Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

Zasłużeni dla Miasta, zasłużeni dla sportu – kto otrzyma pamiątkowe medale w tym roku?

9 października 2020 18:09
Wyciszenie Włącz dźwięk

Marian i Jakub Błażusiakowie, Roman Latoń, Leszek Koperniak, Stanisław Marek, Władysław Palider i Jacek Sikora – to nazwiska osób, które w tym roku zostaną uhonorowane medalami za szczególne zasługi. Wnioski w sprawie przyznania wyróżnień opiniowała świeżo powołana Kapituła Honorowa, proponując również, by od przyszłego roku, poza dotychczas przyznawanymi wyróżnieniami i tytułami, pojawiło się jeszcze jedno: Medal Pamiątkowy „Zasłużony dla Kultury”. 

Kapituła dotychczas przyznawała następujące wyróżnienia i tytuły: Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Targu oraz Medal za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu – jako najwyższe wyróżnienia dla Miasta; Medal Pamiątkowy „Zasłużony dla Sportu”, przyznawany za wybitne osiągnięcia w zakresie sportu oraz upowszechniania kultury fizycznej; Medal Pamiątkowy Miasta Nowego Targu oraz tytuł Honorowego Ambasadora Miasta Nowego Targu.

Do tych wyróżnień dołączy wkrótce Medal Pamiątkowy „Zasłużony dla Kultury” przyznawany za wybitne osiągnięcia w zakresie kultury i sztuki. Ustanowienie tego wyróżnienia ma ułatwić Kapitule analizę wpływających wniosków i wybór stosownego odznaczenia dla poszczególnych kandydatów.

Skład Kapituły Honorowej radni wybrali podczas wrześniowej Sesji. Kapitułę tej kadencji (do 2024 roku) tworzą: Lucyna Czubernat, Czesław Borowicz, Franciszek Janczy, Janusz Kawka, Marcin Kudasik, Adam Rajski i Jakub Waligórski. Przewodniczącym Kapituły jest przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Luberda.

Kapituła w tym składzie, spośród zgłoszonych wniosków, do szczególnych odznaczeń wybrała w tym roku siedmioro kandydatów. Medale za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu otrzymają przedsiębiorcy Jakub i Marian Błażusiak oraz nadleśniczy Roman Latoń. O przyznanie tych trzech medali zawnioskował burmistrz Grzegorz Watycha. 

Medale Pamiątkowe „Zasłużony dla sportu” – wniosek w sprawie ich przyznania sporządziła Komisja Sportu, Turystyki i Promocji pod przewodnictwem Katarzyny Wójcik – otrzymają w tym roku cztery osoby: Stanisław Marek, Władysław Palider, Leszek Koperniak i Jacek Sikora. Uchwały w sprawie przyznania medali zostaną podjęte podczas poniedziałkowej Sesji. 

Odznaczenia pierwotnie miały zostać wręczone tradycyjnie podczas akademii z okazji Święta Niepodległości w dniu 10 listopada. Uroczystość zaplanowano w auli PPUZ, jednak w przypadku dalszych obostrzeń związanych z czerwoną strefą, gala będzie musiała zostać  odwołana, a medale – wręczone w innym terminie. 

Jakub i Marian Błażusiakowie – twórcy firmy Kegel-Błażusiak, największego polskiego producenta profesjonalnej odzieży roboczej, pokrowców i akcesoriów samochodowych, rozpoznawalnej nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Firma formalnie działa od 1979 roku, jednak jej tradycja sięga jeszcze wcześniejszych czasów i rzemieślniczej, krawieckiej działalności Marii Błażusiak, matki właścicieli firmy. Główna siedziba firmy mieści się w Nowym Targu, a produkcja odbywa się w czterech zakładach. Poza Nowym Targiem są to: Jabłonka, Ochotnica i Limanowa. Logistyka opiera się o nowoczesny magazyn centralny usytuowany w Bochni. We wszystkich zakładach zatrudnionych jest 500 pracowników, a wraz z podmiotami współpracującymi liczba zatrudnionych sięga ok. 2 tysięcy osób. Produkty z nowotarskiej firmy trafiają na kilka kontynentów. Na co dzień firma chętnie współpracuje z lokalnymi samorządami, wspiera inicjatywy społeczne i organizacje pożytku publicznego. 

Roman Latoń – nieprzerwanie od 1 czerwca 1986 roku pracuje jako nadleśniczy w Nadleśnictwie Nowy Targ. Z 34-letnim stażem na takim stanowisku, jest najdłużej pracującym nadleśniczym w Polsce. Z Lasami Państwowymi związany zawodowo od 1974 roku. Wspiera inicjatywy lokalne, gminne poprzez współfinansowanie ze środków Lasów Państwowych inwestycji wspólnych, m.in. dróg (np. rajsztag). Odkąd zarządza nadleśnictwem, skład gatunkowy został w znacznym stopniu przebudowany, dzięki czemu zwiększył się udział gatunków dostosowanych do siedliska – jodły i buka – a przez to zwiększyła się bioróżnorodność oraz odporność drzewostanów. Włącza się w przyrodnicze projekty realizowane ze środków UE, które służą społeczności lokalnej i środowisku, jak np. budowa dróg leśnych, czy zbiorników małej retencji. Inicjował i uczestniczył w utworzeniu szeregu szlaków pieszych i rowerowych, obiektów turystycznych, ścieżek edukacyjnych. Z jego inicjatywy powstała ścieżka edukacyjna i platforma widokowa w rezerwacie Bór na Czerwonem. Uhonorowany wieloma medalami i odznakami państwowymi i branżowymi. 

