Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

Nową „zakopianką” Skomielna Biała – Chabówka – jazda od soboty

26 września 2019 19:48

„ZAKOPIANKA”. Najbliższa sobota będzie dniem kilka lat oczekiwanym przez wszystkich podróżujących pod Tatry. Wtedy bowiem, o godz. 11.00, nastąpi otwarcie ponad 6-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S7, czyli „zakopianki” Skomielna Biała – Chabówka, wraz z dwujezdniową DK47 Rabka Zdrój – Chabówka. Udział w tym wydarzeniu zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.  

Nową „zakopianką” Skomielna Biała – Chabówka – jazda od soboty

Decyzja o budowie tego odcinka zapadła w poprzedniej kadencji rządu. Koszt wyniósł 615 milionów zł, a włoska firma Salini, jako wykonawca, borykała się  z wieloma trudnościami, jakie nastręczały konfiguracja i struktura geologiczna terenu. O skali trudności świadczy fakt, że ponad jedna trzecia tego odcinka (2,3 kilometra) przebiega obiektami inżynierskimi, jak wiadukty i estakady. Trzeba ich było wznieść aż 17, w tym długą na kilometr, najdłuższą w Małopolsce, estakadę poprowadzoną 50 metrów nad ziemią. Na tym odcinku powstały także dwa węzły drogowe (Skomielna Biała i Zabornia).  Przy węźle Skomielna zbudowano 4 mostki na różnych ciekach.

Ukończony odcinek jest oczywiście pierwszym na 17,6-kilometrowej trasie nowej zakopianki Lubień – Rabka. Dwa pozostałe: Lubień – Naprawa i Naprawa – Skomielna Biała – z dwukomorowym tunelem pod Luboniem Małym, o długości ponad 2 kilometrów, czyli najdłuższym w Polsce tunelem drogowym – wciąż są w budowie. 

Górska droga ekspresowa S7 będzie wyjątkowo piękna widokowo, jednak dla projektantów i wykonawców była i jest potężnym wyzwaniem. Inwestor, czyli krakowski Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad tłumaczy to tak:

Wiadukty, estakady, tunele to nie ekstrawagancja tylko konieczność, gdy buduje się drogę ekspresową w górach. Duże różnice wysokości i spadki terenu; niejednorodne skały, z których zbudowane są Karpaty Zewnętrzne; trudne warunki hydrologiczne; tereny osuwiskowe i rozproszona na całym obszarze zabudowa są wyzwaniami zarówno dla inżynierów projektujących jak i budujących drogę ekspresową.

Skomplikowana budowa geologiczna Karpat Zewnętrznych miała wpływ także na wybór metody drążenia tunelu. Pod względem geologicznym góry te zbudowane są z tzw.  fliszu karpackiego, czyli niejednorodnych skał przemieszanych ze sobą. Na obszarze przebiegu drogi S7 Lubień – Rabka występują łupki, iłołupki i piaskowce, uskoki tektoniczne i duża zmienność nachylenia warstw geologicznych w stosunku do nachylenia stoków. Raz są one zgodne z nachyleniem innym razem przeciwne nachyleniu. Grunty są wrażliwe na dostęp tlenu i po odkryciu szybko wietrzeją. Grubość  warstw różnych utworów wykazuje dużą różnorodność. Na łupkach wskutek dopływu wody powstają płaszczyzny poślizgowe, co sprzyja ruchom osuwiskowym. Już w trakcie budowy uaktywniły się osuwiska, które trzeba było zabezpieczać. Warunki hydrologiczne w obszarze budowy tunelu są trudne. Bardzo wysoki stan zwierciadła wód podziemnych w górotworze charakteryzuje się dużymi wahaniami. Zakończenie drążenia tunelu planowane jest w 2021 r.

Kontynuacją nowej szosy pod Tatry ma być z równą niecierpliwością oczekiwany odcinek Rdzawka – Nowy Targ, po wielu staraniach umieszczony w krajowym programie. Umowa na realizację dwujezdniowej DK47 pomiędzy Rdzawką i Nowym Targiem, w trybie „projektuj i buduj”, została podpisana rok temu. Początkowo ten odcinek miała wykonywać chińska firma STECOL, jednak jej oferta została odrzucona w postępowaniu odwoławczym i ponad 16 kilometrów drogi głównej przyspieszonej do Nowego Targu zbuduje INTERCOR z Zawiercia.

Na tym ostatnim odcinku zaplanowano cztery węzły drogowe: Obidowa, Klikuszowa, Nowy Targ Zachód, Nowy Targ Południe oraz 22 obiekty inżynierskie (mosty, wiadukty, estakady). Powstaną też drogi serwisowe, infrastruktura dla pieszych i rowerzystów, kanalizacja i odwodnienie, urządzenia ochrony środowiska (ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt). Infrastruktura techniczna zostanie przebudowana.

Na fazę projektową wraz z uzyskaniem decyzji ZRID przewidziano 23 miesiące, a realizacja zajmie 26 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych – od 1. grudnia do 31. marca). Oznacza to, że prace budowlane powinny się rozpocząć w sierpniu 2020 r. i potrwają do października 2023 r.

(asz)

Fot. GDDKiA Oddział Kraków

 

 

Anna Szopińska 26.09.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również