Kamery live
prognoza pogody

100 dni do Tokio. Patryk Dobek, polska nadzieja na olimpijski medal

14 kwietnia 2021 13:37

Już 23 lipca zapłonie w Tokio znicz letnich Igrzysk Olimpijskich, niewątpliwie zupełnie innych niż dotąd. Z powodu pandemii Covid19 zawody zostały przeniesione aż o rok, a zmagania sportowców będzie mogła oglądać ograniczona liczba kibiców, w tym nikt spoza Japonii. Jedno pozostanie niezmienne: wielkie emocje i trzymanie kciuków za jak najlepszy występ polskich reprezentantów. Nadzieje, by marzenia przekuć w sukces budzi lekkoatleta, znakomity biegacz Patryk Dobek, który zdradza jak poza sportowym treningiem wspiera swoją kondycję, by optymalnie przygotować się do olimpiady.

100 dni do Tokio. Patryk Dobek, polska nadzieja na olimpijski medal

PATRYK DOBEK – MISTRZ EUROPY 2021 NA 800 M

Patryk Dobek specjalizował się do niedawna w biegach na 400 m, w tym przez płotki. Od roku stara się jednak pracować nad zwiększeniem wytrzymałości i walką na dystansie 800 m. Jak widać po tegorocznych efektach, wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania. Już złoty medal Mistrzostw Polski był wielką niespodzianką, a zdobycie Mistrzostwa Europy (hala) stanowi ukoronowanie jego wysiłków. Co stoi za taką zwyżką formy w ostatnim czasie?

TRENINGI, TRENINGI I… DIETA WEGE

Przygotowania Dobka do występu w Tokio to czas bardzo intensywnych treningów i wyjazdów na zgrupowania. O to, co sprawia, że osiąga coraz lepsze wyniki zapytaliśmy samego sportowca.

– Myślę, że na moje wyniki miała wpływ zmiana sposobu treningu, ale i diety. Zdecydowałem się na odważny ruch i przejście na dietę wegetariańską. Tu dokonałem ciekawego odkrycia, jak pomocne mogą być soki. Nie obciążają organizmu – po wypiciu szklanki wciąż czuję się lekki, a jednocześnie mam przypływ energii prosto z natury. Codzienna porcja soków z warzyw i owoców dostarcza mi odpowiednią dawkę łatwo przyswajalnych witamin i minerałów, a przy tym dobrze nawadnia mój organizm. Dzięki temu moja wytrzymałość jest lepsza i szybciej się regeneruję. Teraz więc na zgrupowania oprócz ulubionych butów, zabieram ulubionego Kuvingsa – czyli moją wyciskarkę do soków! – mówi Dobek.

Zawodnik ma swoje niezawodne przepisy. – Na trening przygotowuję izotonik w postaci koktajlu ze świeżo wyciskanych soków. Bardzo często pije orzeźwiający i dodający energii sok z pomarańczy i innych cytrusów z dodatkiem imbiru oraz listków mięty. Również po treningu piję sok, np. z pomarańczy i imbiru, który działa odkwaszająco. Jest szczególnie pomocny po intensywnym wysiłku, kiedy w organizmie wydziela się bardzo dużo kwasu mlekowego, bo pozwala szybciej zniwelować działanie tego kwasu i wydalić go z organizmu – opowiada Patryk Dobek.

W związku z dietą roślinną Patryka Dobka, jego sponsorem technicznym została marka Kuvings, producent wolnoobrotowych wyciskarek do soków, która wspiera sportowca również programem stypendialnym, podobnie jak lekkoatletkę Sofię Ennaoui i oszczepniczkę Marię Andrejczyk. Obie zawodniczki będą wraz Patrykiem Dobkiem reprezentować nasz kraj na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, zwiększając szansę na sukcesy medalowe Polaków. Każdy ze stypendystów Kuvingsa z dużym entuzjazmem podchodzi do wykorzystania wyciskarek w swojej diecie.

Przekonanie Patryka Dobka do soków z warzyw, owoców i ziół nie jest tylko kwestią osobistych upodobań, ale ma swoje naukowe uzasadnienie. Nie od dziś wiadomo, że, aby móc ćwiczyć, potrzebna jest energia, a tej sprzyja właściwy sposób odżywiania. Dieta znacząco wpływa na sprawność układu mięśniowego i nerwowego, a więc na naszą kondycję i samopoczucie. To ona leży u podstaw prawidłowego treningu. Nieumiejętne dysponowanie składnikami odżywczymi może spustoszyć nasze ciało i zniweczyć wszelkie sportowe wysiłki.

Zawodowi sportowcy i ich trenerzy przykładają wielką wagę do odpowiednio opracowanego, zbilansowanego programu żywienia, bogatego w składniki roślinne: warzywa, owoce i zioła. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji, jednak coraz większym powodzeniem wśród profesjonalistów cieszy się dieta wegetariańska i wegańska. Przy wzmożonym wysiłku fizycznym wzrasta zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy oraz nawodnienie. Stąd niezwykle ważny jest nie tylko dobór produktów, ale również forma ich podawania. Substancje odżywcze najlepiej przyswajamy w postaci płynnej. Dlatego wszelkiego rodzaju koktajle i świeżo wyciskane soki stanowią bardzo pożądany składnik zdrowej, a przede wszystkim efektywnej diety zawodowych sportowców.

NASZE NADZIEJE NA MEDALE W TOKIO:

PATRYK DOBEK

Patryk Dobek specjalizuje się w biegach na 400 m, w tym przez płotki. Od roku trenuje intensywnie biegi także na średnich dystansach. W 2021 roku zdobył tytuł mistrza Europy na 800 m w Halowych Mistrzostwach Europy w Toruniu. Ma na swoim koncie trofea mistrzostw Polski na różnych dystansach w różnych kategoriach wiekowych, brązowy medal Mistrzostw Świata Juniorów Młodszych (2011), złoty medal w biegu na 400 m przez płotki i srebrny medal w sztafecie 4 x 400 m na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Tallinnie (2015). Zajął też 7 miejsce na Mistrzostwach Świata w Pekinie (2015).

SOFIA ENNAOUI

To jedna z najbardziej znanych polskich lekkoatletek, która specjalizuje się w biegach średnich i długich. Jest finalistką Igrzysk Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro w biegu na 1500 metrów i wicemistrzynią Europy z 2018 na tym dystansie. Poza tym zajęła pierwsze miejsca w Superlidze drużynowych mistrzostw Europy w Czeboksary w biegu na 3000 metrów, w Mistrzostwach Europy w biegach przełajowych w Chia w biegu młodzieżowców, w DécaNation w Angers w biegu na 800 metrów oraz na Athletics World Cup w Londynie w biegu na 1500 metrów. Jest córką Polki i Marokańczyka, która w wieku 2 lat przyjechała do Polski, wychowała się w Lipianach, a obecnie mieszka we Wrocławiu.

MARIA ANDREJCZYK

Utalentowana oszczepniczka, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro (2016), gdzie zajęła 4. miejsce, medalistka mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych oraz ogólnopolskiej olimpiady młodzieży. Rekordzistka Polski seniorek (67,11 m, 16 sierpnia 2016 roku w Rio de Janeiro) i juniorek (62,11 m, 1 sierpnia 2015 roku w Cetniewie). Córka Małgorzaty z d. Karłowicz, byłej kulomiotki. Pochodzi z małej miejscowości Kukle w powiecie sejneńskim. Treningi lekkoatletyczne rozpoczęła już w piątej klasie szkoły podstawowej.

/materiał nadesłany/

redakcja 14.04.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również