Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

Na południowych stokach Babiej Góry posadzono Las Pamięci Jana Pawła II

16 maja 2023 23:38

15 maja br. w Małopolsce posadzono kolejny „Las Pamięci Jana Pawła II”. Las rośnie na terenie Nadleśnictwa Nowy Targ, w lasach na południowych stokach Babiej Góry. Sadzonki jodeł, buków i miododajnych lip małopolscy leśnicy sadzili wspólnie z przedstawicielami wielu partnerów społecznych, urzędów i instytucji. Uczestnicy sadzenia oddali w ten sposób hołd zmarłemu w 2005 roku polskiemu papieżowi.

Na południowych stokach Babiej Góry posadzono Las Pamięci Jana Pawła II

Karol Wojtyła był znany ze swego aktywnego, wręcz sportowego trybu życia. Jego pasją było m.in. chodzenie po górach. Nie zaniechał wędrowania górskimi i leśnymi drogami nawet wtedy, kiedy był już kardynałem. Nie ukrywał swojego zachwytu nad pięknem gór i polskiej przyrody. Po jego śmierci w 2005 roku miejsca, w których bywał, są na różny sposób oznaczane.

Takich znaków „obecności” Jana Pawła II w Małopolsce jest bardzo wiele. Pierwszy Szlak Papieski powstał w Tatrach na pamiątkę wizyty Ojca Świętego w Dolinie Chochołowskiej i jego wędrówki w głąb Doliny Jarząbczej. Polana Chochołowska była ulubionym miejscem turystycznym Karola Wojtyły, bywał tutaj wielokrotnie. W czerwcu 1983 roku, już jako papież Jan Paweł II, spotkał się w schronisku z Lechem Wałęsą i jego rodziną. Potem powstawały kolejne miejsca upamiętniające papieża Polaka i mające zachęcać do wędrówki śladami wielkiego rodaka i kontemplacji systemu wartości, który nam pozostawił. Mamy więc w przestrzeni publicznej liczne pomniki, tablice, kamienie papieskie, szlaki papieskie, polany papieskie, drzewa papieskie. Teraz posadzono „Las pamięci Jana Pawła II”, który ma uczcić na pokolenia dobrą pamięć o człowieku przełomu XX i XXI wieku, tak ważnym dla dziejów Polski.

Szlaki, polany, kamienie, kapliczki…

Na posadzenie lasu pamięci leśnicy z Nadleśnictwa Nowy Targ wybrali teren lasów leśnictwa Stańcowa. Wskazali miejsce o zachwycających walorach krajobrazowych. Z jednej strony roztacza się stąd rozległa panorama Tatr, z drugiej króluje Babia Góra. Stąd rozciąga się piękny widok na Orawę, w tym na unikatowe w skali europejskiej orawsko-nowotarskie torfowiska.

Na terenie leśnictwa Stańcowa od kilkunastu lat leśnicy prowadzą prace polegające na przebudowie drzewostanów. Chodzi o wprowadzenie do lasów gatunków drzew przystosowanych do warunków górskich. Intensywne prace mają na celu m.in. przebudowę sztucznych świerczyn na południowych stokach Babiej Góry.

Istniejące drzewostany są osłabione i ulegają rozpadowi. Przyczyną są występujące od kilkunastu lat wiatrołomy i związana z nimi gradacja szkodników wtórnych, zwłaszcza kornika drukarza. Sytuację pogarszają także zmiany klimatyczne i związany z tym niedobór wody. Niekorzystne warunki pogodowe w postaci bezśnieżnych zim, brak opadów w okresie wiosenno-letnim i wysokie temperatury osłabiają drzewostany świerkowe.

Jodły, buki i miododajne lipy

Uczestnicy sadzenia lasu pamięci posadzili drzewa na ok. 20 arach. Do odnowienia lasu użyto sadzonek jodły i buka rodzimego pochodzenia, w większości z zakrytym systemem korzeniowym, aby drzewom ułatwić zakorzenienie. W przyszłości będzie tutaj rósł wielogatunkowy, silny i odporny las. Jako gatunek domieszkowy posadzono lipę, gatunek uznawany za jedną z najważniejszych roślin miododajnych w Polsce. Podczas kwitnienia wytwarza bardzo duże ilości nektaru, który jest przysmakiem pszczół.

Sadzeniu towarzyszyło wspomnienie homilii Jana Pawła II wygłoszone w Nowym Targu w 1979 r. i wypowiedziana wówczas myśl papieża:  „Przyroda jest darem, który Bóg nam powierzył i który musimy szanować”.

– Fragment z tamtego papieskiego nauczania został wybrany na motto przyświecające dzisiejszemu sadzeniu drzew oraz jako główna myśl, którą chcemy utrwalić i przekazać przyszłym pokoleniom – powiedział Michał Goś, zastępca Dyrektora RDLP w Krakowie ds. Gospodarki Leśnej.

