Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

„Wielkanocno Kosołecka” – ostoja tradycji

1 kwietnia 2024 19:48

BIAŁY DUNAJEC. Już od 27 lat Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu zaprasza dzieci wraz z rodzicami do udziału w Konkursie „Wielkanocno Kosołecka”. Sztuka polega na wyszykowaniu koszyczka z jadłem do święcenia tak, jak starodawna góralska tradycja każe. A gdy jeszcze przyjdzie się z taką kosołeckom do kościoła w góralskim odzieniu, to nagroda pewna.

„Wielkanocno Kosołecka” – ostoja tradycji

Tego roku kosołecki wypełnione wszelakim jadłem przyniosło do święcenia i do oceny ponad pół setki dzieci. Najmłodsze miało 14 miesięcy. Nad wyborem najpiękniejszych i jak najbardziej zgodnych z tradycją głowiło się jury pod przewodnictwem dr hab. Stanisławy Trebuni-Staszel. Asystowali ks. proboszcz Jan Dolasiński, wójt Jacek Nowak i oczywiście szef GOK-u, Bartłomiej Kudasik. Dla dzieci były dyplomy, nagrody książkowe, słodkości, maskotki.

A co się w takiej najbardziej góralskiej kosołecce powinno mieścić? Na pewno chlebowa bułka, słodka babka, kawałek korzenia chrzanu, sól, jajka barwione na ciepły brąz przez gotowanie w łupinkach cebuli – czasem skrobane nożykiem w jakiś deseń; baranek wypiekany z drożdżowego ciasta albo rzeźbiony w maśle; oscypek lub redykołka, moskol z masłem, pętko kiełbasy lub wędzonka i okrowki. Te ostatnie to grule pocięte na kawałki – tak, żeby w każdym z nich znalazło się kiełujące „oczko”.

Wszystko to trafiło do kosołecek wyścielonych płóciennymi, haftowanymi serwetkami, przybranych gałązkami bukszpanu. Dzięki najmłodszym, którzy już wiedzą, co prapradziadowie nieśli do święcenia – tradycja nie zaginie.

Fot. GOK Biały Dunajec, Krzysztof Jarosz  

Anna Szopińska 01.04.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również