GDDKiA ogłasza przetarg na Generalny Pomiar Ruchu w Małopolsce
Na podstawie nowych danych drogowcy będą w stanie określić aktualne obciążenia na poszczególnych drogach, a także wskazać gdzie należy zbudować nowe trasy.

fot. GDDKiA w Krakowie
Województwo małopolskie szykuje się do nowego etapu monitorowania natężenia ruchu drogowego. Kacper Michna, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Krakowie, ogłosił przetarg na przeprowadzenie Generalnego Pomiaru Ruchu (GPR), który dostarczy aktualnych danych o ruchu na drogach krajowych, ekspresowych i autostradach w regionie.
– Ogłosiliśmy przetarg na przeprowadzenie pomiarów ruchu, których celem jest sprawdzenie, ile samochodów porusza się po drogach krajowych, ekspresowych i autostradach w naszym województwie. To przedsięwzięcie to tzw. Generalny Pomiar Ruchu (GPR), który wykonujemy cyklicznie, co pięć lat – tłumaczy Michna. – Dostarcza on wielu informacji o rodzaju pojazdów korzystających z dróg, kierunkach ich podróży oraz zmianach, jakie zachodzą na polskich drogach.
Badanie to jest kluczowe dla skutecznego zarządzania i rozwoju infrastruktury drogowej. Dzięki rzetelnym danym możliwe jest określenie obciążeń na poszczególnych odcinkach dróg, identyfikacja najbardziej uczęszczanych tras oraz planowanie modernizacji i budowy nowych dróg. Historia pomiarów ruchu drogowego w Polsce sięga roku 1926.
– Już rok później minie równo wiek od wykonania pierwszego pomiaru ruchu samochodowego w Polsce. Pomiary w roku 1926 na drogach państwowych o twardej nawierzchni rozpoczęły się na początku stycznia, a następnie kontynuowano je co 26 dni, do końca roku – przypomina Michna.
Pierwsze pomiary były wykonywane ręcznie przez dróżników lub nadzorców mostów, którzy w specjalnych książeczkach notowali liczbę i rodzaje pojazdów. Współczesne pomiary znacznie różnią się od tych sprzed stu lat. Od 1965 roku badania prowadzone są w regularnych, pięcioletnich odstępach, a od 2000 roku pomiar ruchu wykonuje się odrębnie w każdym województwie na podstawie zasad opracowanych przez GDDKiA.
– Z każdym kolejnym GPR pomiar był w coraz większym stopniu wykonywany za pomocą wideorejestratorów, które zastąpiły powszechnych wcześniej obserwatorów – dodaje Michna.
Ostatnie badanie, przeprowadzone w latach 2020-2021, w pełni korzystało z zapisów wideo i automatycznych liczników ruchu. Przyszłoroczne badanie obejmie około 170 punktów pomiarowych, zlokalizowanych na trasach szybkiego ruchu oraz drogach krajowych. Kamery rejestrujące ruch będą zbierać dane, które następnie zostaną przeanalizowane pod kątem liczby i rodzaju pojazdów.
– Najbardziej liczną grupą pojazdów są oczywiście samochody osobowe, których udział na poszczególnych odcinkach dróg regionu waha się od ok. 60 proc. do ponad 90 proc. – podkreśla rzecznik prasowy GDDKiA.
Dane z pomiarów ruchu pozwalają na szczegółową analizę natężenia ruchu w różnych okresach i na różnych odcinkach dróg.
– Podstawową informacją, którą uzyskamy dzięki badaniu ruchu pojazdów, będzie Średni Dobowy Ruch Roczny (SDRR) – wyjaśnia Michna. – Będziemy też mierzyć średni dobowy ruch w typowe dni robocze, letni, dzienny, wieczorny, nocny oraz rodzaje pojazdów i kierunki ruchu.
Generalny Pomiar Ruchu w Małopolsce to kluczowe przedsięwzięcie, które dostarczy cennych danych nie tylko do bieżącego zarządzania siecią drogową, ale także do planowania jej rozwoju w przyszłości. Dzięki precyzyjnym i regularnym pomiarom możliwe jest lepsze dostosowanie infrastruktury do zmieniających się potrzeb użytkowników dróg.
Komentarze