Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

127 rocznica urodzin Stanisława Nowotnego, porucznika artylerii Wojska Polskiego, kawalera Orderu Virtuti Militari, inżyniera chemika, więźnia KL Auschwitz

25 lutego 2022 10:10

W dniu wczorajszym minęła 127. rocznica urodzin Stanisława Nowotnego, porucznika artylerii Wojska Polskiego, kawalera Orderu Virtuti Militari, inżyniera chemika, więźnia KL Auschwitz. Przypominamy jego biografię. 

127 rocznica urodzin Stanisława Nowotnego, porucznika artylerii Wojska Polskiego, kawalera Orderu Virtuti Militari, inżyniera chemika, więźnia KL Auschwitz

Poznajcie Stanisława Nowotnego. Urodził się 24 lutego 1895 roku w Nowym Targu, w rodzinie Kazimierza Nowotnego – adwokata. Najstarszy z sześciorga dzieci. Był uczniem Gimnazjum w Nowym Targu, a następnie przystąpił eksternistycznie do ustnego egzaminu dojrzałości i rozpoczął studia w Dreźnie.


W 1914 roku przerwał naukę aby wstąpić do Legionów Polskich. W latach 1918-1921 brał udział w wojnach o niepodległość i granice Rzeczypospolitej. Po demobilizacji uznany za niezdolnego do służby frontowej został przeniesiony do rezerwy z przydziałem mobilizacyjnym do 11 pułku artylerii polowej w Stanisławowie. Następnie studiował na Politechnice Lwowskiej gdzie uzyskał tytuł inżyniera chemika. Pracę zawodową rozpoczął w Zakładach Chemicznych „Azot” w Jaworznie.


We wrześniu 1939 roku zgłosił się do Komendy Uzupełnień we Lwowie, gdzie został przyjęty. Jako dowódca kompanii wziął udział w walkach z niemieckim okupantem w okolicach Dębicy, gdzie Jego oddział został rozbity, a on ranny.


Stanisław Nowotny jesienią 1939 roku wznowił pracę w Zakładach Azotowych w Mościcach. Za bojkotowanie zarządzeń okupanta i akcje sabotażowe w fabryce kierownictwo wraz ze Stanisławem zostało aresztowane przez Gestapo 20 stycznia 1940 roku. Więziony w Tarnowie, a następnie w Wiśniczu trafił do KL Auschwitz II transportem z 20 czerwca 1940 roku. W transporcie tym znaleźli się również inni więźniowie z Krościenka, Zakopanego, Poronina, Bukowiny, Odrowąża, Harklowej i Dzianisza.

„20 czerwca 1940 roku skierowano do KL Auschwitz drugi, liczący 313 osób, transport więźniów politycznych (…). Więźniowie tego transportu rekrutowali się głównie spośród inteligencji krakowskiej i z Podhala. Było wśród nich wielu księży, zakonników, nauczycieli gimnazjalnych, adwokatów, studentów, uczniów, wojskowych. Większość z nich aresztowano w ramach akcji wymierzonej przeciwko inteligencji.”

KSIĘGA PAMIĘCI

Od tamtego czasu Stanisław Nowotny stał się numerem 1004. Został zamordowany 6 lipca 1942 roku dosercowym zastrzykiem fenolu przez esesmana Josefa Klehra.

   Cześć i chwała Bohaterom!
 
mat. nadesłane
os 25.02.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również