Magistrala geotermalna nabiera kształtów. Trwa budowa strategicznego połączenia z Szaflarami
W Nowym Targu rozpoczęła się budowa miejskiego odcinka magistrali geotermalnej – jednej z największych i najbardziej oczekiwanych inwestycji w zakresie ekologicznego ogrzewania. Prace ruszyły na granicy miasta i Szaflar, w rejonie ul. Szaflarskiej i galerii Color Park, i będą prowadzone w stronę miejskiej kotłowni.

Projekt ma kluczowe znaczenie w walce ze smogiem i wpisuje się w strategię transformacji energetycznej miasta. Inwestycja jest współfinansowana z rządowego programu Polski Ład – Nowy Targ otrzymał na jej realizację 30 milionów złotych, a całkowity koszt kontraktu to 41 milionów. Wkład własny zostanie pokryty z preferencyjnej pożyczki udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.
Równolegle z odwiertami, prowadzone są roboty ziemne i instalacyjne – władze miasta tłumaczą, że taki model działania skraca czas całej realizacji, który i tak już został wydłużony ze względu na skomplikowane procedury uzgodnień z właścicielami prywatnych działek, Wodami Polskimi i Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.
Władze miasta liczą, że cała instalacja zostanie uruchomiona w 2027 roku. Ostatecznym celem jest podłączenie kolejnych budynków i osiedli do sieci ciepłowniczej zasilanej energią geotermalną. Projekt jest realizowany we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i traktowany jako część ogólnokrajowej polityki proekologicznej.
Komentarze