Kamery live
prognoza pogody

10 najpiękniejszych miejsc pod ziemią

26 lipca 2022 11:38

Powiedzieć, że wielicka kopalnia jest piękna, to trochę tak, jak powiedzieć, że „Słowacki wielkim poetą był”. Zdecydowanie za mało, na dodatek bardzo ogólnie. Tym razem zapytaliśmy nie turystów, a zjeżdżających pod ziemię górników, które miejsca w kopalni są według nich najpiękniejsze. Oto, z zamierzenia subiektywna, lista 10 kopalnianych „naj”.

10 najpiękniejszych miejsc pod ziemią

Na zdjęciu: Komora Erazma Barącza, fot. R.Stachurski 

  1.   Margielnik 

Komora Margielnik uznanie zawdzięcza swemu rozmachowi. Sól zaczęto z niej wydobywać w XIX stuleciu. Nazwę komora zawdzięcza komisarzowi c. k. Johannowi Wentzlowi Margielikowi. Margielnik powstał w pokładzie soli szybikowej, w zachodniej części Kopuły Grot Kryształowych. W komorze kręcono m.in. sceny do filmu „Seksmisja” Juliusza Machulskiego.

    1. Szybik Bukaria

Ten niezwykłej urody szybik znajduje się niedaleko Margielnika, w poprzeczni August. Sole wtórnych krystalizacji warte są zmagań z wąskim przejściem – trzeba czołgać się, najlepiej z wciągniętym brzuchem. Potem jednak w świetle górniczej lampy ukazują się słone cudowności. Kto był, ten zna deficyt przestrzeni. Przed laty szybik filmowała urzeczona nim ekipa japońskiej telewizji. W rejonie Bukarii zmieścili się: reżyser, dźwiękowiec, oświetleniowiec, tłumacz i oczywiście górnik. Można rzec: origami.

    1. Szybik Śnieci

Pozostańmy w baśniowej scenerii. Oto kolejny szybik, również na poziomie III. Zachwyca, a także przeczy teorii, jakoby wśród soli nic żyć nie mogło. Niptushololeucus jednak potrafi. Nieduży chrząszcz upodobał sobie kopalnię, a w niej m.in. szybik Śnieci. Podziemną obecność niepozornego robaczka potwierdził już w roku 1843 geolog Ludwik Zejszner: ze żyjących istot znajdują się jeszcze małe chrabąszcze czerwonawe w opuszczonych miejscach kopalni […]. Często znajdują się one na soli naciekowej […].

    1. Michałowice

W roku 1896 pismo „Wędrowiec” donosiło: Jest to jedna z najwspanialszych komór pod względem rozmiarów i objętości… Strop tej imponującej, w ciemności zda się bezbrzeżnej przestrzeni podpiera cały las drzewa w sztucznych wiązaniach, będących pomnikowem dziełem sztuki inżynierskiej i ciesielskiej. Majestat tej komory przedstawia się oczom turysty w całej pełni dopiero wtedy, gdy zapłonie świecznik wspaniały w kryształowej soli u stropu zawieszony o 300 świecach, których światło wzmacnia mnóstwo lampek i ogni bengalskich. Nic dodać, nic ująć. Komorę zobaczyć można na Trasie Turystycznej https://www.kopalnia.pl/turysta-indywidualny/trasa-turystyczna) wielickiej kopalni

    1. Komora Barącza

Oczy przykuwa solankowe jezioro. Szmaragdowa barwa wody kusi, nie mniej zresztą jak drewniane galerie wijące się po ociosach wyrobiska. Widok z ich wysokości jest jednak zastrzeżony wyłącznie dla górników – mówią, że jest na co popatrzeć. Komora Barącza częścią Trasy Turystycznej stała się w roku 1905.

    1. Komory kieratowe

Adamów, Mirów, Mortis, Gruszczyn… Te pochodzące z czasów saskich wyrobiska skrywają zachowane w różnym stopniu urządzenia do transportu pionowego. W komorze Gruszczyn przetrwał kompletny kierat typu węgierskiego. Z kopalnianego mroku wyłania się skomplikowana machina, dziś już nieruchoma, milcząca, chociaż… W jej drewnianych ramionach zdaje się pobrzmiewać echo dawnych czasów.

    1. Szybik Wessel

Kolejne bajkowe miejsce w wielickiej kopalni. Szybik wydrążono w latach 50. XVIII w. Prowadzi z chodnika przy komorze Jezioro Wessel aż na poziom I. Fantazyjne sole wtórnych krystalizacji zawdzięcza najpewniej solance częściowo pochodzącej ze starych zrobów – natrafili na nie Austriacy, bijąc chodnik z leżącej powyżej komory Wessel.

    1. Ferro

Komorę wybrano w XIX w. w soli spizowej. Górnicy pracowali ręcznie, a o ich zmaganiach z solą informują dziś ślady po klinach oraz odbitych kłapciach i ławach. Tym, co najbardziej zwraca uwagę, są drewniane schody wpisane w gąszcz soli wtórnych krystalizacji. Baśniowy widok!

    1. Kapliczka Ukrzyżowania

Górnik wielicki to od zawsze człowiek nabożny – w sposób uczciwy, zgoła niepatetyczny. Tego rodzaju duchowość najlepiej wyrażają miejsca podobne XIX-wiecznej kapliczce przy poprzeczni Lipowiec I. Mała? Prosta? Rzeźbiona niewprawną dłonią? Tak, a do tego absolutnie szczera.

    1. Kaplica św. Kingi

Tego miejsca nikomu przedstawiać nie trzeba. Najwspanialsza, najbardziej kunsztowna i olśniewająca spośród kaplic podziemnej Wieliczki. Dedykowana górniczej patronce świątynia pozostaje w pamięci na zawsze. Miejsce religijnych uroczystości, rocznic, ślubów, koncertów, a nawet filmowych realizacji Solne wnętrze zachwyca, wzbudza respekt wobec natury, sił przyrody i talentu wielickich rzeźbiarzy.

Nie mogło jej zabraknąć w zestawieniu, gdyż jest ważnym miejscem dla każdego górnika.

/mat. sponsorowany/

os 26.07.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również