Drzewa – pomniki przyrody i „niemi świadkowie historii”
Dziewięć jodeł pospolitych i jeden modrzew europejski – te, leżące w granicach Nowego Targu drzewa, na mocy uchwały Rady Miasta podjętej na wniosek Nadleśnictwa Nowy Targ ustanowiono właśnie pomnikami przyrody.

Jeśli chodzi o jodły – są strzeliste i wysokie, mają od 270 – 320 cm w obwodzie i od 35-39 metrów wysokości. Ich korony zaczynają się na wysokości około 5 metrów, są w dobrym stanie zdrowotnym. Jak napisano w uzasadnieniu uchwały, „drzewa charakteryzują się dużymi wartościami estetycznymi stanowiąc ważny element krajobrazu. Charakteryzują się grubymi pniami, okazałymi konarami, równomiernie rozwiniętymi.” Jedna z jodeł rośnie w Gospodarczym Drzewostanie Nasiennym Jodłowym w pobliżu drogi z os. Gazdy na Turbacz, przez co jest łatwo dostępnym, interesującym obiektem ochrony przyrody.
Łatwa dostępność cechuje również kolejny pomnik przyrody – modrzew europejski, rosnący przy ścieżce rowerowej na Szlaku wokół Tatr, nieopodal budowy nowej zakopianki. Drzewo ma 260 cm w obwodzie pnia, jest wysokie (28 m) i charakteryzuje się dobrze rozwiniętą koroną, aczkolwiek dolne konary są suche. Dodatkową wartością w przypadku tego modrzewia jest fakt, że jest on „niemym świadkiem historii”, gdyż rośnie w bezpośrednim sąsiedztwie grobu Władysława Patkowskiego/Milke Rainera, Żyda z Krakowa, zamordowanego tu przez nazistów 16 grudnia 1943 roku.
Nadzór nad pomnikami przyrody będzie sprawowało Nadleśnictwo Nowy Targ. W związku z ustanowieniem drzew pomnikami przyrody, wprowadza się zakaz: uszkadzania, niszczenia lub przekształcania obiektu lub obszaru, wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu (z wyjątkiem prac związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym), uszkadzania i zanieczyszczania gleby, umieszczania tablic reklamowych.
W ramach czynnej ochrony ustala się m.in. obowiązek stałego monitoringu stanu pomników przyrody oraz wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych i zabezpieczających na drzewach.
Zdjęcia przedstawiają pomnik przyrody – modrzew europejski i rejon ścieżki na Szlaku wokół Tatr, nieopodal której jest położony.
Komentarze