Rusza inwestycja na pograniczu. Umowa na modernizację drogi Krośnica–Sromowce Niżne podpisana
Rozpoczyna się modernizacja drogi powiatowej Krośnica–Sromowce Niżne w gminie Czorsztyn. Inwestycja obejmuje m.in. zabezpieczenie osuwisk, budowę murów oporowych i odwodnienia oraz montaż barier ochronnych wzdłuż Dunajca. Projekt realizowany jest w ramach współpracy transgranicznej Polska–Słowacja i ma na celu poprawę bezpieczeństwa oraz ochronę środowiska w regionie.

fot. Powiatowy Zarząd Dróg w Nowym Targu
W poniedziałek, 19 maja 2025 roku, w Starostwie Powiatowym w Nowym Targu podpisano umowę na realizację robót budowlanych w ramach projektu „Pieniński Pas Skałkowy – transgraniczne wyzwanie”. Prace obejmą zabezpieczenie osuwisk i modernizację drogi powiatowej nr 1638K Krośnica–Sromowce Niżne na terenie gminy Czorsztyn.
Wykonawcą inwestycji będzie Przedsiębiorstwo Budowlane „ESBUD” Stanisław Chryczyk z Ochotnicy Dolnej, reprezentowane przez pełnomocnika. Powiatowy Zarząd Dróg w Nowym Targu – jako inwestor – reprezentował dyrektor Tomasz Filar. W wydarzeniu wzięli również udział: starosta nowotarski Tomasz Hamerski, wicestarosta Robert Furca, członek zarządu powiatu Jacek Król, wójt gminy Czorsztyn Aneta Markus oraz radna powiatowa Katarzyna Kubasiak.
Projekt realizowany jest w ramach programu Interreg Polska – Słowacja 2021–2027 i współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Zakres robót po stronie polskiej obejmuje m.in.:
budowę i nadbudowę murów oporowych,
stabilizację skarp,
modernizację odwodnienia i budowę kanalizacji deszczowej,
montaż korytka muldowego,
odbudowę nawierzchni i poboczy,
montaż barier ochronnych wzdłuż rzeki Dunajec.
Wartość podpisanej umowy wynosi 6 688 825,83 zł, z czego koszty kwalifikowane to ponad 5,6 mln zł. 80% tej kwoty stanowi dofinansowanie z EFRR, a pozostałe środki pochodzą z budżetów Powiatu Nowotarskiego i Gminy Czorsztyn.
Inwestycja ma nie tylko poprawić bezpieczeństwo na drodze i zabezpieczyć ją przed skutkami osuwisk i intensywnych opadów, ale również służyć ochronie bioróżnorodności i przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu. Projekt przyniesie korzyści zarówno lokalnym mieszkańcom, jak i turystom odwiedzającym pogranicze polsko-słowackie.
Zakończenie prac zaplanowano na IV kwartał 2026 roku. Powiatowy Zarząd Dróg zapowiada regularne aktualizacje na temat postępów realizacji.
Komentarze