Kamery live
prognoza pogody

Złote i diamentowe gody. Jesteście wielkim skarbem dla miasta (z dużą galerią)

Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Oni już znają ciężar wszystkich trudów, które wzięli na swoje barki pół wieku, nawet 60 lat temu, wypowiadając sakramentalne TAK. Ale to, że wytrwali, daje im cichą radość i pogodę ducha. Złote gody świętowały tego roku 63 pary, a 15 par – diamentowy jubileusz.

Ze względu na liczbę uhonorowanych par, uroczystość w Karcmie u Borzanka odbywała się przez dwa dni.

Na czas największej aktywności zawodowej ich pokolenia przypadł gospodarczy skok miasta. W gronie tegorocznych jubilatów reprezentowani są przedstawiciele bardzo różnych zawodów środowisk: od pracowników kombinatu, przez przedsiębiorców, handlowców, samorządowców, urbanistów, nauczycieli, działaczy „Solidarności”, ekonomistów, po hokejowe gwiazdy – olimpijczyków i trenerów.

Od wielu z nich młodsze – jak od Józefa Batkiewicza (oldboys Podhale) – młodsze pokolenia mogłyby się uczyć, jak zachować formę, werwę i kondycję.  

– W związek małżeński wstępowaliście w 1972 roku i – jak podaje statystyka – było wtedy w Nowym Targu zawartych 308 małżeństw – sięgnął do annałów USC, burmistrz Grzegorz Watycha. – Natomiast w minionym roku, 2021, w mieście urodziło się 265 dzieci, czyli mniej dzieci się rodzi niż małżeństw było wtedy zawieranych. Życzylibyśmy sobie, żeby nasza demografia była taka jak wtedy.

W roku 1962, gdy miłość i wierność ślubowali sobie dzisiejsi diamentowi jubilaci, zawartych było 225 małżeństw. Z grona uczestników uroczystości wypłynęły i wierszowane refleksje o czasie, który minął w trudach, borykaniach i jasnych chwilach.

Medale od Prezydenta RP, przyznane za długoletnie pożycie, wraz z gratulacjami i prezentem w postaci albumu „Totus Tuus” ze zdjęciami Adama Bujaka – wręczali jubilatom burmistrz Grzegorz Watycha i przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Luberda. Towarzyszył im, błogosławiąc złote i diamentowe pary, proboszcz „od św. Katarzyny”, ks. Zbigniew Płachta.   

– Życzę wam, żeby te skrupulatnie, z wielkim wysiłkiem, z wielką miłością budowane domy, ogniska domowe, były dla was źródłem niezwykłej radości – zwracał się proboszcz do odświętnych par. – To się tak ładnie mówi: pięćdziesiąt lat, sześćdziesiąt, a ile tego czasu, wysiłku, pracy, pokonywania trudności… Dziś społeczeństwo żyje dłużej, ale to dobry znak, bo trzeba przekazywać wartości. Wy jesteście takim chodzącym skarbem mądrości: jak przez 50 – 60 lat żyć razem i jak budować wzajemne relacje. Dzisiaj, myślę, że tego trochę brakuje. Dlatego jesteście takim wielkim skarbem dla miasta, dla Polski, dla Kościoła. Więc bądźcie też otwartym sercem – żeby dzielić się z młodymi swoim doświadczeniem: że żyć z jedną osobą przez 50 lat to jest największa miłość. 

Każda z par, które niezłomnie doczekały jubileuszu, ma zapewne własną receptę na trwanie w różnych okolicznościach, ale ich chlubą jest także wierność miastu. Dlatego ks. proboszcz w strumieniu błogosławieństw życzył także:   

– Takiej po prostu dumy z miejsca, gdzie przeżywacie swoje życie. I żeby ta duma się przekuwała w dobre relacje między wami w rodzinach; relacje międzysąsiedzkie, międzyparafialne.  Aby Nowy Targ się rozwijał przez to, że tu mieszkają dobrzy, mądrzy, szlachetni ludzie.

(asz)

 

 

 

 

Anna Szopińska 02.12.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Aleksandra 08:20 13.12.2022

Moim dziadkom z okazji 50-lat spędzonych razem iRobota kupiłam!

Zobacz również