UWAGA! – fala internetowych oszustw. Hakerzy podszywają się nawet pod policję
POWIAT NOWOTARSKI. Weryfikuj prośby o pomoc przesłane poprzez komunikatory internetowe – apeluje Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie. Hakerzy podszywają się nawet pod policję, próbując wyłudzić rzekome grzywny – ostrzega nowotarska KPP.

1. stycznia wieczorem ktoś włamał się na konto komunikatora internetowego mieszkanki powiatu nowotarskiego i rozsyłał fałszywe wiadomości o rzekomym udziale kobiety w noworocznym konkursie fotograficznym, prosząc jej znajomych o wysłanie SMS-a. Oszust wprowadził w błąd wszystkie osoby, twierdząc, że koszt SMS-a to „grosze”. Niektórzy więc wysłali SMS, myśląc, że pomagają znajomej. Jak się później okazało, koszt takiego SMS-a to kwota ponad 30 złotych.
Ponadto oszust, podszywając się pod poszkodowaną, prowadził korespondencję z osobami, do których wiadomość została wysłana, zapewniając, że udział w konkursie to jak najbardziej prawda i ponawiał prośby o wysłanie SMS-a.
Pożyczka dla oszusta
Natomiast na początku grudnia inna mieszkanka powiatu nowotarskiego była pewna, że otrzymała wiadomość na popularnym komunikatorze internetowym od swojej znajomej, z prośbą o pożyczkę i przelanie pieniędzy na konto. Myśląc, że pomaga koleżance, wykonała przelew na konto oszusta i straciła w ten sposób kilkaset złotych.
W takiej sytuacji zawsze należy się telefonicznie lub osobiście skontaktować z osobą, od której została wysłana wiadomość i potwierdzić tę informację – przestrzega małopolska policja. Należy również zabezpieczyć swoje konto przed dostępem publicznym, zadbać o bezpieczny sposób logowania i o swoją prywatność. Należy być czujnym przy logowaniu się. Nie zaleca się korzystania z funkcji „Zapamiętaj hasło”, a po każdorazowym zalogowaniu się najlepiej się wylogować.
Należy także pamiętać, aby nie używać tego samego hasła w wielu miejscach, gdyż po ujawnieniu hasła narażone będą także pozostałe informacje chronione tym hasłem. Hasło należy zmieniać co jakiś czas i nie udostępniać hasła innym osobom.
Rzekoma blokada komputera
Nowotarska KPP uczula natomiast na próby wyłudzenia pieniędzy od internautów przez hakera, który podszywa się pod policję.
W sieci ponownie pojawił się bowiem niebezpieczny scam. Przeglądając strony internetowe, można napotkać na komunikat o rzekomej blokadzie komputera przez policję i konieczności zapłacenia grzywny. Informacja ta – opatrzona graficznymi elementami skopiowanymi ze strony internetowej polskiej policji – pojawia się wewnątrz przeglądarki i zazwyczaj wyświetla się w trybie pełnoekranowym.
Wyświetlany komunikat (przykład w materiale zdjęciowym) jest próbą oszustwa – ostrzega policja. Policja nie blokuje komputera i nie przekazuje internetowych komunikatów o konieczności zapłacenia grzywny.
Sprawę szerzej w ubiegłych latach opisały portale „Spidersweb” i „Niebezpiecznik”. Oto linki do interesujących materiałów:
https://www.spidersweb.pl/2017/01/policja-zablokowala-komputer-co-zrobic.html
Fot. KWP Kraków, KPP Nowy Targ
(asz)
Komentarze