Kamery live
prognoza pogody

Zmarł kpt. Jerzy Widejko, żołnierz AK. Spocznie w kwaterze AK na Cmentarzu Batowickim

16 grudnia 2022 10:41

7 grudnia 2022 r., w wieku 89 lat, zmarł kpt. Jerzy Widejko „Jureczek”, nazywany najmłodszym partyzantem AK na Wileńszczyźnie, świadek historii, mieszkaniec Nowego Targu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 19 grudnia o godz. 12 w kościele św. Jana Chrzciciela w Krakowie (ul. Dobrego Pasterza 117). Odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku w kwaterze AK Cmentarza Batowickiego (wejście bramą przy ul. Powstańców) nastąpi o godz. 13.30.

Zmarł kpt. Jerzy Widejko, żołnierz AK. Spocznie w kwaterze AK na Cmentarzu Batowickim

Jerzy Widejko urodził się w Warszawie 12 czerwca 1933 r. Dzieciństwo spędził na Wileńszczyźnie. Po śmierci rodziców, wychowywany był przez najbliższą rodzinę. W 1944 r., mając zaledwie 11 lat, trafił do 3. Wileńskiej Brygady AK, dowodzonej przez por. Gracjana Froga „Szczerbca”. Służył w niej siedem miesięcy, czyszcząc broń oraz pełniąc funkcję łącznika i zwiadowcy.

18 lipca 1944 r., gdy nastąpiło rozbrojenie wileńskiej AK, Jerzy Widejko został internowany w obozie w Miednikach Królewskich. Po zwolnieniu, za kontakty z polskimi partyzantami, trafił do aresztu tymczasowego NKWD w Turgielach. Po opuszczeniu aresztu, wstąpił do oddziału partyzanckiego Samoobrony Wileńskiej AK, dowodzonego przez por. Czesława Stankiewicza „Komara”.

W październiku 1944 r. brał udział w zdobyciu wsi Rudniki, a 6/7 stycznia 1945 r. walczył w bitwie w Puszczy Rudnickiej. Ponownie został aresztowany i był przetrzymywany w więzieniu NKWD w Wilnie. Po kilku miesiącach umieszczono go w domu dziecka, skąd uciekł. W ramach ekspatriacji wyjechał do Polski.

Kpt. Widejko mieszkał w Nowym Targu. Opisał swoje wspomnienia w książce pt. „Najmłodszy partyzant wileńskiej AK”.

źródło: IPN Kraków

os 16.12.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również