Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

Szlembarska szkoła – teraz skoligacona z Chorwacją (po angielsku)

16 grudnia 2019 20:33
Wyciszenie Włącz dźwięk

SZLEMBARK. Podstawówka w Szlembarku – jedna z najmniejszych szkół Nowotarszczyzny – ma jednocześnie zaskakująco szerokie międzynarodowe kontakty. Najnowsza ich odsłona to ciekawa wymiana kulturalna z Chorwacją, konkretnie ze szkołą w Barilović niedaleko Zadaru.    

 

 

Projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów”, finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, szlembarska szkoła zaczęła realizować początkiem września, pod tytułem „Uczymy się przez odkrywanie” – „We learn by discovering”. Ta kontynuacja programu Erasmus już w październiku pozwoliła na wyjazd 10 uczniów i 2 opiekunów do szkoły partnerskiej w Chorwacji. Była to szkoła w Barilović niedaleko starego i pełnego zabytków adriatyckiego portu – Zadaru. Program wymiany i działań w ramach projektu zdobył dofinansowanie sięgające prawie 48 tys. zł. Druga na Podhalu placówka, która zdobyła dofinansowanie na wymianę – tym razem z Hiszpanią – to Szkoła Podstawowa w Gronkowie.    

Dziesięciu wybranych w otwartej rekrutacji uczniów klas VI do VIII z dwoma opiekunkami wyleciało z Krakowa do Zadaru 6 października. Stamtąd wynajętym autokarem dostało się przez legendarną stolicę piwoszy – Karlovac – do Barilović. Tydzień spędzony z chorwackimi rówieśnikami wypełniały wspólne zajęcia prowadzone po angielsku, ale uczestnicy wymiany poznawali też język chorwacki, lokalne nazwy geograficzne, historię i kulturę. Niezapomnianych wrażeń i widoków dostarczyły im wycieczka do parku narodowego Jeziora Plitwickie i zwiedzanie z przewodnikiem stolicy Chorwacji – tysiącletniego Zagrzebia. W Polsce to niemożliwe pod gołym niebem, ale uczniowie z Podhala październikową porą zdołali się jeszcze popluskać w ciepłych wodach Adriatyku.

Wszystkie działania w ramach projektu były dokumentowane w specjalnych zakładkach na stronach internetowych szkół z Polski i Chorwacji, rozpowszechniane na Facebooku i Twitterze. Powstała ulotka dotycząca projektu, stworzone zostało jego logo, powstały fotograficzne albumy. Z przygotowanych przez uczniów prezentacji multimedialnych o Chorwacji w konkursie wybierana była najciekawsza. Podhalanie razem chorwackimi kolegami nakręcali filmy w języku angielskim o działaniach związanych z ponadnarodową mobilnością. Ich dziełem był też polsko-angielsko-chorwacki słownik pojęć geograficznych. Musieli jeszcze zrealizować projekt eTwinning z poznanym partnerem z zagranicy. Taką pracę wieńczył certyfikat.

Na rewizytę chorwackich przyjaciół szlembarczanie czekali do grudnia. I właśnie mają za sobą ich prawie tygodniowy pobyt. Podobnie jak Podhalanie w Chorwacji – Chorwaci w Szlembarku wspólnie z miejscowymi uczniami uczestniczyli w lekcjach geografii, matematyki, informatyki, także w zajęciach sportowych – prowadzonych oczywiście po angielsku. Ten element projektu ma rozwijać umiejętność pracy w grupie międzynarodowej.

Ale musiały być i elementy przyjemnościowe – w postaci wycieczek do Krakowa, Wieliczki, Nowego Targu, Zakopanego. Powitanie grupy z zaprzyjaźnionej szkoły miało formę regionalną, a założyły się nań: specjalnie na tę okazję ściągnięta muzyka Andrzeja Budza z Dębna, polsko-angielskie piosenki małych Mikołajów, urokliwe pląsy aniołków i występ góralskiego zespołu z Harklowej, uwieńczony siarczystym „zbójnickim”, także kosztowanie regionalnych specjałów. Finał zdominowały już dyskotekowe rytmy – wspólna zabawa odbyła się w Knurowie.

Szlembarsko–chorwacki projekt służył nie tylko podniesieniu kompetencji językowych uczniów, ale też rozwijał umiejętności korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych, zwiększał motywacje do nauki i wiarę we własne siły, sprzyjał poznaniu historii i kultury kraju goszczącego. A przykład choćby dziesiątki uczniów działa zaraźliwie. Podobnie jak przykład małej szkoły w Szlembarku, która wyrasta na podhalańskiego lidera międzynarodowych wymian.

(asz)

Anna Szopińska 16.12.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również