Kacwin obchodzi 700-lecie istnienia
W sobotę, 15 sierpnia w Kacwinie odbyły się uroczystości inaugurujące obchody jubileuszu 700-lecia wsi. Po uroczystej mszy świętej dokonano odsłonięcia kamienia z tablicą upamiętniającą siedem wieków historii wsi, a wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz wręczył odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej nadane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Janowi Pacydze – ostatniemu prymiście na Spiszu grającemu tradycyjną muzykę spiską na skrzypcach. Liczne uczestnictwo mieszkańców w spiskich strojach regionalnych było wyrazem przynależności do ziemi rodzinnej ale także szacunku dla praojców, którzy w spuściźnie zostawili dziedzictwo kulturowe, wiarę i tradycję.

Po nabożeństwie nastąpiło odsłonięcie przed kościołem kamienia z tablicą upamiętniającą siedem wieków historii wsi. Odsłonięcia dokonali Kacwinianie: Sołtys Wsi Józef Radecki, Radna Powiatowa p. Irena Rataj oraz Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Obchodów p. Stanisław Molitorys.
Ks. kanonik Józef Bednarczyk dokonał poświęcenia kamienia z tablicą, przed którą przedstawiciele wsi złożyli wiązanki i znicze w hołdzie zmarłym, którzy zapisywali kolejne karty historii Kacwina. Następnie przy dźwiękach muzyki spiskiej został zaprezentowany poetycki rys historyczny miejscowości, po którym odczytano również życzenia i podziękowania.
W czasie uroczystości Wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz wręczył odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej nadane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Janowi Pacydze – ostatniemu prymiście na Spiszu grającemu tradycyjną muzykę spiską na skrzypcach, wieloletniemu mistrzowi przeglądów i konkursów regionalnych.
Kolejne inicjatywy związane z jubileuszem 700-lecia Kacwina w czasie, których mieszkańcy chcą pogłębiać wiedzę o swojej ,,małej Ojczyźnie’’, zachowując to, co było źródłem duchowej siły praojców, zostały zaplanowane na następne miesiące.
Składamy serdeczne podziękowania dla Komitetu Organizacyjnego Obchodów 700-lecia wsi Kacwin oraz wszystkich osób uczestniczących za zaangażowanie i przygotowanie chwytającej za serce uroczystości. Całokształt tego jubileuszowego wydarzenia pokazał nie tylko piękną historię miejscowości Kacwin, ale również nagrodził zasłużone osoby, które swoim życiem kultywowały tradycję regionu zachowaną zarówno w muzyce spiskiej – do dziś granej przez młode pokolenie, jak i w strojach z dumą prezentowanych przez mieszkańców – czytamy podziękowania opublikowane na stronie Gminy Łapsze Niżne
tekst, fot.: Urząd Gminy Łapsze Niżne
Komentarze