Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

„Udział w projekcie jest dla mnie dużą szansą na przyszłość i lepsze życie”

23 grudnia 2021 09:16

Pani Weronika z województwa małopolskiego zainteresowana udziałem w projekcie „Wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy”, pod koniec kwietnia br. skontaktowała się z Małopolskim Oddziałem PFRON. Młoda 30-letnia mężatka została zakwalifikowana do udziału w projekcie i już w lipcu rozpoczęła rehabilitację kompleksową. Co dał jej udział w projekcie? Jakie przyniósł profity, co zmienił w jej życiu? 

Pani Weronika przed udziałem w projekcie miała problemy ze znalezieniem pracy i brakowało jej regularnej rehabilitacji. Powodów takiego stanu rzeczy było kilka. 

Problem ze znalezieniem pracy wynikał nie tylko z samej niepełnosprawności. Jestem mężatką dopiero półtora roku, w tym czasie zaczęłam regularną rehabilitację i podjęłam próby znalezienia pracy – opowiada pani Weronika – Wcześniej problemem były osoby z otoczenia, w którym mieszkałam. Później, po przeprowadzce, zaczęła się pandemia. Usłyszałam, że w tym czasie w zakładzie pracy, szczególnie dla osób z orzeczeniem nie ma przyjęć. Wydaje mi się, że niestety w mojej miejscowości osoby niepełnosprawne mają mniejszy dostęp do miejsc pracy.

Dlatego w momencie gdy pani Weronika dowiedziała się, że udział w projekcie to realna szansa na znalezienie pracy, zdecydowała się na zgłoszenie i wyjazd do Nałęczowa. 

Uznałam, że jest to dobre rozwiązanie i jak nie spróbuję to będzie duży błąd! – podkreśla pani Weronika –  A skoro dodatkowo w tym projekcie, oprócz szkolenia zawodowego jest możliwość regularnej rehabilitacji, to nie zastanawiałam się ani chwili! 

Pani Weronika wspólnie z doradcami zawodowymi, lekarzami i innymi specjalistami wybrała szkolenie w kierunku pracownika biurowego z obsługą kancelarii. Szkolenia, zabiegi na wysokim poziomie, spotkania ze specjalistami trwają pięć dni w tygodniu. Poza nauką nowego zawodu, pani Weronika już planuje przyszłość. Razem z mężem szukają nowego mieszkania. W poszukiwaniach pomaga jej wiedza nabyta w Ośrodku.

Na pytanie czy poleciłabym ten projekt i pobyt w Ośrodku Rehabilitacji Kompleksowej w Nałęczowie, w którym ja jestem, czy Ośrodku w innej miejscowości, z całą świadomością i jak największym entuzjazmem odpowiadam wielkie TAK! Jak najbardziej polecam i projekt i pobyt wszystkim osobom niepełnosprawnym, czy to – tak jak ja – od urodzenia niepełnosprawnym, czy po wypadku lub w wyniku choroby – opowiada z entuzjazmem o pobycie w ORK w Nałęczowie pani Weronika –  Wszystkich bym zachęciła i powiedziała, że podpisuję się po tym obiema rękami, ponieważ rehabilitacja kompleksowa dużo daje i dużo pomaga. Udział w projekcie jest dla mnie formą wsparcia oraz duża szansą na przyszłość i lepsze życie – dodaje.

Kto może zgłosić się do udziału w projekcie?

– osoby, które z powodu choroby lub urazu mają ograniczoną zdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie, ale jednocześnie są w stanie uczestniczyć w rehabilitacji;

– osoby, które mają pozytywne rokowania w zakresie przywrócenia aktywności zawodowej i uzyskania poprawy aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie;

– osoby, które mają motywację do pełnego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym;

– osoby, które od samego początku biorą aktywny udział w procesie rehabilitacji.

Grupa docelowa to osoby, które:

– zakończyły rehabilitację medyczną i mają ustabilizowany stan zdrowia (Ośrodki rehabilitacji kompleksowej nie są szpitalami i nie prowadzą leczenia specjalistycznego);

– są w stanie podjąć pracę w wymiarze co najmniej 0,5 etatu, po odbyciu procesu rehabilitacji kompleksowej;

– deklarują podjęcie zatrudnienia, niezależnie od wieku;

– mają różne rodzaje niepełnosprawności.

