Kapituła Honorowa zatwierdziła nominacje do medali za zasługi dla sportu i kultury
Ludmiła Figiel, Wojciech Groń oraz Kamil Kuskowski – to osoby, które decyzją Kapituły Honorowej w tym roku odbiorą przyznawany przez miasto medal „Zasłużony dla Kultury”. W dziedzinie sportu zatwierdzono nominacje panów: Bogusława Kalaty, Tomasza Klaga i Tomasza Kowalczyka. Uchwały w sprawie przyznania tych szczególnych wyróżnień, Rada Miasta podejmie na najbliższej sesji, natomiast medale zostaną wręczone tradycyjnie podczas uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości.

Kandydatów do miejskich nagród zgłaszali szefowie odpowiednich komisji – Oświaty i Kultury oraz Sportu Turystyki i Promocji. Kandydaturę Wojciecha Gronia zgłosił burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. Po pozytywnym zaopiniowaniu przez Kapitułę Honorową w składzie: Grzegorz Luberda, Czesław Borowicz, Marcin Kudasik, Franciszek Janczy, Adam Rajski, Janusz Kawka, Lucyna Czubernat i Jakub Waligórski, postanowiono przyznać trzy wyróżnienia w dziedzinie sportu i trzy – w dziedzinie kultury. W tym roku nikomu nie przypadnie zaszczyt otrzymania Medalu za Zasługi dla Miasta Nowy Targ, jest natomiast w planie przyznanie czterech tytułów „Honorowego Ambasadora Miasta Nowy Targ”. Wszystkie nagrody zostaną wręczone na akademii z okazji Święta Niepodległości, która zaplanowana jest w Miejskim Centrum Kultury. W programie znajdzie się także muzyczna niespodzianka.
Zasłużeni dla kultury:
Wojciech Groń – społecznik, regionalista, patriota, całym sercem oddany promowaniu i rozwojowi tradycji i kultury podhalańskiej. Od czternastu lat mocno zaangażowany jest w działalność Związku Podhalan, w latach 2011-2017 oraz ponownie od 2020 roku – prezes nowotarskiego oddziału Związku. Uczestnicząc w licznych uroczystościach, spotkaniach i wydarzeniach, wielokrotnie promował Miasto Nowy Targ, podkreślając jego znaczenie jako Stolicy Podhala. Nowotarski oddział Związku Podhalan jest organizatorem wielu cyklicznych wydarzeń, na stałe wpisanych w miejski kalendarz, takich jak: Zawody Narciarskie o Puchar Przechodni ZP, Watra Pamięci w rocznicę śmierci Jana Pawła II, Nowotarskie Sobótki, Wigilia w Mieście , msza ”Tischnerowska” pod Turbaczem , czy posiady góralskie. Z inicjatywy zarządu i oddziału, w 2015 roku wyremontowano Kaplicę Papieską na Polanie Rusnakowej, gdzie odbywają się msze ludzi gór. Wojciech Groń był pomysłodawcą zakupu respiratora dla nowotarskiego szpitala (wraz z parafią św. Katarzyny), głównym koordynatorem obchodów 100-lecia powstania oddziału Związku Podhalan w Nowym Targu i wydania publikacji „Góralskie gazdowanie w Mieście”. Nadzorował remont i wykończenie Izby Regionalnej im. ks. prof. Józefa Tischnera w MCK.
Ludmiła Figiel – absolwentka historii i religioznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, znakomity pedagog i historyk. Wychowała wiele pokoleń nowotarżan, przez cztery dekady (1973-2013) ucząc historii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu. Autorka książki „Przez czerwone morze”, wyróżnionej w konkursie Literacki Debiut Roku 2011 oraz książek: „Srebrne Jatki. 25 lat Galerii Sztuki w Nowym Targu” i „Nowotarski krajobraz z Janem Pawłem II”. Znakomita prelegentka – prowadziła m.in. wykłady z cyklu „Ja i sztuka” dla studentów UTW. Współautorka publikacji „Jubileusz Goszczyńskiego. Pierwsze sto lat”. Miłośniczka sztuki związana z Galerią BWA Jatki. Autorka tekstów do katalogu wystaw z cyklu Prezentacje Nowotarskie. Aktualnie kończy książkę beletrystyczną „Nowy Targ. Nisko latające anioły”.
