Policja prowadzi postępowanie w sprawie oparzenia pracownika Zakładu Zieleni niebezpieczną substancją
W dniu wczorajszym podczas likwidacji tzw. dzikiego wysypiska na os. Niwa, pracownik Zakładu Gospodarczego Zieleni i Rekreacji w Nowym Targu oblał się substancja chemiczną, która nagle wytrysnęła z beczki. Mężczyzna z poparzeniami twarzy trafił do szpitala w Krakowie. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Nowotarska komenda Policji prowadzi postępowanie w sprawie tego zdarzenia, próbując ustalić kto był właścicielem tak niebezpiecznej substancji i dlaczego pozostawił w miejscu ogólnodostępnym.

Do tej bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło w środę, 13 marca około godziny 9.00 w Nowym Targu na os. Niwa. Jeden z pracowników Zakładu Gospodarczego Zieleni i Rekreacji w Nowym Targu podczas zbiórki odpadów wielkogabarytowych oblał się substancją chemiczną znajdującą się w jednym z uszkodzonych pojemników „kanistrze” i z poparzeniami ciała – w tym twarzy został przewieziony do szpitala. W wyniku tego zdarzenia mężczyzna doznał uszczerbku na zdrowiu powyżej siedmiu dni.
-Niebezpieczna substancja w ilości około 30 litrów znajdowała się pomiędzy innymi odpadami w kilku pojemnikach. Została zabezpieczona przez specjalistyczną grupę ratownictwa chemiczno-ekologicznego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu. W związku z zaistniałym wypadkiem w pracy nowotarska komenda prowadzi w tej sprawie postępowanie. Wyjaśniane będzie również, kto był właścicielem tak niebezpiecznej substancji i dlaczego pozostawił w miejscu ogólnodostępnym. Porzucenie odpadów niebezpiecznych w pobliżu naszego miejsca zamieszkania może mieć wpływ na nasze zdrowie. Takie działania są nielegalne i mogą powodować poważne konsekwencje także dla środowiska – mówi Dorota Garbacz z nowotarskiej Policji.
Nieoficjalnie mówi się, że niebezpieczna substancja to odpady kuśnierskie. Świadkowie mówią, że dzień wcześniej wśród leżących przy głównej drodze odpadów bawiły się dzieci.
W świetle prawa osoba, która wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega odpowiedzialności karnej. Wysokość kary wynosi w tym przypadku nawet do 5 lat więzienia.
-Natomiast na podstawie art. 154 § 2 kodeksu wykroczeń karą grzywny do 1000 złotych lub karą nagany może zostać ukarana osoba, która wyrzuca na nienależącym do niej gruncie polnym kamienie, śmieci, padlinę lub inne nieczystości – precyzuje Dorota Garbacz.
Odpady niebezpieczne są to odpady, które stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Ich unieszkodliwianie odbywać się może jedynie w specjalnie do tego przystosowanych zakładach oraz pod restrykcyjną kontrolą. Odpady niebezpieczne często kojarzone są z przemysłem, jednak gospodarstwa domowe też są źródłem ich wytwarzania.
Każdy przypadek, który budzi nasze podejrzenia, prosimy zgłosić Policji pod numerem telefonu 997 lub 112. W zbieraniu wszelkich informacji dot. takich zagrożeń szczególną rolę odgrywają dzielnicowi. To tym funkcjonariuszom można bezpośrednio przekazać informacje o niepokojących spostrzeżeniach.
źródło: KPP
fot. UM Nowy Targ, KPP Nowy Targ
/os
Komentarze