Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

Dobry laptop dla ucznia – czyli jaki? (ARTYKUŁ SPONSOROWANY)

23 kwietnia 2025 10:36

Uczniowie bezwzględnie wymagają dobrego sprzętu do nauki – dzięki niemu mogą bowiem wygodnie się uczyć, pisać teksty, rozwijać się i korzystać z nowoczesnych programów do tworzenia prezentacji, tabeli i innych potrzebnych treści. Sprawdź, jak dobrać odpowiedni laptop pod kątem potrzeb uczniów.

Dobry laptop dla ucznia – czyli jaki? (ARTYKUŁ SPONSOROWANY)

Najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę

Pierwszy aspekt, który należy uwzględnić, to procesor i pamięć RAM. Do podstawowych szkolnych zastosowań z powodzeniem wystarczy Intel Core i3 lub Ryzen 3, a do tego 8 GB RAM. Jeżeli jednak chcesz, by laptop działał nieco szybciej i obsługiwał bardziej skomplikowane procesy, celuj w Intel Core i5 lub i7 albo Ryzen 5/7 oraz 16 GB pamięci RAM.

Drugie kryterium to dysk – współcześnie częściej spotyka się dyski SSD, które działają dużo szybciej od starszych HDD, a minimalna pojemność powinna wynieść 256 GB. Jeżeli możesz nieco podwyższyć budżet, warto rozważyć dysk 512 GB, który odczuwalnie poprawi komfort korzystania ze sprzętu.

Jeżeli laptop, to mobilność, a to oznacza potrzebę wytrzymałej baterii. Celuj w modele, które potrafią wytrzymać 6 do 8 godzin na jednym ładowaniu, żeby dziecko mogło swobodnie przemieszczać się z komputerem.

Zastanów się także nad rodzajem matrycy. Te matowe mniej męczą oczy, łatwiej jest pracować na nich w słońcu, a jeżeli chodzi o rozmiar, najlepiej myśleć o laptopie między 13 a 15 cali. Mniejszy może być niewygodny, większy – trudny w transporcie i cięższy.

Kwestia wygody i funkcjonalności

Wygoda oznacza także to, jak bardzo intuicyjny i komfortowy będzie system operacyjny. Najpopularniejsze są, rzecz jasna, Windows i macOS, przy czym ten drugi spotykany jest w wysokiej jakości MacBookach dostępnych na przykład tutaj: https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki,seria_7!macbook-pro.bhtml. Warto pamiętać, że wybór środowiska determinuje kompatybilność z telefonem i innymi sprzętami, jeżeli dziecko korzysta z konkretnego, warto trzymać się tego samego środowiska.

Inna kwestia dotycząca wygody to także waga i wykonanie sprzętu. Laptop nie może być zbyt ciężki, szczególnie jeżeli dziecko często musi nosić ze sobą wypchany po brzegi plecak. Obudowa powinna być solidna, zawiasy mocne, aby komputer nie uległ uszkodzeniu.

Sprawdź też, jaka klawiatura będzie najwygodniejsza. Dobrze by było, gdyby uczeń przetestował wcześniej różne skoki klawiszy i ocenił, na których najlepiej mu się pracuje.

Dodatkowe udogodnienia

Współcześnie wybór laptopów jest ogromny, a producenci prześcigają się w udoskonalaniu modeli i wprowadzaniu przeróżnych udogodnień. Jednym z nich może być na przykład ekran dotykowy albo możliwość oddzielenia ekranu od klawiatury, co zmienia sprzęt w tablet. Dzięki temu można na nim robić odręczne notatki, rysować i tworzyć wiele innych kreatywnych projektów.

Inne udogodnienie to wodoodporność, szczególnie polecana dla dzieci, które lubią przenosić sprzęt w różne miejsca, co wiąże się z ryzykiem zalania. Sprawdź też możliwości dodatkowych umocnień sprzętu, np. specjalne obudowy czy systemy ochronne, które podnoszą trwałość laptopa.

Upewnij się także, że ilość wbudowanych w laptopie portów wystarczy uczniowi do komfortowej pracy. Jeżeli nie, zaopatrz się w adapter, dzięki któremu zyskasz dodatkowe gniazda USB, HDMI czy inne, które mogą się przydać.

Przy wybieraniu laptopa dla ucznia nie warto oszczędzać. Dziecko musi mieć możliwość komfortowego korzystania ze sprzętu, a zacinający się komputer starej generacji może powodować frustrację i niechęć do używania laptopa. Uczniowi spada więc motywacja i chęci do nauki, tworzenia wymagających projektów, dlatego zadbaj o to, by komputer miał stabilne połączenie z internetem i wystarczającą ilość pamięci operacyjnej.

Na komputerze nie oszczędzaj, bo może się okazać, że oszczędność będzie tylko pozorna, a za jakiś czas staniesz w obliczu konieczności kupowania nowego laptopa. Warto wybierać modele sprawdzone, dostępne w dobrych elektromarketach, aby mieć pewność, że przetrwają próbę czasu i będą długo służyły uczniowi.

Andrzej Lach 23.04.2025
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również