Nowy sprzęt dla SOR-u
NOWY TARG. Oddział ratunkowy Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego został doposażony w kolejne wysokiej klasy urządzenia. Służą one szybkiej diagnostyce i ratowaniu życia. Pomocne były również przy udzielaniu pomocy ofiarom porażenia piorunem na Giewoncie.

Na sprzętowe zakupy pozwoliła unijna dotacja z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w wysokości prawie pół miliona złotych. Potężne środki z tego źródła, w wysokości ponad trzech miliardów złotych – za pośrednictwem ministerstwa zdrowia – trafiły do 550 beneficjentów w całej Polsce. W naszym województwie, oprócz szpitala nowotarskiego, zdobyły je oddziały ratunkowe placówek w Miechowie, Chrzanowie, Gorlicach i Suchej Beskidzkiej. Projekty małopolskich SOR-ów pozwoliły im uzyskać prawie 22,5 miliona złotych z unijnych programów Infrastruktura i Środowisko lub Wiedza Edukacja Rozwój. Dyrektor Podhalańskiego Szpitala, Marek Wierzba, umowę podpisywał jesienią.
W przypadku każdego oddziału ratunkowego były to tak zwane zakupy celowane, wynikające z najpilniejszych potrzeb sprzętowych. Podhalański Szpital mógł nabyć m.in. kapnografy pozwalające na ocenę zmian stężenia dwutlenku węgla w cyklu oddechowym, analizator parametrów krytycznych, urządzenia do powierzchniowego ogrzewania pacjenta, zestawy do trudnej intubacji, pompy infuzyjne czy respirator. Wszystkie te urządzenia trafiły do Szpitala z początkiem roku.
– Jest to sprzęt, który bardzo ułatwia nam pracę i przyspiesza proces diagnostyczny. Jest używany na co dzień, wiec sytuacji, w których się przydał, było już bardzo wiele – mówi lek. med. Bartosz Mrózek, ordynator SOR w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym.
Każdy oddział ratunkowy powinien mieć i z reguły ma takie urządzenia, jakie udało się Podhalańskiemu Szpitalowi zakupić w ramach projektu, ale nowe nabytki oznaczają też nową jakość.
– To sprzęt wysokiej klasy – zapewnia dr Mrózek. – Np. USG przejezdne pozwala nam robić triage (system szybkiej segregacji ofiar wypadków i przywiezionych pacjentów w zależności od stopnia obrażeń oraz rokowania przyp. red.) na podjeździe dla karetek. Nie musi być podpięte d zasilania, więc jest bardzo wygodne w użyciu, a rozdzielczość i jakość obrazowania są naprawdę bardzo duże.
Pół miliona na sprzęt dla SOR-u Podhalańskiego Szpitala to drugi już zastrzyk unijnych środków na przestrzeni kilku lat. Poprzednie duże zakupy sprzętowe umożliwił projekt realizowany w roku 2014. Rekompensatą trudu włożonego w pozyskanie dotacji jest ilość pacjentów, którym szybka diagnostyka i nowoczesny sprzęt pomogły uratować życie.
(asz)
Komentarze