Łączą nas drzewa

Wśród sadzących las w leśnictwie Stańcowa byli parlamentarzyści, duchowni, samorządowcy, nauczyciele i uczniowie okolicznych szkół, harcerze oraz przedstawiciele służb mundurowych, lokalnych społeczności, Kół Gospodyń Wiejskich i organizacji pozarządowych.

W sadzeniu wziął udział Edward Siarka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa, inicjator akcji. Małopolskich leśników reprezentował Michał Goś, Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej.

Wspólne sadzenie jodeł, buków, lip, wiązów odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej realizowanej pod hasłem „Łączą nas drzewa”, która ma na celu zachęcenie społeczeństwa do aktywnej działalności na rzecz polskich lasów oraz zapoznanie się z gospodarką leśną i ochroną przyrody prowadzoną przez Lasy Państwowe.

Leśnicy co roku sadzą 500 milionów drzew. Poprzez akcję „Łączą nas drzewa” każdy z nas może wziąć w tym udział i zgłębić wiedzę o urządzaniu i hodowli lasu.

Polscy leśnicy często podkreślają, że stoją na straży najcenniejszych wartości i uznanych autorytetów. Teraz przyłączyli się do akcji sadzenia „Lasów Pamięci Jana Pawła II”.

Małopolska pielęgnuje dzieło Stwórcy

Małopolska w sposób szczególny pielęgnuje pamięć o Janie Pawle II, który tutaj urodził się, wychowywał, przeżył II wojnę światową, ukończył seminarium duchowne, a potem – już jako duchowny Kościoła katolickiego – dostąpił najwyższych watykańskich zaszczytów i stanowisk.

Już jako papież wiele razy odnosił się do powinności człowieka wobec dzieła stwórcy.

– Akcja „łączą nas drzewa powstała z mojej inicjatywy dwa lata temu. Zastanawialiśmy się jak dotrzeć do społeczeństwa z dobrą ideą związaną z ochroną przyrody. Nasza akcja pozwala każdemu podjąć indywidualne działania na rzecz przyrody – mówił Edward Siarka, wiceszef resortu klimatu i środowiska.

Ważne jest dla nas zarówno dziedzictwo przyrodnicze, jak i uczczenie pamięci Papieża Polaka. Sadzimy kolejny las w Małopolsce, która była Ojcu Świętemu szczególnie bliska dodał wiceminister.

Inicjatywa leśników podjęta w ramach ogólnopolskiej akcji „Łączą nas drzewa” jest wyrazem wdzięczności Polaków dla świętego Jana Pawła II, który szukał głosu Boga w polskich lasach i podkreślał, że szacunek dla przyrody sprzyja rodzeniu się solidarności między ludźmi. 

***

Kalendarium – Stary Sącz, Krościenko, Limanowa. Gorlice

Pierwszy „Las Pamięci Jana Pawła II” w Małopolsce posadzono 3 kwietnia br. na terenie leśnictwa Chełmiec, położonego w centralnej części Nadleśnictwa Stary Sącz. Do posadzenia wybrano wyjątkowy, chroniony gatunek drzewa jarząb brekinia (Sorbus torminalis), którego nasiona zebrano na terenie rezerwatu przyrody „Białowodzka Góra nad Dunajcem” – jednego z dwóch rezerwatów przyrody na terenie Nadleśnictwa Stary Sącz.

Drugi „Las Pamięci Jana Pawła II” w Małopolsce posadzono 19 kwietnia br. na terenie Nadleśnictwa Krościenko, leśnictwo Małe Pieniny, na stokach Pawłowskiej Góry. Sadzonki jodły pospolitej sadzili uczestnicy narady krajowej najlepszych specjalistów z zakresu ochrony lasów w Lasach Państwowych, która odbyła się w dniach 17-19 kwietnia br. w Krościenku.

Na terenie Nadleśnictwa Limanowa „Las Pamięci Jana Pawła II” posadzono 6 maja br. sadzonki jodeł, czereśni, wiązów i lip w miejscowości Pogorzany, nieopodal Szczyrzyca. Las będzie rósł u podnóża Cietnia, najwyższego szczytu pasma górskiego w północnej części Beskidu Wyspowego (Ciecień 829 m n.p.m.).

8 maja 2023 r. „Las Pamięci Jana Pawła II” posadzono na terenie Nadleśnictwa Gorlice. W ramach przebudowy drzewostanów i dostosowywania ich składu gatunkowego do siedliska lasów mieszanych górskich. Las posadzono na terenie Przełęczy Małastowskiej w pobliżu cmentarza wojennego nr 61, na którym spoczywają żołnierze polegli podczas bitwy pod Gorlicami 1915 roku.

mat. nadesłane – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie

os 16.05.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również