Kamery live
prognoza pogody

10 lat Podhalańskich Amazonek – wdzięczność, uśmiech i nadzieja

22 października 2022 13:32
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Różowy kolor wstążeczek, ich empatia i uśmiech to znaki nadziei dla wielu kobiet porażonych wynikiem badania, zmagających się z chorobą nowotworową lub pełnych lęku przed konsultacją lekarską. 10-lecie swojego istnienia świętowały Podhalańskie Amazonki.

Gdyby zrobić w regionie szybką sondę, okazałoby się, jak są już znane, jak wielkim darzone zaufaniem i jaką otoczone wdzięcznością. Co nie znaczy, że wszystko spada im z nieba – każdy pakiet badań USG piersi, każdą pulę masaży limfatycznych po mastektomii – muszą wychodzić, wyprosić: w mieście, w powiecie, u prywatnych sponsorów. Łatwiej mają o tyle, że – docierając z akcją profilaktyczną do szkół w najmniejszych nawet miejscowościach – stały się rozpoznawalne i świadczy o nich ogromna, organiczna praca. To one wytrwale zbiegały, by Podhalański Szpital nabył nowoczesny mammograf. To, co robią, przekonując trzy pokolenia kobiet, że warto się badać, walczyć o zdrowie i życie – jest nieocenione. Pomagając sobie, pomagają innym. Edukują, organizują spotkania profilaktyczne, rozprowadzają materiały drukowane, uczą samobadania, ośmielają, udzielają bardzo szerokiego wsparcia. Informują, kto i gdzie wykona mastektomię z równoczesną rekonstrukcją. Oferują cudowne poczucie wspólnoty. Uczestniczą w Jarmarkach Podhalańskich, Piknikach Zdrowia, meczach charytatywnych, Pielgrzymkach Amazonek na Jasną Górę. Same zapraszają na doroczne Pielgrzymki do ludźmierskiego Sanktuarium.

Koncert zorganizowany przez zaprzyjaźnioną z Amazonkami Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Fr. Chopina, dzięki życzliwości pani dyrektor Marty Łapczyńskiej, stał się formą podziękowania Amazonek dla tych, którzy wspierają ich działalność.     

Podziękowania za pomoc bardzo konkretną odbierali na scenie: posłanka Anna Paluch, pani wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg, Karol Skrzypiec – urzędujący członek Zarządu Powiatu, radny wojewódzki Stanisław Barnaś, Uniwersytet Trzeciego Wieku, siostra Danuta Lipińska, radni powiatowi Grażyna Tylka i Michał Borzęcki, Patrycja Furczoń z „American Drems” i Barbara Romanowska – członkini Zarządu Allmedici. Swoją wdzięczność kierowały Amazonki również do Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego, Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica. Były kwiaty, uściski, wiele wzajemnych ciepłych słów i wspaniałych życzeń składanych na ręce pani prezes – Krystyny Iskrzyckiej. Choć tak trudno się Amazonkom przebić w samorządach z większymi projektami, wyraźnie widać skutki ich nieustannych starań.  

Gospodyni miejsca, dyrektor Marcie Łapczyńskiej, pani wiceburmistrz z kolei wręczyła w podzięce prezent wielce użyteczny – klarnet w eleganckim futerale.

Po dziesięciu latach od momentu, kiedy pani Ewa Palider z kilkoma koleżankami zakładała stowarzyszenie, Podhalańskie Amazonki są dla całego regionu siłą nadziei – skuteczną i niezawodną. Katalog ich dokonań jest długi. Przy dziesięcioleciu dziękowały one, ale największe podziękowania należą się tym wspaniałym paniom – za to, że są i za to, czym służą, same borykając się ze zdrowotnym problemem.

Jubileuszowy koncert z udziałem uczniów i nauczycieli Szkoły Muzycznej sponsorował burmistrz, a hasłem 10-lecia Podhalańskich Amazonek było: „Życie jest piękne”. Uroczyste spotkanie stało się zarazem finałem podjętej jeszcze przed wakacjami akcji „10 szczytów na 10-lecie”. Z różowym banerem prezentowanym już podczas tegorocznej Pielgrzymki do Gaździny Podhala, Amazonki zdobywały szczyty w Tatrach, Pieninach, Beskidach, nawet w Norwegii. Jeszcze większych rzeczy dokonują, walcząc z podstępnym wrogiem, który diagnozowany jest codziennie u 50 Polek, a 15 z nich zabija.

(asz)

 

 

Anna Szopińska 22.10.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również