Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

Miasto w sowich oczach – 29. Prezentacje Nowotarskie bez wernisażu…

7 października 2020 19:46

NOWY TARG. Tegoroczne prezentacje Nowotarskie, poprzedzające zbliżający się okrągły jubileusz 30-lecia Galerii BWA „Jatki”, nie miały tyle szczęścia co poprzednie. Plany urządzenia wernisażu, który zawsze był dużym wydarzeniem i prawdziwym świętem plastycznego środowiska, przekreśliły epidemiczne obostrzenia. Wystawy „Nowy targ – miasto sów” na razie nie można zbiorowo zwiedzać. Dlatego warto obejrzeć choć zdjęciową relację. I mieć świadomość, że sowy tam są – nieziemsko tajemnicze, urzekające, magnetyczne. Że czekają, intrygują, pohukują z cicha. I zapraszają do miasta sów – miasta snów.   

Miasto w sowich oczach – 29. Prezentacje Nowotarskie bez wernisażu…

Hasło 29. Prezentacji miało być zgoła inne – „Świat na głowie”. Pierwotny zamysł szefowej Galerii, Ani Dziubas, zmieniło jednak spotkanie z Danielem Urbaniakiem, który potrafi zaciekawić i wywrzeć wrażenie. Tym bardziej, że świat na głowie stać nie przestanie, ale – sowy górą.

Dziewiętnastka artystów, którzy podjęli się zinterpretowania wcale niełatwego hasła (rozpracowanego już jednak przez znacznie młodszych adeptów sztuki, uczestników miejskiego konkursu, autorów prac wywieszonych w rynku), to: Joanna Borowicz, Ewa Deskur-Kalinowska, Małgorzata Dudzińska-Kraskiewicz, Anna Dziubas, Piotr Frysztak, Anna Gostkiewicz, Wiesława Kazuś-Tylek, Dawid Kędzierski, Maria Zofia Mrożek, Marcin Ozorowski, Ewa Radwańska, Agnieszka Rokicka, Sławosz Smoleń, Marcin Stawicki, Piotr Timofiejczyk, Aneta Tworek, Emilia Voit, Gabriel Wolski, Monika Zygmunt-Inglot. Każdy z nich śmiało podążył za swoją wizją, stąd mnogość sowich portretów – rzec można: cała galeria osobowości w piórkach, pazurkach, z oczami hipnotyzującymi; oczami jak studnie czasu. Sowy wręcz namacalne w delikatnym pierzu, sowy-duchy, sowy-znaki i symbole, sowy-milczki, sowy-gaduły, sowy-figlarki i jeszcze mnóstwo innych sów. Wszystkie je można znaleźć na dorocznej wystawie nowotarskiego środowiska. Do tego dochodzą metafory bardziej odległe i skojarzenia bardziej abstrakcyjne, oczywiście wyrażone językiem sztuki. Dochodzą dzieła komponowane na zasadzie dualizmu światła i ciemności, zimy i lata, przestworów nieba i królestwa cieni. Bo sowa rozpina swoje skrzydła między wieloma przeciwieństwami.  

Osobnym dziełem sztuki stał się jednak katalog, z erudycyjnym wstępem-esejem pióra Ludmiły Figiel. Frapującą podróż po epokach w historii sztuki i kultury łączy w nim autorka z refleksją nad sowim mitem, bowiem te nocne ptaki – oprócz dziupli na drzewach – od prawieków zamieszkują także labirynt naszej podświadomości. Rozwija też pasjonatka historii sztuki i historii kultury związany z sowami wątek szamański.  Jej interpretacje poszczególnych dzieł są szkołą wrażliwości w odbiorze każdego z dzieł sztuki. 

Innego rodzaju tekstem wzbogacił katalog „sowi tata”, miłośnik i opiekun, także niestrudzony badacz tego gatunku i popularyzator wiedzy o swoich skrzydlaty pupilach – Daniel Urbaniak. W uszatkach, których obyczaje, dietę i wyprowadzanie lęgów tak detalicznie opisuje – doprawdy, można się zakochać. To, że w mieście żyje ok. 120 okazów też jest dziełem, ale nie sztuki, lecz natury.   

Na wernisaż, który przecież miał się odbyć, trio nauczycieli i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina – w składzie Wojciech Inglot, Bartosz Bętkowski i Michał Peiker  przygotowało, jak zawsze, mini koncert: jazzową aranżację, w której dosłuchać się można sowich pohukiwań. Gdy, miejmy nadzieję, będą już mogli w  progi Galerii wstąpić zwiedzający, kontemplacji obrazów może towarzyszyć ten szczególny muzyczny podkład.

Galeria obmyśla też nagarnie i udostępnienie w sieci prelekcji Ludmiły Figiel o sowach, sztuce i sowich mitach.

Plon 29. Prezentacji Nowotarskich gościć będzie w „Jatkach” do końca października. Ucieszyć nas i zaintrygować w tym niełatwym czasie może on na razie tylko za pośrednictwem medialnego przekazu. Chociaż… sowy przecież potrafią zaczarować rzeczywistość.

(asz)

 

Anna Szopińska 07.10.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również