Zaczęło się podłączanie parafii do miejskiego ciepła
NOWY TARG. Dziedziniec parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa od strony Alei Tysiąclecia znaczy już długi, wąski wykop. Zapowiadana wcześniej duża inwestycja ciepłownicza właśnie się rozpoczęła.

W wakacje 5 parafialnych obiektów: wikarówka, piętrowy dom i Dom Katechetyczny przy ul. Królowej Jadwigi oraz kościół i plebania – zostanie przyłączonych do miejskiej sieci. Jest to jedno z największych planowanych na ten rok przedsięwzięć MPEC-u. Dyktowanych z jednej strony staraniami o poprawę jakości powietrza, a z drugiej – wynikami analizy, jaką przeprowadziła Rada Ekonomiczna parafii, dotąd korzystającej z ogrzewania węglowego.
Do jej pory – w ramach walki z niską emisją – MPEC podłączył już 150 budynków, wśród nich sporo gabarytowych obiektów użyteczności publicznej, m.in. Urząd Miasta, gmach „Sokoła” i kompleks Miejskiej Hali Lodowej. Wejście w kolejne ulice umożliwiła ciepłowniczej firmie pozyskana dotacja.
Plan MPEC-u na ten rok przewiduje podłączenie sąsiadującego z terenem parafii budynku ZUS-u i Hali „Gorce” (w tej chwili projektowany jest przyłącz do niej). Duże zainteresowanie miejskim ciepłem wykazują także mieszkańcy ul. Ku Studzionkom, którzy złożyli 31 wniosków. MPEC ma już zgodę na przejście pod Aleją Tysiąclecia, w kierunku starostwa.
– Czy siedziba powiatu zyska przyłącz w tym roku czy w przyszłym – zależy od sytuacji epidemicznej, bowiem rury co prawda produkowane są w Polsce, ale stal potrzebna na elementy instalacji pochodzi już z importu, a huty we Włoszech stoją, import z Niemiec czy z Chin jest utrudniony – tłumaczy prezes MPEC-u, Grzegorz Ratter.
W przyszłym roku natomiast MPEC planuje w tym rejonie podłączenie szeregowców powstających przy ul. Orkana i sąsiadującej z nimi przez drogę „piątki”.
(asz)
Komentarze