Kamery live
prognoza pogody

102 rocznica urodzin Włodzimierza Borkowskiego, więźnia I transportu Polaków do KL Auschwitz.

2 sierpnia 2022 12:54

Hrabia, Włodzimierz Dunin – Borkowski urodził się 29 lipca 1920 roku w Ostrowsku na Podhalu. W 1939 roku ukończył liceum krakowskie i zdał na studia medyczne. Niestety, Włodzimierz nie zdążył ich rozpocząć z powodu wybuchu wojny. Za działalność w ZWZ został aresztowany 6 maja 1940 roku i trafił do więzienia na Montelupich w Krakowie.

102 rocznica urodzin Włodzimierza Borkowskiego, więźnia I transportu Polaków do KL Auschwitz.

14 czerwca 1940 roku został przywieziony do KL Auschwitz w pierwszym transporcie Polaków. Włodzimierz Dunin – Borkowski staje się od tego czasu numerem 360. Początkowo zostaje przydzielony do ciężkich prac budowlanych. W poszukiwaniu lepszego miejsca udaje mu się następnie podjąć niewolniczą pracę w stolarni. Zajmował się w niej m.in. rysowaniem różnych ozdobników, które potem rzeźbiono na drewnianych wyrobach.
Wykonywał potajemnie projekty witraży, z myślą, że kiedyś po wojnie powstanie świątynia, a w niej sanktuarium pamięci ofiar KL Auschwitz. Wiele prac jego autorstwa ocalało dzięki obozowemu i przyobozowemu ruchowi oporu.
Włodzimierz Borkowski był więźniem kilku niemieckich obozów. W 1944 roku zosta
ł przeniesiony do Breslau – Lissa, a stamtąd, z początkiem stycznia 1945 roku do KL Gross–Rosen, obozu macierzystego. Przed w Wielkanocą został ewakuowany do KL Buchenwald. Wyniszczający marsz ewakuacyjny i pobyt w obozie Flossenburg stały się ostatnim etapem morderczej wędrówki. Dnia 23 kwietnia 1945 roku Włodzimierz odzysk wolność.
Do Polski powr
ócił 26 lipca 1945 roku. Ponownie podjął studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1950 roku uzysk dyplom lekarza. Był lekarzem medycyny przemysłowej, chirurgiem, rentgenologiem, ratownikiem górniczym. Obok pracy zawodowej zajmował się działalnością artystyczną – pisał wiersze i malował obrazy. Repliki projektów witraży oświęcimskich, które dzisiaj są przechowywane w zbiorach Muzeum Auschwitz-Birkenau są jego dziełem. Honorowy obywatel Miasta Krakowa. Uhonorowany również Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oświęcimskim.
Zmarł 6 sierpnia 2015 roku w Krakowie.

/źródło: Sebastian Śmietana/

redakcja 02.08.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również