Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

Szlak wokół Tatr jako marka turystyczna

8 grudnia 2019 13:03

153 km ścieżek rowerowych, 29 miejsc odpoczynku dla rowerzystów i 2 bezpłatne parkingi typu „park&bike” – to stan realizacji Szlaku wokół Tatr na dzień dzisiejszy. Wiadomo, że obserwuje się wzrost liczby rowerzystów i innych użytkowników tzw. urządzeń transportu osobistego – ze Szlaku korzysta średnio 270 tys. użytkowników rocznie, jednak w 2019 roku ich liczba sięgnęła aż 600 tysięcy. Podczas konferencji, jaka odbyła się pod koniec listopada w Urzędzie Gminy Nowy Targ, zaprezentowano efekty realizacji projektu, który ma na celu rozwój Szlaku wokół Tatr jako marki turystycznej. Przedstawiono też plany dalszego rozwoju Szlaku. 

Szlak wokół Tatr jako marka turystyczna

Konferencja zorganizowana przez Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TATRY  nosiła tytuł „Wzmacnianie potencjału rozwojowego Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr jako marki turystycznej”. Była podsumowaniem realizacji zadania publicznego finansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych z zakresu turystyki w 2019 roku. Wzięli w niej udział przedstawiciele partnerów z obu stron granicy. 

Podczas konferencji zaprezentowane zostały efekty realizacji projektu, który ma na celu rozwój Szlaku wokół Tatr jako marki turystycznej. Przedstawiono aktualny stan realizacji Szlaku wokół Tatr.

-Dotychczas w ramach dwóch etapów projektów inwestycyjnych wybudowano 153 km ścieżek rowerowych oraz powstało 29 miejsc odpoczynku dla rowerzystów i 2 bezpłatne parkingi typu „park&bike” – podsumowuje Agnieszka Pyzowska, dyrektor EUWT TATRY – Kolejny etap inwestycji jest realizowany od 2019 roku i przyniesie następne odcinki ścieżek rowerowych oraz nową infrastrukturę do obsługi rowerzystów, w tym atrakcyjne strefy wypoczynku, centrum obsługi rowerzystów w wyremontowanej dawnej stacji kolejowej w Podczerwonem, multimedialną ekspozycję przyrodniczą w Łapszach Niżnych, czy odrestaurowane spiskie sypańce. Wszystkie te inwestycje zostaną udostępnione użytkownikom Szlaku wokół Tatr już w 2020 roku.

W projekcie zainicjowanym przez Euroregion „Tatry” uczestniczy dotychczas 18 polskich i słowackich samorządów lokalnych, a EUWT TATRY pełni rolę partnera wiodącego i koordynatora tych działań.

„Szlak wokół Tatr” jako marka turystyczna

Oprócz zadań inwestycyjnych prowadzone są działania dotyczące rozwoju Szlaku wokół Tatr jako marki turystycznej. Te działania realizowane pod hasłem „Zakręć w Tatry!” prowadzi EUWT TATRY. W 2019 roku było ich wyjątkowo dużo – m.in. kampania medialna, udział w targach, wydawnictwa, wizyty studyjne, wydarzenia plenerowe, blog rowerowy, relacje z wycieczek online na profilu w mediach społecznościowych, pilotażowy nabór do systemu certyfikacji Miejsc Przyjaznych na Szlaku wokół Tatr.

Szlak wokół Tatr został wybrany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki do programu „Polskie Marki Turystyczne”, co dodatkowo sprzyja rozwojowi tych działań. Kolejne planowane na 2020 skierowane są zarówno do użytkowników Szlaku – rowerzystów, rolkarzy, narciarzy biegowych, jak i przedsiębiorców rozwijających inicjatywy związane z turystyką rowerową oraz samorządów – partnerów projektu.

Wyniki badania ruchu turystycznego na Szlaku

Szczególne miejsce podczas konferencji poświęcono wynikom badania ruchu turystycznego na Szlaku wokół Tatr w 2019 roku. Wzrost liczby rowerzystów i innych użytkowników tzw. urządzeń transportu osobistego jest znaczny w porównaniu z poprzednimi latami. Ze Szlaku korzysta średnio 270 tys. użytkowników rocznie. 8-9 na 10 z nich to rowerzyści, drugą dominującą grupą są rolkarze i nartorolkarze. Obserwuje się coraz większą ilość rowerzystów rosyjskojęzycznych. Zauważalne są zmiany, np. w wyposażeniu rowerzystów – coraz częściej korzystają oni z rowerów elektrycznych, używają profesjonalnego stroju, chętnie korzystają ze stacji obsługi rowerów, wiat i parkingów.

-Dlatego tak niezbędne jest zapewnienie im odpowiedniego komfortu podróżowania po Szlaku wokół Tatr. Stąd rozpoczęcie przez EUWT TATRY funkcjonowania systemu certyfikacji miejsc przyjaznych na Szlaku wokół Tatr, którego pierwszy pilotażowy nabór odbył się jesienią 2019 roku i przyniósł pierwsze kilkadziesiąt certyfikatów – informuje Agnieszka Pyzowska. 

Co dalej z rozwojem Szlaku wokół Tatr? Będzie strategia rozwoju

To również jedno z pytań, które postawiono podczas konferencji. Oprócz działań inwestycyjnych dotyczących nowej infrastruktury oraz utrzymania już istniejącej, rozwijane będą zadania dotyczące budowania marki Szlaku. Dlatego zlecono opracowanie profesjonalnej strategii rozwoju Szlaku wokół Tatr jako marki turystycznej, którą w ramach projektu przygotowała firma landbrand. Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z założeniami tej strategii.

Istotne jest dokończenie budowy pętli po stronie słowackiej – mówiono o konieczności pozyskania środków na budowę IV etapu Szlaku, ale też ewentualnie innych źródeł finansowania. Rozmawiano o wypracowaniu wspólnych rozwiązań, jeśli chodzi o utrzymanie istniejącej infrastruktury, konieczności jej uzupełnienia o miejsca wypoczynku,tablice z mapami, stojaki rowerowe, oświetlenie, toalety, stacje serwisowe i stacje ładowania e-bike’ów, a także tzw. „sieciowania” ścieżek rowerowych i atrakcji.

Jeśli chodzi o plany dotyczące działań na rzecz budowy i wzmacniania Szlaku wokół Tatr jako marki turystycznej, wspominano o modernizacji strony internetowej, uruchomieniu profilu na Facebooku, organizacji warsztatów, wydarzeń plenerowych, czy opracowaniu i wdrożeniu spójnego oznakowania Szlaku. 

mat. nadesłane

opr. os

os 08.12.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również