Kamery live
prognoza pogody

Znamy zwycięzców 6. Ogólnopolskiej edycji Booktrailer Film Festival

27 marca 2023 16:53

Szykowna gala i wielkie emocje – niemal na miarę tych Oskarowych – towarzyszyły rozstrzygnięciu 6. Ogólnopolskiej Edycji Booktrailer Film Festival. Wydarzenie odbyło się w sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu i było połączone z projekcją najlepszych festiwalowych produkcji, zrealizowanych przez uczniów szkół średnich z terenu całego kraju.  Zdobywcą 1. nagrody został Santiago Ciołczyk Garcia, uczeń 158. LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Księżnej Izabeli Czartoryskiej w Warszawie, za film “Invisible” wg Eloya Moreno. Teraz, wraz z trzema innymi produkcjami w Polski, powalczy o laury w Brescii. 

Znamy zwycięzców 6. Ogólnopolskiej edycji Booktrailer Film Festival

Jedno-dwuminutowe booktrailery to, jak sama nazwa wskazuje, filmowe zapowiedzi książek – celem konkursu jest bowiem przede wszystkim promocja czytelnictwa. Polską edycję wydarzenia koordynuje od lat Zespół Szkół Ogólnokształcących im. św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu. 

W tym roku na konkurs nadesłano łącznie 48 filmów z całej Polski. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc będą teraz reprezentować nasz kraj podczas międzynarodowego finału Booktrailer Film Festival w Brescii, we Włoszech. Poza zwycięskim filmem – “Invisible”, który jest w pełni autorską animacją poklatkową zrealizowaną przy użyciu klocków lego, na liście polskich laureatów konkursu znalazły się: zainspirowany malarstwem impresjonistycznym “Nad Niemnem” wg Elizy Orzeszkowej, nakręcony…nad Dunajcem przez uczniów II LO im. św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu (miejsce drugie); pełen humoru i polotu “Podniebny” wg Kerstin Gier – dzieło licealistów z III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni oraz “Wesele” wg Stanisława Wyspiańskiego zrealizowany w nietypowej, czarno-białej konwencji przez licealistów z II LO przy Zespole Szkół im. Stanisława  Staszica w Pile (trzecie miejsce ex aequo).

Galę uświetniły występy artystyczne w wykonaniu nowotarskich licealistów, a wśród zaproszonych  gości znaleźli się wicestarosta powiatu nowotarskiego Bogusław Waksmundzki, burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, przedstawiciel nowotarskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie, czy dyrektor Powiatowego Centrum Oświaty Marta Skawska. 

Główną nagrodą w konkursie, poza przepustką do międzynarodowego finału festiwalu, był czek na 2 tys. zł ufundowany przez Łukasza Brzostowskiego, absolwenta II LO w Nowym Targu. Zdobywcy drugiego miejsca, w ramach wygranej pojadą na medialne warsztaty zorganizowane na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie, natomiast laureaci trzeciego miejsca zostali obdarowani pokaźnymi pakietami książek. Wręczono także nagrodę publiczności, którą zdobył film “Agla” wg Radka Raka, zrealizowany przez uczniów Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym. 

os 27.03.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również