Świadomy poród to godny poród. Szpital w Nowym Targu włączył się w ogólnopolski Tydzień Godnego Porodu
W poniedziałek, 20 maja 2025 roku, w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu odbyło się wyjątkowe wydarzenie w ramach ogólnopolskiego Tygodnia Godnego Porodu, organizowanego przez Fundację Rodzić po Ludzku. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem: „Plan porodu: poznaję swoje potrzeby i prawa”, a jej celem było uświadamianie kobiet w zakresie przysługujących im praw oraz możliwości decydowania o przebiegu własnego porodu.

fot. Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu
Spotkanie otworzyła położna Jadwiga Janowiak, omawiając Standard Organizacyjny Opieki Okołoporodowej – dokument, który określa zasady prowadzenia porodu w Polsce. Zwróciła uwagę na potrzebę indywidualnego podejścia do każdej pacjentki oraz rolę personelu medycznego w budowaniu atmosfery bezpieczeństwa i wsparcia.
O znaczeniu planu porodu mówiły położne Anita Żarowska i Magdalena Ligas. Wskazały, że dokument ten to nie tylko formalność, ale realne narzędzie komunikacji pomiędzy kobietą a zespołem medycznym – także w przypadku cięcia cesarskiego. Jak podkreśliły, nawet przy interwencjach medycznych pacjentka ma prawo do aktywnego udziału i wpływu na przebieg porodu.
Temat krwi pępowinowej przybliżyła Ewelina Bąk z Polskiego Banku Komórek Macierzystych, mówiąc o możliwościach jej wykorzystania w medycynie regeneracyjnej.
Z kolei położne Aleksandra Chowaniec i Paulina Smoter skupiły się na pierwszych tygodniach po porodzie, prowadząc prelekcję pt. „Urodziłaś – wracasz do domu. I co dalej?”. Omówiły kwestie połogu, emocji towarzyszących młodym mamom oraz opieki nad noworodkiem.
Dopełnieniem spotkania była prelekcja lekarki ginekologii i położnictwa dr Joanny Borzęckiej-Klec, która podkreśliła wagę świadomego wyboru kobiety zarówno przy porodzie naturalnym, jak i przez cesarskie cięcie.
Szczególnym punktem programu było osobiste wystąpienie pacjentki oddziału – Marty Spytek, zatytułowane „Macierzyństwo uskrzydla”. Jej poruszająca opowieść dodała odwagi i otuchy wielu uczestniczkom wydarzenia.
W części praktycznej spotkania dr Renata Bakalarz i położna Sylwia Ślęzak wprowadziły obecne kobiety w świat aromaterapii w czasie ciąży i porodu. Można było na miejscu wypróbować naturalne olejki oraz dowiedzieć się, jak mogą one wspierać relaks i łagodzić napięcie. Uczestniczki miały także okazję do indywidualnych konsultacji z położnymi oraz ćwiczenia pozycji porodowych z użyciem krzesełka i piłki.
Podhalański Szpital Specjalistyczny dziękuje wszystkim uczestniczkom, prelegentom oraz partnerom wydarzenia – Nutropharma, Neno, Polski Bank Komórek Macierzystych i Nestlé – za pomoc w organizacji Tygodnia Godnego Porodu i tworzenie przestrzeni otwartego dialogu oraz edukacji.
Komentarze