Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

Rekordowy ruch w tunelu pod Luboniem Małym. Majówkowy tłok i 20-milionowy pojazd

5 maja 2025 13:21

Majówka 2025 przyniosła nie tylko tłumy turystów na zakopiance, ale i rekordy – 1 maja przez tunel pod Luboniem Małym przejechało ponad 42 tysiące pojazdów, a dwa dni później odnotowano przejazd 20-milionowego auta.

Rekordowy ruch w tunelu pod Luboniem Małym. Majówkowy tłok i 20-milionowy pojazd

fot. GDDKiA w Krakowie

Majówka 2025 pokazała, że tunel na drodze ekspresowej S7 pod Luboniem Małym to dziś jedno z najważniejszych i najbardziej obciążonych ruchem miejsc na mapie Podhala. Tylko 1 maja przez tunel przejechało ponad 42 tysiące pojazdów – to tegoroczny rekord. Dwa dni później odnotowano przejazd 20-milionowego auta.

– 3 maja wieczorem tunelem pod Luboniem Małym przejechał 20-milionowy pojazd. Każdego dnia tą trasą jeździ ok. 22 tysięcy samochodów. W czasie majówki padł też tegoroczny rekord dziennej liczby aut korzystających z tej trasy – 1 maja tunelem przejechało 42 020 pojazdów – poinformował Kacper Michna, rzecznik prasowy krakowskiego oddziału GDDKiA.

Tunel pod Luboniem, będący częścią zakopianki, działa od niespełna 2,5 roku. Jego budowa trwała sześć lat i pochłonęła niemal miliard złotych. Obiekt składa się z dwóch nitek, każda o dwóch pasach ruchu i pasie awaryjnym, który może w przyszłości stać się trzecim pasem. Tunel ma długość 2,06 km, a przejazd przez niego z dopuszczalną prędkością 100 km/h trwa dokładnie 75 sekund.

Infrastruktura tunelu to również nowoczesny system bezpieczeństwa – 170 kamer, odcinkowy pomiar prędkości prowadzony przez GITD, czujniki dymu i ciepła, głośniki alarmowe oraz centrum zarządzania, które całodobowo monitoruje sytuację w obiekcie. Przez pierwsze lata działania nie brakowało jednak kierowców łamiących przepisy. Od początku funkcjonowania tunelu zarejestrowano tysiące przypadków przekroczenia prędkości, a także nieprawidłowych zatrzymań czy cofania.

Ruch w tunelu nie podlega typowym trendom dla tras tranzytowych. Jak zauważa GDDKiA, „większe natężenie ruchu notujemy w weekendy, a mniejsze w dni powszednie. Widać wyraźnie, że jest to trasa w znacznym stopniu turystyczna, na której ruch kształtują przede wszystkim pora roku, kalendarz świąt i pogoda.”

Budowa tunelu została częściowo sfinansowana ze środków unijnych – z całkowitego kosztu inwestycji na poziomie ponad 2,5 miliarda złotych, ponad 1,2 miliarda pochodziło z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

pstarmach 05.05.2025
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również