„Arka Noego” – muzyczne dziękczynienie po 30 latach
LUDŹMIERZ. To była wyśpiewana wdzięczność za osobę i pontyfikat św. Jana Pawła II – w niedzielne popołudnie ze sceny na sanktuaryjnym dziedzińcu modliła się śpiewem i muzyką „Arka Noego”.
Miejsce, czas i wybór zespołu nie były przypadkowe. Koncert, który w pięknej, ciepłej pogodzie zgromadził na murawie przy bazylice cały tłum dzieci, rodziców i sympatyków słynnej w Polsce i świecie „Arki” – przypomniał, że to właśnie w Ludźmierzu, podczas kolejnego z natchnionych i żywiołowych Spotkań Muzyków Chrześcijańskich pod hasłem „Inicjatywa Muzyczna Ludźmierz”, z pomysłu i zapału Roberta Friedricha pseudonim Litza, ponad 30 lat temu, urodził się ten wyjątkowy zespół. Najpierw tworzyły go dzieci uczestników tych Spotkań. Teraz śpiewają w nim ich dzieci.
Siła grupy to po pierwsze duchowość i spontaniczność, po drugie – pisane przez lidera zespołu piosenki, które od momentu powstania stawały się hitami; po trzecie – bogata instrumentacja. Śpiewającym dzieciakom towarzyszą gitara i gitary basowe, flet, perkusja, skrzypce, saksofon, trąbka, puzon, syntezator. Z ludźmierskich Spotkań Muzycznych wywodzi swój rodowód także koncertująca później „LuxTorpeda”. To muzyczne preludium kulminacji obchodów 25. rocznicy papieskiej wizyty u Gaździny Podhala i odmawianej z tłumem wiernych, transmitowanej na cały świat, modlitwy różańcowej, współfinansowały miasto Nowy Targ i powiat.
Na ludźmierskiej scenie zabrzmiały prawie wszystkie przeboje Arki, rozsławionej programem „Ziarno”, koncertami w Polsce i za granicą, także w Stanach Zjednoczonych, m.in. Ja jestem, Nie boję się czy Taki duży, taki mały. Religijno-muzyczne wydarzenie pod błękitnym niebem entuzjastyczną atmosferą przypominało piknik ewangelizacyjny. Całe rodziny siedziały na ławkach, kocach, karimatach albo po prostu na trawie.
Energetyczna, rytmiczna, melodyjna muzyka rozpląsała najpierw najmłodszą, a potem starszą publiczność. Radosny duch unosił się nad wypełnioną dobrym przesłaniem przestrzenią. Czegoś takiego dziedziniec bazyliki dawno nie widział i nie słyszał. Zwłaszcza, gdy muzycy zaintonowali piosenkę „Faustyna przypomina”.
Wtorek, 7. czerwca, czyli kulminację obchodów, wypełnią już: uroczysta Msza św. sprawowana przez biskupa Jana Zająca (godz. 10.00), spektakl „Sercem pisane”, przygotowany przez młodzież Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego i Różaniec w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym (godz. 12.00) oraz W jedności z Janem Pawłem II – przypomnienie słowa wygłoszonego w ludźmierskim Sanktuarium (godz. 17.15).
(asz)
Ludźmierski Różaniec – ćwierć wieku po modlitwie z Białym Pielgrzymem
Komentarze