Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

Drugie życie Kwatery Katyńskiej, pomnik w nowej odsłonie. Świadczmy o historycznej prawdzie

7 grudnia 2023 17:33

NOWY TARG. Dziś zostały uwieńczone kilkuletnie starania miasta o nadanie temu miejscu upamiętnienia ofiar sowieckiej zbrodni godnego wyglądu. Kwatera Katyńska wraz z odnowionym pomnikiem będzie świadczyć, że nowotarskiej społeczności drogi jest symbol pamięci o ludobójstwie na „nieludzkiej ziemi”. 

 

Drugie życie Kwatery Katyńskiej, pomnik w nowej odsłonie. Świadczmy o historycznej prawdzie

Były ich 22 tysiące  – jeńców wojennych, oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej – zamordowanych strzałem w tył głowy w Katyniu, Twerze, Charkowie, Miednoje i innych miejscach kaźni.

Na tablicach oskrzydlających Kwaterę Katyńską wyrytych zostało 39 nazwisk ofiar bezprzykładnego okrucieństwa NKWD – możliwych do ustalenia osób związanych z Nowym Targiem. W tworzeniu tej bolesnej listy pomagały Rodziny Katyńskie, pomagali też prowadzący kwerendę historycy.

Tablice również powstały w ramach generalnego remontu Kwatery i pomnika, realizowanego przez miasto wspólnie z krakowskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, z dofinansowaniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego. Koszt prac przekroczył ćwierć miliona zł. A umożliwiło je dopiero 200-tysięczne dofinansowanie pozyskane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizację projektu, z ramienia Urzędu Miasta, prowadziła Maria Góraś-Okła.

Autorką projektu renowacji Kwatery Katyńskiej jest z kolei Dorota Rozbicka z krakowskiej pracowni konserwacji zabytków „Arkona”. Uroczyste odsłonięcie pomnika zgromadziło wiele osób, które przyłożyły ręki i starań do tego, by Kwatera Katyńska stała się prawdziwym Miejscem Pamięci Narodowej.

Pomnikowi z miedzianej blachy, w schematycznym kształcie orła, wykonanemu w 1990 roku, według koncepcji Leszka Pustówki i Janusza Słowakiewicza, renowacja należała się od dawna. Objęła ona również krzyż z piaskowcowych płyt wpuszczonych w ziemię kwatery. Powstały nowe fundamenty, murki, kwietniki, podświetlenia, a całości dopełniły elementy ze stali kortenowskiej z efektem rdzy. Wszak tutaj w 2015 roku została przywieziona urna z katyńską ziemią.  

Rangę uroczystości, którą prowadził Marcin Kudasik, podnosiła obecność pocztów sztandarowych służb mundurowych, nowotarskich szkół, także delegacji z Zakopanego, miejscowych proboszczów, przedstawicieli Grupy Mieszkańców PAMIĘĆ, Niezależnego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, władz Powiatu Nowotarskiego, Rady Miasta, Akademii Nauk Stosowanych, Delegatury Kuratorium Oświaty, Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Błyskawica”, a przede wszystkim – Rodzin Katyńskich. Do odsłonięcia pomnika zostali z ich grona zaproszeni:  

Maria Nenko – bratanica ppor. Stanisława Walentego Nenko
 Kazimiera Giełczyńska – bratanica ppor. Andrzeja Giełczyńskiego
 i Marcin Ozorowski – wnuk st. wachm. Józefa Czerwińskiego.

Mundurowego szyku nadawali odsłonięciu terytorialni na honorowej warcie, kadeci ze szkoły mundurowej, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Błyskawica”. Zabrzmiały trąbka i werble, ale też pieśni i wiersze o Katyniu, wykonywane przez uczniów „jedenastki” pod kierunkiem Doroty Kret.

Modlitwę za pomordowanych, ale i za pokój inicjował ks. proboszcz Zbigniew Płachta, jako gospodarz miejsca związanego z parafią św. Katarzyny.

Przemawiali burmistrz Grzegorz Watycha, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych i wicedyrektor IPN w Krakowie  – dr Michał Wenklar oraz kanclerz nowotarskiej Akademii – Dariusz Jabcoń. Okolicznościowy adres przysłał poseł Edward Siarka.

Głęboka cisza zaległa, gdy padały kolejne nazwiska z nowotarskiej listy ofiar stalinowskiego dekretu i katyńskiej zbrodni. Cześć ich pamięci!

Te twarze i postaci, pamiątki i strzępy dokumentów  pokazuje plenerowa wystawa zaaranżowana naprzeciwko Kwatery Katyńskiej. Zamordowani strzałem w tył głowy mówią do nas spod ziemi, a ich głos zobowiązuje do świadczenia o historycznej prawdzie i stania na straży pamięci.

OFICEROWIE WOJSKA POLSKIEGO I FUNKCJONARIUSZE POLICJI PAŃSTWOWEJ

ZAMORDOWANI PRZEZ SOWIECKIE NKWD W KATYNIU, CHARKOWIE, TWERZE I INNYCH

MIEJSCACH KAŹNI:

  1. Józef Bełtowski
  2. Józef Bobek
  3. Tadeusz Budzyk
  4. Władysław Józef Burtan
  5. Bronisław Chomicz
  6. Andrzej Chudoba
  7. ppłk Władysław Ciepielowski
  8. wachm. Józef Czerwiński
  9. Jan Czubernat
  10. Antoni Dzielski
  11. Stanisław Franciszek Filas
  12. Karol Fischer
  13. Józef Gal
  14. Andrzej Giełczyński
  15. Tadeusz Paweł Igielski
  16. Andrzej Janowiec
  17. mjr Wiktor Franciszek dr Kaliciński
  18. Jan Kozieł
  19. post. Piotr Koźlakowski
  20. kpt Mieczysław Kurkowski
  21. Zdzisław Lechowski
  22. Michał Franicszek Lubelski
  23. Edmund Karol Młodecki
  24. Stanisałw Walenty Nenko
  25. Michał Nikiel
  26. Adam Olbrychtowicz
  27. mjr Franciszek Orawiec
  28. ppłk Juliusz Padlewski-Skorupka
  29. mjr Leon Panczakiewicz
  30. Ignacy Pluciński
  31. Adolf Rajewski
  32. Józef Rzepiela
  33. ppłk Stanisław Styrczula
  34. post. DinonizySymczak
  35. Edmund Szymański
  36. mjr Tadeusz Trzeciecki
  37. Jan Urbański
  38. mjr Józef Wetula
  39. Jan Rudolf Zwinczak

(asz)

 

Anna Szopińska 07.12.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również