Zasłużeni dla Miasta, zasłużeni dla sportu – kto otrzyma pamiątkowe medale w tym roku?
Marian i Jakub Błażusiakowie, Roman Latoń, Leszek Koperniak, Stanisław Marek, Władysław Palider i Jacek Sikora – to nazwiska osób, które w tym roku zostaną uhonorowane medalami za szczególne zasługi. Wnioski w sprawie przyznania wyróżnień opiniowała świeżo powołana Kapituła Honorowa, proponując również, by od przyszłego roku, poza dotychczas przyznawanymi wyróżnieniami i tytułami, pojawiło się jeszcze jedno: Medal Pamiątkowy „Zasłużony dla Kultury”.
Kapituła dotychczas przyznawała następujące wyróżnienia i tytuły: Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Targu oraz Medal za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu – jako najwyższe wyróżnienia dla Miasta; Medal Pamiątkowy „Zasłużony dla Sportu”, przyznawany za wybitne osiągnięcia w zakresie sportu oraz upowszechniania kultury fizycznej; Medal Pamiątkowy Miasta Nowego Targu oraz tytuł Honorowego Ambasadora Miasta Nowego Targu.
Do tych wyróżnień dołączy wkrótce Medal Pamiątkowy „Zasłużony dla Kultury” przyznawany za wybitne osiągnięcia w zakresie kultury i sztuki. Ustanowienie tego wyróżnienia ma ułatwić Kapitule analizę wpływających wniosków i wybór stosownego odznaczenia dla poszczególnych kandydatów.
Skład Kapituły Honorowej radni wybrali podczas wrześniowej Sesji. Kapitułę tej kadencji (do 2024 roku) tworzą: Lucyna Czubernat, Czesław Borowicz, Franciszek Janczy, Janusz Kawka, Marcin Kudasik, Adam Rajski i Jakub Waligórski. Przewodniczącym Kapituły jest przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Luberda.
Kapituła w tym składzie, spośród zgłoszonych wniosków, do szczególnych odznaczeń wybrała w tym roku siedmioro kandydatów. Medale za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu otrzymają przedsiębiorcy Jakub i Marian Błażusiak oraz nadleśniczy Roman Latoń. O przyznanie tych trzech medali zawnioskował burmistrz Grzegorz Watycha.
Medale Pamiątkowe „Zasłużony dla sportu” – wniosek w sprawie ich przyznania sporządziła Komisja Sportu, Turystyki i Promocji pod przewodnictwem Katarzyny Wójcik – otrzymają w tym roku cztery osoby: Stanisław Marek, Władysław Palider, Leszek Koperniak i Jacek Sikora. Uchwały w sprawie przyznania medali zostaną podjęte podczas poniedziałkowej Sesji.
Odznaczenia pierwotnie miały zostać wręczone tradycyjnie podczas akademii z okazji Święta Niepodległości w dniu 10 listopada. Uroczystość zaplanowano w auli PPUZ, jednak w przypadku dalszych obostrzeń związanych z czerwoną strefą, gala będzie musiała zostać odwołana, a medale – wręczone w innym terminie.
Jakub i Marian Błażusiakowie – twórcy firmy Kegel-Błażusiak, największego polskiego producenta profesjonalnej odzieży roboczej, pokrowców i akcesoriów samochodowych, rozpoznawalnej nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Firma formalnie działa od 1979 roku, jednak jej tradycja sięga jeszcze wcześniejszych czasów i rzemieślniczej, krawieckiej działalności Marii Błażusiak, matki właścicieli firmy. Główna siedziba firmy mieści się w Nowym Targu, a produkcja odbywa się w czterech zakładach. Poza Nowym Targiem są to: Jabłonka, Ochotnica i Limanowa. Logistyka opiera się o nowoczesny magazyn centralny usytuowany w Bochni. We wszystkich zakładach zatrudnionych jest 500 pracowników, a wraz z podmiotami współpracującymi liczba zatrudnionych sięga ok. 2 tysięcy osób. Produkty z nowotarskiej firmy trafiają na kilka kontynentów. Na co dzień firma chętnie współpracuje z lokalnymi samorządami, wspiera inicjatywy społeczne i organizacje pożytku publicznego.
Roman Latoń – nieprzerwanie od 1 czerwca 1986 roku pracuje jako nadleśniczy w Nadleśnictwie Nowy Targ. Z 34-letnim stażem na takim stanowisku, jest najdłużej pracującym nadleśniczym w Polsce. Z Lasami Państwowymi związany zawodowo od 1974 roku. Wspiera inicjatywy lokalne, gminne poprzez współfinansowanie ze środków Lasów Państwowych inwestycji wspólnych, m.in. dróg (np. rajsztag). Odkąd zarządza nadleśnictwem, skład gatunkowy został w znacznym stopniu przebudowany, dzięki czemu zwiększył się udział gatunków dostosowanych do siedliska – jodły i buka – a przez to zwiększyła się bioróżnorodność oraz odporność drzewostanów. Włącza się w przyrodnicze projekty realizowane ze środków UE, które służą społeczności lokalnej i środowisku, jak np. budowa dróg leśnych, czy zbiorników małej retencji. Inicjował i uczestniczył w utworzeniu szeregu szlaków pieszych i rowerowych, obiektów turystycznych, ścieżek edukacyjnych. Z jego inicjatywy powstała ścieżka edukacyjna i platforma widokowa w rezerwacie Bór na Czerwonem. Uhonorowany wieloma medalami i odznakami państwowymi i branżowymi.
