Nad Podhale nadciąga burza. Alerty RCB: „możliwe podtopienia i powodzie miejskie”
Groźna pogoda nadciąga nad Podhale. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało do mieszkańców Nowego Targu i okolic alarmujące SMS-y. W nocy z 24 na 25 kwietnia prognozowane są gwałtowne burze, ulewne deszcze i możliwe podtopienia. Synoptycy ostrzegają: sytuacja może być poważna, a lokalnie nawet niebezpieczna.

fot. IMGW
Mieszkańcy Nowego Targu i całego Podhala powinni przygotować się na wyjątkowo niespokojną noc. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty SMS ostrzegające przed gwałtownymi burzami i intensywnymi opadami deszczu. Komunikaty otrzymali mieszkańcy m.in. powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego. Sytuacja pogodowa może być groźna – przewidywane są podtopienia, a nawet lokalne powodzie miejskie.
W treści alertu, który trafił dziś na telefony mieszkańców naszego regionu, czytamy: „Uwaga! Dziś i w nocy (24/25.04) silny deszcz z towarzyszącymi burzami. Możliwe podtopienia. Nie zbliżaj się do wezbranych rzek.” To nie są puste słowa – według prognoz, opady mogą być na tyle intensywne, że w krótkim czasie doprowadzą do zalania piwnic, ulic i tuneli, szczególnie na terenach miejskich.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu nowotarskiego czerwony alert meteorologiczny, czyli najwyższy możliwy poziom ostrzeżenia. Jak informują synoptycy, w naszym regionie mogą wystąpić burze z gradem i porywami wiatru dochodzącymi do 70 km/h. Największe zagrożenie stanowią jednak ulewne deszcze – miejscami może spaść nawet do 70 mm wody, co przekracza miesięczną normę opadów.
W komunikacie IMGW podkreślono, że najbardziej zagrożone są tereny zurbanizowane, w tym miasta takie jak Nowy Targ. To właśnie tu może dojść do tzw. powodzi błyskawicznych. Zalane mogą zostać nie tylko piwnice czy garaże podziemne, ale również główne ulice i skrzyżowania. W zlewniach górskich rzek istnieje realna groźba przekroczenia stanów alarmowych i nagłego wezbrania wody.
Władze apelują do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności. W przypadku wystąpienia burzy lub gwałtownego deszczu, należy unikać przebywania w pobliżu drzew, linii energetycznych czy rusztowań. Samochodów nie powinno się parkować w niżej położonych miejscach – nawet kilka minut intensywnego deszczu może doprowadzić do ich całkowitego zalania.
Najbardziej niebezpieczny czas według prognoz to godziny popołudniowe, wieczór i noc z 24 na 25 kwietnia. Strefa opadów będzie się powoli przemieszczać, co tylko zwiększy kumulację wody w krótkim czasie. Sytuacja może być dynamiczna, a lokalne burze bardzo gwałtowne. Warunki biometeorologiczne w całym regionie pogorszą się – mogą wystąpić bóle głowy, rozdrażnienie i senność.
Śledź komunikaty i ostrzeżenia
IMGW i RCB zachęcają, by na bieżąco śledzić aktualne ostrzeżenia pogodowe i dane radarowe. Można je znaleźć na oficjalnych stronach instytutów. Warto też mieć przy sobie naładowany telefon i unikać podróżowania po zmroku – sytuacja na drogach może się zmieniać z minuty na minutę.
Komentarze