Kamery live
prognoza pogody

Zdążyć przed koronawirusem – sztab antykryzysowy i przygotowania służb

29 lutego 2020 09:40

POWIAT NOWOTARSKI. W czwartek na szczeblu wojewódzkim, a w piątek w starostwie nowotarskim odbyły się spotkania w sprawie zagrożenia koronawirusem i przygotowania służb oraz placówek na wystąpienie przypadków zachorowań.  

 

Zdążyć przed koronawirusem - sztab antykryzysowy i przygotowania służb

W spotkaniu u wojewody uczestniczył dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego, Marek Wierzba wraz z lekarzami. Mówi on:

– Pacjentów z podobnymi objawami zgłasza się do nas sporo. W każdym takim przypadku przeprowadzany jest wywiad medyczny, który pomaga ustalić, czy dana osoba mogła mieć kontakt z kimś zarażonym lub przebywała w rejonie, gdzie takie zachorowania występują. Na razie nie mamy u nas żadnego przypadku podejrzenia koronawirusa.

Sztab antykryzysowy w powiecie obradował krótko, bo tylko godzinę. W jego posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, Powiatowy Lekarz Weterynarii, lekarze szpitalni. Nikt nie sygnalizował braku środków ochrony, wiadomo zresztą, że są one w zasobach Agencji Rezerw Materiałowych.

Do Powiatowej Stacji Sanepid zgłaszają się osoby powracające Włoch, których na Podhalu jest niemało. Jeśli nie występują u nich objawy chorobowe – dwutygodniowa kwarantanna ogranicza się do zaleceń zachowania ostrożności i zasad higieny w kontaktach z otoczeniem oraz informowania o samopoczuciu. Pracownicy Stacji codziennie wykonują do tych osób telefony, pytając o stan zdrowia. Na razie nic niepokojącego wśród tej grupy nie stwierdzono.

Na stronie internetowej Powiatowej Stacji znajdują się wszelkie potrzebne informacje w przystępnej formie.

– A środki ostrożności trzeba po prostu zachowywać takie, jak w sezonie grypowym – radzi Jolanta Bakalarz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. – Według zaleceń, maseczki chirurgiczne odpowiedniego typu ma zakładać chory lub podejrzany o zakażenie, gdy czynności przy nim wykonują inne osoby.

Jeśli maseczki ochronne na twarz są stosowane przez zakażonych, to pomagają zapobiegać przenoszeniu się koronawirusa na zdrowe osoby z najbliższego otoczenia. Jednak noszenie maseczek przez osoby zdrowe, w celu zapobiegania infekcji, nie jest już tak efektywne – upewniają eksperci Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control – ECDC.

Eksperci WHO podpowiadają jednocześnie, jak należy korzystać z maseczek ochronnych, gdyż nieumiejętne ich stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

W ślad za ogólnymi zaleceniami przypominamy, że każdy, kto wrócił z Chin, Iranu, Japonii, Korei Południowej, Singapuru, Tajlandii, Tajwanu, Wietnamu a także do północnej części Włoch jeśli: zaobserwował u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to powinien:

bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

W przypadku Podhala najbliższy oddział zakaźny prowadzi szpital w Myślenicach, tak że rola miejscowych placówek i służb sprowadzi się do zorganizowania transportu w warunkach reżimu sanitarnego.  

Istotne doniesienia krajowe są takie, że premier Morawiecki uruchomił 100 mln zł, o które za pośrednictwem wojewodów będą mogły aplikować szpitale na przygotowania związane z koronawirusem.

Rząd zakupił kolejnych 30 tys. testów do badania osób potencjalnie zarażonych koronawirusem. Zbliża się niedziela – w kościołach zostanie odczytany apel ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

(asz)

 

 

 

Anna Szopińska 29.02.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również