Stanisław Marek – niegdyś zawodnik sekcji lekkoatletycznej MKS „Smrek” w skoku w dal i trójskoku, uczestnik Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w tych dyscyplinach. Zawodnik SKS LO Nowy Targ w zawodach szczebla miejskiego, powiatowego i wojewódzkiego w koszykówce, piłce ręcznej i lekkoatletyce. W latach 1979-2000 członek NKS „Podhale” w Nowym Targu, jako członek komisji rewizyjnej i sekretarz zarządu. Od 1980 roku licencjonowany Sędzia Narciarski PZN, od 1986 roku – sędzia wykładowca, prowadzący szkolenia szczebla okręgowego i związkowego. Od 1998 roku licencjonowany Sędzia Narciarski PZN ze stopniem międzynarodowym. Członek Wydziału Sędziowskiego PZN i Prezydium Komisji Sędziowskiej PZN w Krakowie (nieprzerwanie od 1998 roku). Sędziował na licznych zawodach różnych szczebli – od miejskich, przez powiatowe i ogólnopolskie po międzynarodowe. Od 2016 roku Sędzia Główny Biegu Podhalańskiego. Od 1981 roku – sędzia i współorganizator Zawodów Związku Podhala w narciarstwie alpejskim. Biegły sądowy w zakresie wypadków narciarskich w postępowaniach sądowych, gdzie jako ekspert w swojej dziedzinie przedstawia fachowe opinie.
Władysław Palider – przez 24 lata, od 1967-1991 roku pełnił funkcję Sędziego Głównego Międzynarodowego Spływu Kajakowego im. Tadeusza Pilarskiego w Nowym Targu. W latach 1957-1961 działał w Klubie Grotołazów, z którym – jako członek warszawsko-zakopiańskich wypraw – w dniu 15 września 1960 roku ustanowił rekord głębokości w Jaskini Śnieżnej, schodząc na głębokość 620 metrów. To wówczas ustanowiona została nowa nazwa Studni Wiatrów w Śnieżnej. Jedna ze studni tatrzańskich jaskiń otrzymała nazwę „Palidera” po tym, jak w lipcu 1961 roku w czasie eksploracji jaskini doszło do zerwania liny i upadku z 27 metrów. Efektem było otwarte złamanie lewego podudzia. W latach 1976-1980 Władysław Palider działał w Społecznym Komitecie Budowy sali gimnastycznej dla I LO im. Seweryna Goszczyńskiego, za co został uhonorowany Złotą Odznaką Za Zasługi dla Miasta Nowy Targ.
Jacek Sikora – zawodnik sekcji piłki nożnej KS „Podhale” w latach 1968-1976. Od tamtego czasu – trener grup młodzieżowych. Jego wychowankowie wygrywali Mistrzostwa Klasy Okręgowej OZPN i awansowali do rozgrywek klasy międzywojewódzkiej; byli powoływani do reprezentacji rozgrywek klasy okręgowej i uczestniczyli w zgrupowaniach kadry narodowej w kategorii juniorów. Pracę z młodzieżą łączył z pracą II trenera drużyny seniorów. Po zakończeniu pracy trenerskiej poświęcił się działalności społecznej jako kierownik WGiD, czy prezes Podhalańskiego Podokręgu Piłki Nożnej w Nowym Targu. Jako sędzia, poprowadził 1100 meczy w klasach okręgowych i w III lidze. Szanowany i lubiany przez wychowanków i kibiców piłki nożnej na Podhalu. Uhonorowany odznakami KS Podhale, OPZN i PZPN.
Leszek Koperniak – instruktor narciarstwa biegowego, działacz sportowy w latach 1974-2010. Inicjator rozwoju narciarstwa biegowego w Obidowej. Dzięki jego inicjatywie w dniu 1 września 1976 roku została podpisana umowa między SP w Obidowej a KS Podhale w Nowym Targu. Klub patronował uczniowskiemu klubowi sportowemu, tworząc bazę do swojej sekcji „narciarstwo biegowe”. Na wniosek szkoły i zarządu KS Podhale, kuratorium oświaty wprowadził w 1986 roku poszerzony program kultury fizycznej o specjalności narciarstwo biegowe dla czterech starszych klas, po 6 godzin tygodniowo. Szkoła w Obidowej stała się szeroko znana w kręgach narciarskich. Uczniowie z każdych zawodów wracali z medalowym dorobkiem. Wyjazdy dawały im możliwość rozwoju, poszerzając horyzonty i zainteresowania. Wielu z nich z powodzeniem kontynuowało naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem, czy wojskowych sekcjach sportowych. Wychowankowie zdobywali tytuły Mistrzów Polski Młodzików, byli medalistami Mistrzostw Polski, czworo z nich wstąpiło do kadry narodowej, a Jan Antolec był uczestnikiem igrzysk olimpijskich w Soczi (obecnie jest trenerem kadry młodzieżowej).
Komentarze