunku do pozostałych trwają czynności sprawdzające. 

Autorem interpelacji dotyczącej egzekwowania uchwały reklamowej był radny Paweł Liszka. 

Zdjęcie ma charakter poglądowy.

Uchwała reklamowa w Nowym Targu. Po efekcie “wow” – etap żmudnej pracy

os 23.02.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Konfident 17:41 23.02.2022

Na Św.Anny też jest taka brzydka i jej jeszcze nie usunęli tam pisze coś System Alrm trzeba mu przywalić ze 20 tysięcy chyba że on ma specjalne względy w mieście .

Zobacz również