Kobiety, rewie, kabarety… – Koncertowy Przewrót Pałacowy w Rabie Wyżnej
Po raz kolejny na skwerze przy Pałacu Głowińskich w Rabie Wyżnej, już 13 lipca obędzie się Koncertowy Przewrót Pałacowy – i tym razem… w nowej, spektakularnej odsłonie.

Organizatorzy o wydarzeniu:
” Podczas imprezy planujemy wskrzesić dawną świetność dworu Głowińskich w Rabie Wyżnej przypadającą na lata międzywojenne, kiedy to pod przedsiębiorczą opieką dziedziczki Róży Zduniowej i jej córki Wandy Głowińskiej, stojącej także na czele Związku Ziemianek Ziemi Krakowskiej, pałac stał się ośrodkiem kulturotwórczym, gdzie grano sztuki teatralne, kabarety, szopki, wieczorki patriotyczne, miejscem spotkań przedstawicieli sfer ziemiańskich, rządowych oraz elity naukowej Krakowa i Warszawy.
Dziś Pałac Głowińskich jest symbolem postępu jaki dokonywał się w międzywojniu nie tylko w gospodarce i nauce, ale też w kulturze. Bo to wtedy intensywnie rozwijała się sztuka – film, kabaret, teatr, muzyka oraz kultura masowa.
A na roztańczonej scenie Charlie Chaplin i kobiety
Na roztańczonej piknikowej scenie w środku gazonu przedstawimy taneczne sylwetki polskich kobiet XX wieku. Tańcem i pantomimą tancerze Baletu Cracovia Danza zaprezentują sceny związane z postaciami sławnych polskich kobiet XX wieku.
Poczynając od Olgi Boznańskiej, której obecny Rok został ustanowiony jej imienia przez Sejm RP, przedstawione będą sylwetki słynnych kobiet, które swoją działalnością zasłużyły się dla historii i kultury polskiej. Wśród kreowanych na scenie kobiecych postaci pojawią się: Olga i Iza Boznańskie, Maria Skłodowska-Curie, Dagny Przybyszewska, Kazimiera Bujwid, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Magdalena Samozwaniec, Tamara Łempicka, Ewa Demarczyk, Anna Szałapak, Janina Kraupe i Wisława Szymborska.
Spektakl będzie jednocześnie doskonałą ilustracją muzyki, tańca oraz obyczajowości każdej epoki, pozwoli na poznanie charakteru i działalności każdej z postaci, w adekwatnym dla nich środowisku i kontekście.
Chwilę później zanurzymy się w estetyce kina niemego, którego rozwój przypadł na lata 20. XX wieku, i które mimo wprowadzenia dźwięku nadal wpływało na rozwój estetyki i technik filmowych. Dziś chętnie wracamy do legendarnej sztuki komizmu Bustera Keatona czy Charliego Chaplina. Dlatego też ukłonem w stronę mistrzów kina niemego będzie „Lekcja pantomimy”, którą przeprowadzą na plenerowej scenie Marylin Monroe i Charlie Chaplin, zapewniając mnóstwo komicznych interakcji z widownią. Widowisko zakończy jedna z etiud ze spektaklu „Monsieur Charlie” w wykonaniu teatru HoM. Tytuł spektaklu nawiązuje do jednego z relatywnie późnych, udźwiękowionych już dzieł Charliego Chaplina – „Monsieur Ver doux”. Spektakl był nagrodzony za kreację zbiorową na XIX Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku oraz nagrodą aktorską za rolę tytułową na TopOFFestiwal 2017.
Jak na nowojorskim Broadwayu
Przez cały program wydarzenia przewijać się będą obrazy kobiecych charakterów prezentowane w piosenkach w wykonaniu solistów studia wokalnego z Raby Wyżnej.
Na scenie głównej przy fasadach pałacu, pokażemy stworzone przez kobiety, ale nie tylko dla kobiet eleganckie show. W programie „Sztuki piękne” łączącym muzykę i skecze kabaretowe zaprezentuje się kwartet Obsession. Codzienne obowiązki domowe, ciągła walka z dążeniem do perfekcyjnej sylwetki i oczywiście rozterki miłosne – to tematy, które zabrzmią jako skuteczna i osobliwa terapia muzyką i śpiewem.
Odsłaniając czar międzywojnia i tkwiąc zarazem w przekonaniu, że to kabarety i rewie porywały wtedy publiczność, wieczorem zaprosimy Państwa na widowisko muzyczne w klimatach nowojorskiego Broadwayu z udziałem solistów i rewii tanecznej teatru Muzycznego Orpheum.
Rewia Musicalowa „Broadway Show” to niezapomniane przeboje z musicali: „Upiór w operze”, „Chicago”, „Cabaret”, „Moulin Rouge”, „Nine”, „Dirty Dancing” oraz wiele innych. Podczas tego wyjątkowego wieczoru artyści porwą widzów w miejsca, gdzie królują wszystkie żądze doczesnego świata: miłość, zdrada, pożądanie, pieniądze i cały ten jazz! Piękne kostiumy, festiwalowe głosy, charyzma, wdzięk, seksapil – to właśnie '”Broadway Show!” Wspaniałą i ponadczasową muzykę dopełni autorska choreografia Marioli Włosińskiej: „’zdradzieckie” tango, frywolna burleska, uwodzicielski charlestone czy Paryski kankan. Na scenie „pojawią się” również słynni nowojorczycy: Frank Sinatra, Liza Minelli oraz wiele innych postaci ze świata bajkowego musicalu.
