Kamery live
prognoza pogody

Zobacz Euroregion z lotu ptaka

19 grudnia 2021 09:44
Wyciszenie Włącz dźwięk

Związek Euroregion Tatry obejmuje tereny polskie i słowackie po obu stronach najwyższych gór Polski i Słowacji. Tatry, które kiedyś stanowiły naturalną granicę państw stanowią dzisiaj wspólny mianownik międzynarodowej współpracy. Jednym z owoców tej współpracy jest realizacja mikroprojektu “Euroregion z lotu ptaka”. To materiały filmowe, album, a także organizacja wystaw fotograficznych.

“Euroregion z lotu ptaka” to projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Tatry w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Mikroprojekt przez ostatni rok był realizowany przez Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu. Partnerem słowackim jest Obec Podbiel.

-Pogranicze polsko- słowackie jest wyjątkowe i niesamowicie zróżnicowane pod względem kulturowym i przyrodniczym – zaznacza Tadeusz Watycha, dyrektor Powiatowego Centrum Kultury – Niesamowita, wyjątkowa, wręcz unikatowa na skalę światową przyroda. Choćby przełom rzeki Dunajec w Pieninach, czy też rzeki Białki w Nowej Białej. Groźne i posępne turnie Tatr i łagodne zbocza Gorców czy też Babiej Góry. Żywe skanseny takie jak Chochołów czy Podbiel z charakterystycznym budownictwem zrębowym. Przepiękna drewniana architektura sakralna z wyjątkowymi świątyniami i przydrożnymi kapliczkami wrośniętymi w krajobraz. Zamki średniowieczne – wspaniali świadkowie burzliwej historii pogranicza. Jeziora, które oprócz funkcji retencyjnej służą do wypoczynku i rekreacji zarówno mieszkańcom jak i turystom. Wiele ze wspomnianych obiektów można zobaczyć w filmie promocyjnym, który jest dostępny w mediach internetowych.

Również w ramach mikroprojektu powstał album fotograficzny prezentujący pogranicze. Przyjęta konwencja prezentacji atrakcji Euroregionu Tatry „z lotu ptaka” pozwoli poznać niektóre obiekty niejako na nowo. Album można będzie otrzymać bezpłatnie w siedzibie Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu ul. Jana Kazimierza 20 lub podczas promocji i wystawy fotograficznej zdjęć atrakcji Euroregionu Tatry, która jest trzecim elementem projektu.

Od 22 grudnia 2021r. przez tydzień można ją będzie oglądać w Rabce – Zdrój obok siedziby Teatru Lalek Rabcio, a następnie zostanie ona przewieziona do Nowego Targu gdzie obok siedziby Starostwa Powiatowego będzie prezentowana od 30 grudnia 2021 r.

os 19.12.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również