Kamil Kuskowski – artysta malarz, ceniony twórca instalacji i sztuki video, pedagog. W latach 1995-2000 studiował w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru, gdzie pracował w latach 1999 – 2011. W 2012 uzyskał tytuł profesora. Od 2010 zatrudniony w Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Działań Audiowizualnych i Performatywnych w Katedrze Nowych Mediów. W latach 2012-2019 pełnił funkcję dziekana tamtejszego Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów. Od 2020 roku do chwili obecnej jest prorektorem ds. studenckich, rozwoju kadry, struktury organizacyjnej i szkoły doktorskiej Akademii Sztuki w Szczecinie. Promotor czterech doktoratów, recenzent w ponad 70 postępowaniach o nadanie tytułu profesora, stopni naukowych doktora habilitowanego oraz doktora.
W latach 2011 -2014 prowadził szczecińską Galerię Akademii Sztuki Zona Sztuki Aktualnej. W latach 2016-2020 był koordynatorem wystaw w ramach Project Room Centrum Sztuki Współczesnej „Zamek Ujazdowski” w Warszawie, od 2018 roku – wiceprzewodniczący Rady Programowej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Ma na swoim koncie 40 wystaw indywidualnych w Polsce i zagranicą oraz udział w ponad 100 wystawach zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych we Wrocławiu, Krakowie, Szczecinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Centrum Sztuki Współczesnej „Zamek Ujazdowski” w Warszawie oraz wielu innych prestiżowych instytucji.
Ma na swoim koncie wiele nagród m.in. Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodę Art&Business na 39. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” w Bielsku-Białej, Nagrodę Arteonu dla najlepszego artysty za rok 2008, nagrody rektorów ASP w Łodzi i AS w Szczecinie za wybitne osiągnięcia artystyczne i organizacyjne
Pan Kamil Kuskowski jest związany z Nowym Targiem, często przebywa w naszym mieście. Syn Marianny Beleć-Kuskowskiej i Stanisława Kuskowskiego. W bieżącym roku przygotował dla miasta wystawę stałą „Nowotarscy artyści” zlokalizowaną w pomieszczeniach dawnego dworca PKP, będąc jej kuratorem oraz autorem publikacji towarzyszącej ekspozycji.
Zasłużeni dla sportu:
Bogusław Kalata – dyplomowany nauczyciel wychowania fizycznego z 20-letnim stażem. Sport był w jego życiu od początku. Już jako młody chłopak, idąc śladami swego ojca Tadeusza, grał w hokeja w KS Podhale i w drużynie Cracovii. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie, posiada również studia podyplomowe z zakresu edukacji dla bezpieczeństwa, jest instruktorem nordic walking, pływania, narciarstwa, ukończył szereg kursów trenerskich m.in. piłki ręcznej, siatkówki, posiada również uprawnienia trenera przygotowania motorycznego. Jest nauczycielem, który „zaraża” pasją do sportu swoich podopiecznych, aktywnie uczestniczy w życiu szkoły, a za swoją pracę na rzecz uczniów jest często nagradzany. Jest również aktywnym członkiem Klubu „UKS Metalka” prowadząc liczne zajęcia dodatkowe przygotowujące młodzież do rywalizacji sportowych, co skutkuje wysokimi miejscami w powiecie jak również w Polsce. Od podstaw zbudował drużynę piłki ręcznej chłopców, która szczyci się najwyższa formą w powiecie, województwie, a w Polsce jest czwartą drużyną najlepszą w tej dyscyplinie. Oprócz piłki ręcznej to unihokej jest jego wielką pasją. Od podstaw stworzył drużynę AAR, której sam jest kapitanem. Z miłości do gry prowadzi PALU czyli Podhalańską Ligę Unihokeja, która zrzesza najlepsze drużyny na Podhalu. Rywalizują one ze sobą od października i trzy najlepsze biorą udział w międzynarodowym turnieju unihokeja na Słowacji TS CUP.
