Kamery live
prognoza pogody

Zostań zdobywcą 4 wież

12 sierpnia 2020 15:07

Gmina Ochotnica Dolna zaprasza do wzięcia udziału w akcji „Zdobądź 4 wieże”. Akcja  polega na odwiedzeniu wszystkich wież widokowych leżących w obrębie gminy (na Gorcu, Lubaniu, Magurkach i Koziarzu) i zebraniu pamiątkowych  pieczątek, a następnie – odebraniu gorczańsko – beskidzkiej odznaki „Zdobywcy 4 wież” w formie magnesu lub breloka do kluczy. 

Zostań zdobywcą 4 wież

W Gminie Ochotnica Dolna znajdują się cztery wieże usytuowane na Gorcu, Magurkach, Lubaniu i Koziarzu. Obiekty powstały w 2016 roku w ramach projektu „Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców”.

Na wieżach zostały właśnie zamontowane skrzynki z pieczątkami oraz informacje o akcji. 

-Turyści obecni na wieżach podczas montażu skrzynek z zainteresowaniem dopytywali o akcję. Niektórzy nawet od razu pobierali pieczątki! Okazuje się, że jest to ogromna frajda zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Pieczątka z wieży to ciekawa pamiątka, ale też nagroda za trud górskiej wędrówki. Wiele osób kolekcjonuje pieczątki z różnych miejsc jako dowód zdobycia danego szczytu. Teraz do takich miejsc dołącza także Gmina Ochotnica Dolna – czytamy we wpisie na stronie internetowej gminy. 

Grafika znajdująca się na pieczątkach to zarys wieży, z informacją o nazwie szczytu i jego wysokości w m. n. p . m. Została ona zaprojektowana przez Paulinę Królczyk z Ochotnicy Górnej. Pieczątki są zielone i nawiązują do kampanii ekologicznej prowadzonej przez Gminę Ochotnica Dolna przebiegającej pod hasłem „Eko Ochotnica & Tylmanowa. W rytmie natury!”

Z kolei skrzynki, w których umieszczone są pieczątki wykonał twórca ludowy Jan Polak z Ochotnicy Dolnej. Skrzynki mają formę tradycyjnych ochotnickich solniczek wykonanych z drewna. Zostały wyrzeźbione na nich regionalne wzory m. in. rozety, które symbolizują szczęście i dostatek. Rozety były stałym elementem ozdobnym tutejszej architektury, znajdowały się m. in. w gospodarstwach domowych na sosrębach (belkach stropowych). Rozeta została także użyta do budowy marki ekologicznej Gminy Ochotnica Dolna. Stanowi mianowicie część loga ekokampanii, jest środkiem dziewięćsiła.

Z uzupełnionym w pieczątki folderem należy zgłosić się do Urzędu Gminy w Ochotnicy Dolnej w celu odebrania gorczańsko – beskidzkiej odznaki „Zdobywcy 4 wież” w formie magnesu lub breloka do kluczy. Istnieje też możliwość przesłania skanu lub zdjęcia uzupełnionego w pieczątki folderu na adres mailowy [email protected] lub pocztą tradycyjną na adres urzędu. 

źródło i zdjęcia: Urząd Gminy Ochotnica Dolna

 

 

os 12.08.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również