Nowy Targ żegna prof. Adama Myjaka. Pod jego rzeźbą złożono kwiaty
Zmarł prof. Adam Myjak – wybitny rzeźbiarz, pedagog, były rektor warszawskiej ASP. Nowy Targ żegna artystę, którego monumentalna figura od dekady wpisuje się w przestrzeń miasta. We wtorek pod rzeźbą stojącą przy Galerii Dekada złożono kwiaty – w geście pamięci i uznania dla twórcy, który raz na zawsze zostawił swój ślad również tutaj, w historycznej stolicy Podhala.

W wieku 78 lat zmarł prof. Adam Myjak – wybitny rzeźbiarz, wieloletni rektor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, autor ponad stu wystaw indywidualnych i wielu dzieł w przestrzeni publicznej, w tym jednej z rzeźb stojących przy nowotarskiej Galerii Dekada. We wtorek lokalne władze oddały hołd artyście, składając kwiaty pod monumentalną figurą, która od lat wpisuje się w krajobraz miasta.
Profesor Myjak zmarł 5 kwietnia 2025 roku. O jego śmierci poinformowało Ministerstwo Kultury, przypominając, że za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Z głębokim żalem pożegnała go również Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie przez lata nie tylko prowadził pracownię rzeźby, ale też aż sześciokrotnie pełnił funkcję rektora.
Nowy Targ miał okazję poznać profesora bliżej dekadę temu, kiedy w przestrzeni przed Galerią Dekada ustawiona została jego charakterystyczna figura – monumentalna, masywna postać, która – jak sam artysta mówił – może symbolizować „genius loci, czyli ducha miejsca”, „Anioła Biznesu”, a nawet człowieka wizji, „rwącego się do lotu”.
– Jest to zamysł niekonwencjonalny i unikalny na skalę europejską. Posągi niemal identyczne stanowić będą swego rodzaju znak rozpoznawczy, symbol tej marki w przestrzeni publicznej – mówił wówczas prof. Adam Myjak, komentując ideę ustawienia dziesięciu rzeźb przed obiektami należącymi do sieci Dekada.
Właśnie ta nowotarska rzeźba stała się we wtorek lokalnym punktem pamięci – hołd artyście oddali przedstawiciele władz miasta, Miejskiego Centrum Kultury oraz Galerii BWA Jatki. To nieprzypadkowe miejsce. Jak wspomina Anna Dziubas, kierowniczka galerii BWA Jatki, kontakt z profesorem zacieśnił się właśnie przy okazji montażu rzeźby przy Dekadzie.
– Wszystko zaczęło się w związku z odsłonięciem tej rzeźby. Wtedy też pojawiła się możliwość nawiązania współpracy – wspomina Anna Dziubas. – Później, kontynuując rozmowy zapoczątkowane przez panią Ewę Rams z Nowego Sącza, udało się nam zrealizować wystawę prac pana profesora. W 2018 roku mieliśmy wielki zaszczyt gościć jego dzieła w naszej galerii, a dwa lata później – wystawę jego syna, Olka Myjaka.
Profesor Adam Myjak urodził się 3 stycznia 1947 roku w Starym Sączu, skąd pochodził także jego ojciec – wieś Gołkowice Dolne. Studiował rzeźbę w warszawskiej ASP, gdzie już po uzyskaniu dyplomu związał się z uczelnią na stałe. Prowadził liczne pracownie, kształtując kolejne pokolenia twórców. Jego dorobek obejmuje m.in. pomnik Homo Homini w Kielcach upamiętniający zamach z 11 września 2001 roku, liczne realizacje w przestrzeni sakralnej i publicznej, a także wystawy w Polsce i za granicą.
Związki artysty z Podhalem, choć skromne, okazały się trwałe i symboliczne. Rzeźba przed nowotarską Dekadą, którą dziś mijają tysiące mieszkańców i turystów, zyskała teraz nowe znaczenie – jako cichy, nieruchomy hołd dla człowieka, który potrafił nadać masie ducha.
Komentarze