Widowiskowe atrakcje plenerowe
Aby w jak najbardziej atrakcyjny sposób pokazać fenomen dwudziestolecia oraz tradycje i zwyczaje Pałacu Głowińskich zaplanowano wiele rekonstrukcji w formie warsztatów i dioram. Będą też wystawy. W jednej z nich będzie można podziwiać miniaturę Pałacu Głowińskich oraz warsztat i kunszt jej autora Ryszarda Wolskiego.
Podkreślając znaczny wzrost roli kobiet w dwudziestoleciu, których głos był słyszalny także na Podhalu, w ramach wystawy „Kobiety w Pałacu Głowińskich w Rabie Wyżnej”, przedstawimy historie kobiet związanych z pałacem. Odsłonimy niebanalne sylwetki działaczek, filantropek, patriotek, artystek, których działalność wpisała się w proces zachodzących w tym czasie przemian społecznych. Mowa tu o: Dziedziczce Róży Zduń, Wandzie Głowińskiej z domu Zduń, Magdalenie Grodzkiej-Gużkowskiej z domu Rusinek, Helenie Skłodowskiej-Szalay, także Szalayowej, Zofii Pajerskiej z domu Augustyn, Marii Zoll-Czarneckiej, Zofii Artymowskiej z domu Bochenek, Marii Bilińskiej-Riegerowej. Zaprosimy też Państwa do „saloniku kobiety międzywojennej”, w ramach którego prezentowane będzie stylowe wnętrze pokoiku z wyposażeniem i eksponatami (elementy ubioru, dodatki, kosmetyki, naczynia, przybory, dekoracje) odtwarzającymi styl i nawyki kobiety lat 20. I 30.XX wieku.
Do niezwykłego okresu rozwoju kultury, ze szczególnym naciskiem na kino i film nawiąże diorama kinematografii – w której odbędzie się pokaz plenerowy filmów animowanych autorstwa dzieci i młodzieży z gminy Raba Wyżna, które powstały podczas zajęć animacji poklatkowej w drugim tygodniu tegorocznych ferii. Młodzi filmowcy poznawali techniki filmu animowanego po to, by w efekcie wyprodukować własne animacje, ożywiając rabiańską rzeczywistość. Inspiracją do pracy była nie tylko historia gminy Raba Wyżna (wraz z dziejami Pałacu Głowińskich), ale też okraszone tajemnicą obrazy poetyckie Izabeli Zającówny z questu „Co w Rabie piszczy?” W dioramie będzie też dostępny FOTOPLASTYON.
Zwracając uwagę na rozwój filmu animowanego w dwudziestoleciu oraz metody poklatkowej, zaprosimy najmłodszych na warsztaty animacji filmowej „Zabawki Pierwszych Filmowców”. Uczestnicy będą konstruować modele urządzeń pomagające zrozumieć technikę filmową, jak zaczynało się kino. Fenakistiskop, zeotrop, taumatrop, flipbook – za tymi trudnymi nazwami kryją się wynalazki z początków sztuki filmowej, gdy ówcześni wynalazcy próbowali zapisać ruch. Zabawki wykonane przy użyciu papieru, patyków i materiałów plastycznych pomogą zrozumieć animację poklatkową.
Do osiągnieć naukowych i postępu dwudziestolecia odniesiemy się, zapraszając szczególnie najmłodszych na warsztaty chemiczne do „Laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie i Piotra Curie”. Te żywiołowe reakcje chemiczne to interaktywna i spektakularna lekcja chemii. Nawiązuje oczywiście do działalności naukowej Marii Skłodowskiej-Curie – odkrycie pierwiastków rad i polon – za co dwukrotnie uhonorowana została Nagrodą Nobla i co przyczyniło się do rozwoju radiochemii. (Siostra Marii Skłodowskiej-Curie- Helena Szalayowa często bywała w Pałacu Głowińskich).
I na deser szalenie postępowa diorama – Luxtorpedy lat 30.XX w., czyli „Wsiąść do pociągu… Paryż-Zakopane”– przy współpracy z Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem nawiążemy do historii Luxtorpedy – jednego z najszybszych w historii polskiego pociągu, który w latach 30. był synonimem luksusu, pierwszy przejazd na trasie Paryż-Zakopane miał miejsce 1 sierpnia 1933r.
W plenerze znajdziemy wiele warsztatów i dioram inspirowanych atmosferą Pałacu Głowińskich, pielęgnowanymi w nim zwyczajami i tradycjami oraz pasjami dziedziców. Kuchnia międzywojenna z potrawami epoki nawiąże do tradycji przygotowywania wyjątkowych potraw i gościnności Pałacu Głowińskich, warsztaty zielarskie – inspirowane będą zamiłowaniem do zielarstwa dziedziczki Róży Zduń (dziedziczka leczyła miejscowa ludność ziołami). Zabawy dawne oraz warsztaty tworzenia zabawek z drewna – to zajęcia dzieci przy rabiańskim pałacu. Plener rysunkowy, warsztaty edukacji przyrodniczo-leśnej i łowieckiej będą nawiązywały do działalności i pasji dziedzica dra Jana Zdunia. „
/źródło: GOK Raba Wyżna/
Komentarze