Oddział Ginekologiczno-Położniczy – możliwość znieczulenia! (materiał sponsorowany)
POWIAT NOWOTARSKI. Za nami już druga edycja Dni Otwartych Bloku Porodowego i Oddziału Ginekologiczno-Położnicznego w nowotarskim Szpitalu. I kolejny raz z okazji spotkania z personelem oddziału i zwiedzenia Bloku Porodowego skorzystało kilkanaście przyszłych mam, które najczęściej przychodziły na to wydarzenie ze swoimi partnerami.

Podczas spotkania poruszono wiele ważnych tematów. Ale jednym z najważniejszych był fakt, że w przeciwieństwie do wielu innych, podobnych oddziałów, na nowotarskiej porodówce przez całą dobę dyżuruje anestezjolog, co umożliwia każdej rodzącej skorzystanie ze znieczulenia.
Rozmowa z dr Agatą Bator lekarzem anestezjologiem z Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu:
– Pani Doktor niedawno opublikowano statystyki medyczne z których wynika, że w większości polskich szpitali możliwość znieczulenia do porodu jest tylko teoretyczna, w nowotarskim szpitalu jest jednak inaczej.
– Tak, potwierdzam to i powtarzam przy każdej okazji, bo jest to niewątpliwy atut, jeśli chodzi o wybór szpitala w którym kobieta chce urodzić. Mogę zapewnić, że jesteśmy 24 godziny na dobę do dyspozycji pacjentek położniczych. Lekarz anestezjolog jest cały czas na dyżurze do dyspozycji przy każdym wezwaniu. I nawet w środku nocy gdy jest taka potrzeba możemy wykonać znieczulenie. I co ważne – jest to anestezjolog przypisany do oddziału i tylko dla pacjentek rodzących w naszym szpitalu.
– A jak jest z zainteresowaniem pacjentek znieczuleniem do porodu?
– Obserwujemy, że systematycznie ono rośnie. Używam tu często określenia, że dużo daje nam tzw. szeptana reklama. Ona naprawdę w naszym przypadku odgrywa ogromną rolę i powoduje, że coraz więcej rodzących kobiet wie o możliwości znieczulenia i co równie ważne decyduje się z niego skorzystać. Działa to tak, że dana pacjentka pierwszy raz spróbowała właśnie rodzić ze znieczuleniem i widząc jakie to niesie korzyści ze sobą poleca to innym kobietom. Często o takiej możliwości przyszłe mamy dowiadują się właśnie tak jak teraz na Dniach Otwartych naszego oddziału czy w szkole rodzenia w której uczęszcza na zajęcia. I potem informuje, że właśnie w nowotarskim szpitalu jest taka możliwość i że warto z tego skorzystać. I jeśli poleca nas i znieczulenie do porodu swojej sąsiadce, koleżance czy kuzynce to mnie to bardzo cieszy. I proszę mi wierzyć, że moim życzeniem jest to, żeby właśnie taka szeptana reklama, polecanie nas, porodu ze znieczuleniem dalej istniała. Mając porównanie sprzed 3 lat i widząc co jest teraz, jest to wielki wzrost zainteresowania znieczuleniem porodu. Po drodze oczywiście był trudny dla wszystkich okres pandemii. Różnie bywało, ale teraz jest coraz większe zainteresowanie znieczuleniami.
– Zapewne większość kobiet zastanawiających się nad skorzystaniem ze znieczulenia zada pytanie czy jest ono bezpieczne.
– Mogę zapewnić, że tak choć trzeba podkreślić, że jak przy każdym innym działaniu inwazyjnym tak i tutaj mogą zdarzyć się oczywiście powikłania. Ale my lekarze anestezjolodzy i cały personel medyczny jesteśmy po to, aby to ryzyko wyeliminować. Tutaj też trzeba jasno powiedzieć, że również bardzo ważna jest tutaj dobra współpraca z pacjentką.
– Czy jeśli przyszła mama chce skorzystać na nowotarskiej porodówce ze znieczulenia – musi przed przyjęciem do szpitala wykonać jakieś dodatkowe badania?
– Nie, nie ma takiej potrzeby, po prostu pacjentka przychodzi do nas na oddział gdy zbliża się poród, a my zajmujemy się resztą. Mogę zapewnić, że zanim będę mogła założyć znieczulenie, to mamy wystarczająco dużo czasu, aby wykonać i mieć wyniki wszystkich potrzebnych badań. To zresztą standardowa procedura – każda kobieta przyjmowana do porodu ma automatycznie wykonywane takie badania. Dzięki nim wiem bardzo szybko czy mogę wykonać bezpieczne dla pacjentki znieczulenie. Mogę ocenić, że w 99 procentach przypadków jest taka możliwość. Nie trzeba więc przychodzić ze swoimi badaniami, tym bardziej wykonywać ich komercyjnie. Mamy świeże wyniki badań, które są wykonywane w momencie wejścia pacjentki na oddział położniczy.
Komentarze