Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

XIX Konkurs Wiedzy o Nowym Targu. Mali znawcy Miasta i Podhala oraz zwycięska „jedynka”

3 grudnia 2023 14:12

NOWY TARG. To jedyne uczniowskie zmagania, który rozpoczyna dźwięk zbyrcoka – bo też ich przedmiotem są miasto i region. Od dwudziestu lat Szkoła Podstawowa Nr 5 zaprasza do siebie reprezentacje najmłodszych klas innych placówek, na Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Nowym Targu.

XIX Konkurs Wiedzy o Nowym Targu. Mali znawcy Miasta i Podhala oraz zwycięska „jedynka”

Jury jest liczne, bo składa się z przedstawicieli Urzędu Miasta, Związku Podhalan, Podhalańskiego Towarzystwa  Przyjaciół Nauk i wszystkich szkół, które wystawiły trzyosobowe ekipy. Najwyższym, przechodnim trofeum jest rzeźbiona w drewnie statuetka św. Katarzyny. Prócz tego trzy najlepsze zespoły dostają ufundowane przez panią dyrektor „piątki”, Urszulę Siękę, medale,  a wszyscy uczestnicy – cenne książki ofiarowane przez PTPN. Miasto zafundowało tego roku czekoladowe kalendarze adwentowe oraz rowerowe woreczki pełne gadżetów i wydawnictw.

Wszystkie reprezentacje nowotarskich podstawówek chlubią się podczas Konkursu góralskim odzieniem, bo dzieciaki z klas II i III – prócz tego, co zgromadziły w główkach – chcą wyglądać godnie i na temat. Rozpoznawanie elementów regionalnego ubioru – w takiej czy innej formie – to wszak stały element rywalizacji.

Tegoroczna edycja jest co prawda dziewiętnastą, ale Konkurs zainicjowany przez nauczycielki z „piątki” – Dorotę Fryźlewicz i Teresę Kuros – rozpoczął się 20 lat temu. Nie było go tylko raz, w czasie pandemii.

Ponieważ Konkurs odbywa się zawsze jesienią, z reguły dwugodzinne zmagania otwierał wyścig w zbieraniu gruli na czas. Tym razem, ponieważ zima się pospieszyła, uczestnicy mieli za zadanie trafić do pojemnika śnieżnymi kulkami. Udało się to nielicznym.

Potem wyklejali owieczkę z waty i szukali jej imienia w rebusie związanym z pasterstwem, określali też pożytki z owcy, podpisując rysunki. Z zawiązanymi oczyma identyfikowali kojarzone z regionem przedmioty: kierpce, spinkę, oscypka. W przerwach między konkurencjami ruchowymi mogli się krzepić słodkościami. Wypełniali też kartę pracy, a ona wymagała znajomości geografii Kotliny Nowotarskiej i okalających ją pasm górskich i ich szczytów, historii miasta oraz układu jego najstarszej zabudowy. 

Spośród sześciu zespołów – z jedynki, dwójki, trójki, piątki, szóstki i jedenastki – najwyższe przechodnie trofeum wywalczyła ekipa z jedynki, w składzie: Fryderyk Szopiński, Urszula Sięka i Piotr Jurkowski. II miejscem cieszy się reprezentacja jedenastki: Gabriela Dębicka, Tadeusz Cyrwus-Zając i Adrian Westrych. III miejsce przypadło trójce z szóstki: Annie Kowalczyk, Poli Fuksie i Antoniemu Grzywaczowi.

Gratulacje dla małych znawców miasta i Podhala! Sympatyczna, zabawowa formuła Konkursu i sowite nagrody sprawiają, że o frekwencję w następnej, jubileuszowej edycji – nie ma obawy.     

(asz)

 

 

Anna Szopińska 03.12.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również