To ważne! Nie jest wymagane orzeczenie o stopniu niepełnosprawności!

Jak przebiega rehabilitacja kompleksowa?

Udział w projekcie wiąże się z kilkumiesięcznym (4-5 mies.) pobytem w Ośrodku Rehabilitacji Kompleksowej. Obecnie w Polsce funkcjonują 4 takie ośrodki: w Grębiszewie (woj. mazowieckie), w Nałęczowie (woj. lubelskie), w Wągrowcu (woj. wielkopolskie) i w Ustroniu (woj. śląskie).

Każdy z Uczestników projektu bierze udział równolegle w trzech modułach:

– zawodowym ukierunkowanym na ułatwienie osobie z niepełnosprawnościami uzyskanie nowego zawodu i utrzymanie odpowiedniego zatrudnienia, co jest głównym celem rehabilitacji kompleksowej;

– psychospołecznym:  mającym na celu przywrócenie motywacji uczestnika projektu do powrotu do pracy oraz przygotowanie go do uczestnictwa w życiu społecznym;

– medycznym: mającym na celu przywrócenie utraconych funkcji lub ich odtworzenie w jak największym, możliwym do osiągnięcia, stopniu.

W efekcie uczestnicy uzyskują nowe kwalifikacje zawodowe, które poprawiają ich status na rynku pracy pozwalając na uzyskanie zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

Rekrutacja do projektu prowadzona jest w trybie ciągłym przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. 

Projekt realizowany jest przez PFRON we współpracy z ZUS i CIOP.

Co należy zrobić, by zgłosić się do projektu?

– Wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz wniosek o kompleksową rehabilitację i przesłać dokumenty zgłoszeniowe na adres:

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
Oddział Małopolski
ul. Na Zjeździe 11
30-527 Kraków
z dopiskiem „kompleksowa rehabilitacja”

Informacji udziela:

– Joanna Kołdras – numer telefonu: 12 312 14 27 lub 507 966 499, e-mail: [email protected] lub [email protected]

– Infolinia PFRON – numer telefonu: 22 50 55 600, 532 083 063, e-mail: [email protected]

/mat. sponsorowany/

os 23.12.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Niepełnosprawny szukający sensownych szkoleń . 20:26 29.12.2021

Projekt rehabilitacja kompleksowa organizowany przez PFRON jedna wielka fikcja . Następny projekt PFRON-u umożliwiający rozkradanie pieniędzy przeznaczonych na rehabilitacje osób niepełnosprawnych przez osoby które ten projekt organizują czyli niektórych pracowników PFRON-u i sanatoria gdzie jest on organizowany . Szkolenia jakie tam są organizowane niczego nie uczą . Na ogólnopolskiej infolinii PFRONU w Warszawie na pytanie jakie szkolenia tam są organizowane z dziedziny np informatyki Pani z PFRON-u odpowiedziała mi " Pan się tam niczego nie nauczy " . Uczestnicy , którzy ukończyli ten projekt opowiadają że koordynator projektu z ramienia PEFRON-u - zarabia 100 000 zł miesięcznie . ( Może prezes PFRONU wypowie się czy to jest prawda ). A oto inne wypowiedzi ludzi którzy uczestniczyli w tym projekcie : " Cały projekt jest wart 85 milionów i jest skierowany 650 osób .Wynikiem ma być że co druga osoba ma dostać prace minimum na pół etatu .przez minimum 3 miesiące. Na razie skuteczność mają na poziomie 52% , czy ledwo się mieszczą w założeniach .Byłem też na spotkaniu z przyszłymi pracodawcami którzy mieli zatrudniać po" kompleksowej rehabilitacji " tylko że ich tam nie było .(mam zdjęcia) To jest projekt PFRON i nikt nie odpowiada za koszty i wyniki . Podsumowując jedno miejsce pracy to koszt 560 tyś i to na okres 3 miesięcy. Wszyscy tam zarabiają ale na pewno , nie niepełnosprawni.

Zobacz również