Tomasz Klag jest związany z Klubem Sportowym „Gorce” od 1990r., najpierw jako zawodnik a obecnie jako zawodnik i trener tenisa stołowego. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Rzeszowie na kierunku: wychowanie fizyczne z gimnastyką korekcyjną. Jest zaangażowany w działalność szeroko pojętej edukacji i krzewienia kultury sportowej w środowisku dzieci i młodzieży. Mobilizuje dzieci do aktywnego i zdrowego trybu życia. Jako trener, codziennie na hali sportowej uczy swoich zawodników tajników gry w ping-ponga. Jego zawodnicy zdobywają medale na szczeblach międzynarodowych, ogólnopolskich, wojewódzkich, rejonowych i lokalnych. Obecnie trenuje I ligę kobiet, II ligę mężczyzn oraz wszystkie ligi, w których grają młodsi zawodnicy. Na bieżąco prowadzi dokumentację tenisowych wydarzeń sportowych na portalach internetowych i na łamach lokalnej prasy, rozsławiając Klub „Gorce” i miasto Nowy Targ na terenie całej Polski. Jako nauczyciel opracował i wdrożył Program Nauki Tenisa Stołowego, który realizował zarówno w szkole, w której pracuje, jak również w klubie. Jako doświadczony wychowawca, organizator zawodów sportowych, obozów treningowych, turniejów okolicznościowych i Rodzinnego Turnieju im. Jana Klaga organizowanego w Święto Trzech Króli, zapewnia zawodnikom bezpieczeństwo, właściwą opiekę, rozwój osobowościowy i społeczny. Umożliwia grę w tenisa wszystkim chętnym, którzy chcą odbijać „małą piłeczkę”.
Pan Tomasz Klag jest wybitnym sportowcem i trenerem, bo tenis stołowy to jego wielka pasja, którą przekazuje swoim kolegom i zawodnikom. Za swoje osiągnięcia otrzymał List Gratulacyjny od Marszałka Województwa Małopolskiego za propagowanie kultury fizycznej i sportu oraz List Gratulacyjny od Starosty Powiatu Nowotarskiego za wybitne osiągnięcia w krzewieniu sportu wśród dzieci i młodzieży. Był Mistrzem Województwa Małopolskiego w grze deblowej, grał w ekstraklasie i I lidze. Obecnie jest czynnym zawodnikiem II ligi. Promuje Klub „Gorce” i miasto Nowy Targ w środowisku ogólnopolskim, dzięki wysokim miejscom zajmowanym przez swoich zawodników.
Wspólnie z Tomaszem Kowalczykiem, od 30 lat tworzy historię sekcji tenisa stołowego i podtrzymuje najlepsze tradycje Klubu Sportowego „Gorce” w Nowym Targu.
Tomasz Kowalczyk jest związany z Klubem Sportowym „Gorce” od 1988 roku, najpierw jako zawodnik, potem jako trener tenisa stołowego. Jest zaangażowany w działalność sportową klubu. Codziennie uczy dzieci trudnej drogi dochodzenia do sukcesu, samodzielności i godzenia porażki ze zwycięstwem. Jako trener, przygotowuje dzieci do zawodów sportowych. Na treningach mozolnie tłumaczy młodszym i starszym zawiłości tej gry. Od początku swojej trenerskiej pracy, oczkiem w głowie są zawodnicy, którzy dopiero zaczynają drogę z tenisem stołowym. Ma wiele cierpliwości i chęci przekazania swojej wiedzy innym. Pan Tomasz Kowalczyk uczy dzieci samodyscypliny, dobrej organizacji dnia, współpracy w grupie, zawsze wysłucha i pomoże. Dzięki jego wielkiemu zaangażowaniu, zawodnicy tej dyscypliny tworzą jedną, wielką rodzinę. Dzięki jego metodom wychowawczym, każdy zawodnik czuje się doceniony i traktuje klub jako drugi dom. Pan Tomasz Kowalczyk jest koleżeński, sumienny, zdyscyplinowany i odpowiedzialny. Jego pasją jest tenis stołowy, który dzięki wybitnym zawodnikom promuje w całej Polsce. Klub „Gorce” i miasto Nowy Targ zna dobrze każdy tenisista w kraju. Codzienny pobyt na hali, kontakt z trenerem daje dzieciom poczucie stabilności, odstresowanie od codzienności oraz możliwość spędzenia wolnego czasu w gronie kolegów i przyjaciół.
Wspólnie z Tomaszem Klagiem, od 30 lat tworzy historię sekcji tenisa stołowego i podtrzymuje najlepsze tradycje Klubu Sportowego „Gorce” w Nowym Targu.
Komentarze