Kamery live
prognoza pogody

Zderzenie motocykla z audi na krajowej siódemce w Spytkowicach

27 kwietnia 2019 20:14

Do bardzo niebezpiecznego zdarzenia motocykla z samochodem osobowym marki Audi wyjeżdżającym z drogi podporządkowanej doszło w dniu 24 kwietnia br. przed godziną 22.00 na drodze krajowej nr 7 w Spytkowicach. 17-letni kierujący yamahą został przewieziony do szpitala. Jak się okazało nie posiadał uprawnień do kierowania.

Zderzenie motocykla z audi na krajowej siódemce w Spytkowicach

Kierujący samochodem i motocyklista byli trzeźwi. Na miejscu policjanci wykonali oględziny pojazdów, oględziny miejsca zdarzenia, szkic oraz dokumentację fotograficzną. Co było przyczyną (nadmierna prędkość, czy nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu), kto ponosi winę i dokładne okoliczności zdarzenia wyjaśni prowadzone w tej sprawie postępowanie.

Zapewne wiele wypadków można było uniknąć, gdyby wszyscy uczestnicy ruchu drogowego poruszali się zgodnie z przepisami. Motocyklista przy zderzeniu  z samochodem, czy przeszkodą na drodze zazwyczaj odnosi poważne obrażenia.

Apelujemy o rozsądną i kulturalną jazdę oraz przypominamy, żeby kierować motocyklem, quadem, motorowerem, bądź innym pojazdem należy posiadać  odpowiednią kategorię prawa jazdy. Apelujemy również do rodziców, aby zwracali uwagę na to czym ich dzieci wyjeżdżają na drogę.

Przypominamy!

Kategoria AM prawa jazdy uprawnia do kierowania:

  • motorowerem lub czterokołowcem lekkim ( np. quadem), a wymagany wiek do uzyskania kategorii AM wynosi 14 lat.

Kategoria A1 ( od 16 lat) uprawnia do kierowania:

  • motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg,
  • motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
  • pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM (motorower, czterokołowiec lekki)

Kategoria A2 (od 18 lat)  uprawnia do kierowania:

  • motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, przy czym nie może on powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego motocykla,
  • motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
  • pojazdami określonymi dla kategorii AM

Kategoria A uprawnia do kierowania:

  • motocyklem (pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół;
  • pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM.

Wymagany wiek do uzyskania kategorii A to 24 lata lub 20 lat, jeżeli osoba  co najmniej od 2 lat posiada prawo jazdy kategorii A2, natomiast 21 lat do kierowania motocyklem trójkołowym o mocy przekraczającej 15 kW.

Kategoria B również uprawnia do jazdy motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, (mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg ) warunkiem jest posiadanie  prawa jazdy kategorii B minimum 3 lata.

Pamiętajmy, że na właścicielu, posiadaczu, użytkowniku lub prowadzącym pojazd ciąży obowiązek niedopuszczenia do prowadzenia po drodze publicznej lub strefie ruchu przez osobę min. niemającą wymaganych uprawnień.

źródło: KPP Nowy Targ

os 27.04.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również