Stanisław Marek – niegdyś zawodnik sekcji lekkoatletycznej MKS „Smrek” w skoku w dal i trójskoku, uczestnik Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w tych dyscyplinach. Zawodnik SKS LO Nowy Targ w zawodach szczebla miejskiego, powiatowego i wojewódzkiego w koszykówce, piłce ręcznej i lekkoatletyce. W latach 1979-2000 członek NKS „Podhale” w Nowym Targu, jako członek komisji rewizyjnej i sekretarz zarządu. Od 1980 roku licencjonowany Sędzia Narciarski PZN, od 1986 roku – sędzia wykładowca, prowadzący szkolenia szczebla okręgowego i związkowego. Od 1998 roku licencjonowany Sędzia Narciarski PZN ze stopniem międzynarodowym. Członek Wydziału Sędziowskiego PZN i Prezydium Komisji Sędziowskiej PZN w Krakowie (nieprzerwanie od 1998 roku). Sędziował na licznych zawodach różnych szczebli – od miejskich, przez powiatowe i ogólnopolskie po międzynarodowe. Od 2016 roku Sędzia Główny Biegu Podhalańskiego. Od 1981 roku – sędzia i współorganizator Zawodów Związku Podhala w narciarstwie alpejskim. Biegły sądowy w zakresie wypadków narciarskich w postępowaniach sądowych, gdzie jako ekspert w swojej dziedzinie przedstawia fachowe opinie.

Władysław Palider – przez 24 lata, od 1967-1991 roku pełnił funkcję Sędziego Głównego Międzynarodowego Spływu Kajakowego im. Tadeusza Pilarskiego w Nowym Targu. W latach 1957-1961 działał w Klubie Grotołazów, z którym – jako członek warszawsko-zakopiańskich wypraw – w dniu 15 września 1960 roku ustanowił rekord głębokości w Jaskini Śnieżnej, schodząc na głębokość 620 metrów. To wówczas ustanowiona została nowa nazwa Studni Wiatrów w Śnieżnej. Jedna ze studni tatrzańskich jaskiń otrzymała nazwę „Palidera” po tym, jak w lipcu 1961 roku w czasie eksploracji jaskini doszło do zerwania liny i upadku z 27 metrów. Efektem było otwarte złamanie lewego podudzia. W latach 1976-1980 Władysław Palider działał w Społecznym Komitecie Budowy sali gimnastycznej dla I LO im. Seweryna Goszczyńskiego, za co został uhonorowany Złotą Odznaką Za Zasługi dla Miasta Nowy Targ.

Jacek Sikora – zawodnik sekcji piłki nożnej KS „Podhale” w latach 1968-1976. Od tamtego czasu – trener grup młodzieżowych. Jego wychowankowie wygrywali Mistrzostwa Klasy Okręgowej OZPN i awansowali do rozgrywek klasy międzywojewódzkiej; byli powoływani do reprezentacji rozgrywek klasy okręgowej i uczestniczyli w zgrupowaniach kadry narodowej w kategorii juniorów. Pracę z młodzieżą łączył z pracą II trenera drużyny seniorów. Po zakończeniu pracy trenerskiej poświęcił się działalności społecznej jako kierownik WGiD, czy prezes Podhalańskiego Podokręgu Piłki Nożnej w Nowym Targu. Jako sędzia, poprowadził 1100 meczy w klasach okręgowych i w III lidze. Szanowany i lubiany przez wychowanków i kibiców piłki nożnej na Podhalu. Uhonorowany odznakami KS Podhale, OPZN i PZPN.

Leszek Koperniak – instruktor narciarstwa biegowego, działacz sportowy w latach 1974-2010. Inicjator rozwoju narciarstwa biegowego w Obidowej. Dzięki jego inicjatywie w dniu 1 września 1976 roku została podpisana umowa między SP w Obidowej a KS Podhale w Nowym Targu. Klub patronował uczniowskiemu klubowi sportowemu, tworząc bazę do swojej sekcji „narciarstwo biegowe”. Na wniosek szkoły i zarządu KS Podhale, kuratorium oświaty wprowadził w 1986 roku poszerzony program kultury fizycznej  o specjalności narciarstwo biegowe dla czterech starszych klas, po 6 godzin tygodniowo. Szkoła w Obidowej stała się szeroko znana w kręgach narciarskich. Uczniowie z każdych zawodów wracali z medalowym dorobkiem. Wyjazdy dawały im możliwość rozwoju, poszerzając horyzonty i zainteresowania. Wielu z nich z powodzeniem kontynuowało naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem, czy wojskowych sekcjach sportowych. Wychowankowie zdobywali tytuły Mistrzów Polski Młodzików, byli medalistami Mistrzostw Polski, czworo z nich wstąpiło do kadry narodowej, a Jan Antolec był uczestnikiem igrzysk olimpijskich w Soczi (obecnie jest trenerem kadry młodzieżowej).

 

Nowy skład Kapituły Honorowej powołany

 

os 09.10.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również