Nowy Targ sprzed 50 lat na filmie
To prawdziwy wehikuł czasu. Można tu zobaczyć największe w kraju zakłady obuwnicze, rozwijające się nowoczesne budownictwo, a w pobliskich Szaflarach prężnie działającą fabrykę nart. Film z przełomu lat 60-tych i 70-tych XX wieku prezentujący ówczesny Nowy Targ można zobaczyć w sieci.
Kadr z filmu dokumentalnego zamieszczonego w sieci.
Film dokumentalny w reżyserii Barbary Bartman-Czecz i Janusza Czecza został zlecony i zatwierdzony przez Ministerstwo Oświaty i Wychowania PRL do użytku szkolnego. Na jego podstawie dzieci i młodzież w całej Polsce pół wieku temu mogła zobaczyć prężnie rozwijającą się Stolicę Podhala.
„Spotykamy tu przykład nowoczesnego, a jednocześnie bardzo pięknego budownictwa, nawiązującej do dawnej, znakomitej sztuki budarskiej” – mówi lektor dokumentu. Rzeczywiście, to właśnie na tamten okres przypada jeden z największych rozwojów Nowego Targu. To w latach 60-tych i 70-tych powstają m.in. osiedla mieszkaniowe przy ul. Szaflarskiej.
Ukazane są również ówczesne zakłady obuwnicze, opisane przez lektora jako „największe w kraju i zatrudniające tysiące podhalan”. Jest ukazany również nowotarskie śródmieście wraz ze starą płytą rynku. Na zdjęciach archiwalnych można dostrzec znajdujący się tam przystanek PKS.
A wy, co pamiętacie z tamtych lat? Co najbardziej wam utkwiło w pamięci? Podzielcie się z nami waszymi wspomnieniami w komentarzach!
Film archiwalny z tamtego okresu znajdziecie poniżej.
/ps/
Komentarze
jak zawsze coś popieprzyło prl a rzeczpospolita prawie to samo się pieprzy
dlaczego na tablicy, w momencie ukazywania rynku, widnieje napis '30 lat PRL', a tytuł artykułu sugeruje, że film jest sprzed 50 lat? 30-lecie PRL było w 82 roku, a więc ten film nie miałby nawet 40 lat jak ktoś zna odpowiedź to proszę o wyjaśnienie
Zajebiscie
Czasy które się już nigdy nie wrócą ale dobrze jest powspominać .
Jakie osiedle Szaflarskiej jak to auto z Józefczaka skręca w wojska polskiego a w oddali widać pierwszy blok na ul podtatrzańskiej nr 44 po lewej metalka i drużki... Gratuluję wiedzy redaktora co pisał jeszcze do tego rejonu waszej telewizji dzisiejszej!!! Wcześniejszy bloki i chłopiec w kadrze to powstańców śląskich od strony ul. Wojska Polskiego chodnik w kierunku dworca... Proszę was o większą wiedzę!!! Ja mam 32 lata i wiem co gdzie jest... Słabo... Jedyny plus to więcej filmów takich proszę bo lubię interesować się dziejami miasta!!!