Rząd przyjął program rozwoju systemu transportowego na Podtatrzu
Budowa parkingów buforowych w Nowym Targu i Zakopanem, rozbudowa linii kolejowej o drugi tor, budowa obwodnic, poprawa płynności ruchu na zakopiance, czy uzupełnienie miejskiej sieci drogowej – Rada Ministrów przyjęła wczoraj uchwałę w sprawie ustanowienia Programu rozwoju systemu transportowego na obszarze Podtatrza do 2030 roku, przedłożoną przez ministra infrastruktury. Wiele punktów dotyczy Stolicy Podhala.

Rząd chce poprawić dostęp do regionu Podtatrza, przy jednoczesnym zachowaniu jego walorów kulturowych i środowiskowych – czytamy na stronie ministerstwa.
Program obejmie teren dwóch powiatów: tatrzańskiego i nowotarskiego, wraz z gminami: Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Poronin, Kościelisko, Biały Dunajec, Nowy Targ, miasto Nowy Targ, Rabka-Zdrój, Szczawnica, Czarny Dunajec, Czorsztyn, Jabłonka, Krościenko nad Dunajcem, Lipnica Wielka, Łapsze Niżne, Ochotnica Dolna, Raba Wyżna, Spytkowice i Szaflary.
Głównym celem programu jest zapewnienie infrastruktury komunikacyjnej oraz poprawa funkcjonowania transportu zbiorowego, co ma zostać osiągnięte dzięki: budowie i modernizacji linii kolejowych, dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych, w tym rond, łączników, dodatkowych pasów ruchu w sąsiedztwie kluczowych skrzyżowań – w szczególności w celu likwidacji tzw. „wąskich gardeł”; budowie przystanków kolejowych i autobusowych, wraz z pozostałą infrastrukturą dla podróżnych; budowie parkingów P&R i węzłów przesiadkowych, ale też kolejnych ścieżek rowerowych oraz infrastruktury dla obsługi rowerzystów.
W planach jest również rozwój infrastruktury paliw alternatywnych; zakup i wymiana taboru kolejowego i autobusowego, uwzględniająca niskoemisyjność; rozwój połączeń kolejowych, w szczególności Podhalańskiej Kolei Regionalnej, jak również rozwój siatki połączeń autobusowych, w tym dowozowych do przystanków kolejowych i powiązanych z transportem kolejowym oraz rozwój transgranicznych połączeń w transporcie zbiorowym.
Planuje się wprowadzić inteligentne systemy zarządzania ruchem i systemy informacji pasażerskiej, integrację systemów taryfowych (autobusy dalekobieżne, podmiejskie, kolej, autobusy miejskie, opłaty za P&R) i integrację rozkładów jazdy.
Program będzie koordynowany przez Forum Współpracy dla Podtatrza pod przewodnictwem przedstawicieli samorządu województwa małopolskiego z udziałem władz powiatowych i gminnych oraz Ministerstwa Infrastruktury.
Przykładowe inwestycje planowane do 2030 r.
Rozbudowa linii kolejowej nr 99 o drugi tor na wybranych odcinkach Nowy Targ – Zakopane.
Budowa obwodnic – Nowy Targ, Zakopane, Chochołów, Czarny Dunajec, Jabłonka.
Budowa drogi DK 7 na odc. Rabka – Chyżne.
Budowa rond – Zakopane, Szaflary.
Poprawa płynności ruchu i bezpieczeństwa na odcinku DK47 Nowy Targ – Zakopane.
Uzupełnienie miejskiej sieci drogowej – Zakopane, Nowy Targ.
Budowa, modernizacja i rozbudowa dróg powiatowych i gminnych – gmina Kościelisko, Zakopane, Poronin, Brzegi, Wierch Olczański, Wierch Rusiński, Kaniówka.
Budowa Centrum Przesiadkowego w Kuźnicach.
Budowa parkingów buforowych – Nowy Targ, Zakopane.
Budowa parkingów „Park&Ride” przy przystankach Podhalańskiej Kolei Regionalnej.
Budowa ścieżek rowerowych oraz sieci wypożyczalni rowerów elektrycznych.
Zakup taboru kolejowego oraz niskoemisyjnego taboru autobusowego.
źródło: Ministerstwo Infrastruktury
Komentarze