Zarząd województwa chce zmotywować gminy do gromadzenia deszczówki
Zarząd województwa upowszechnia rozwiązania służące gromadzeniu wody, które oprócz oszczędności w zużyciu przyczyniają się do poszanowania cennych zasobów pitnych. W tej sprawie podjęto uchwałę pomocy finansowej dla gmin, racjonalnie gospodarujących wodami opadowymi.

– Chcielibyśmy zmotywować gminy, by skorzystały z wojewódzkiego programu związanego z gromadzeniem deszczówki. Powszechne wdrożenie tych działań zwiększy retencję gleby, złagodzi skutki suszy, ograniczy ryzyko powodziowe oraz poprawi jakość przestrzeni zamieszkania – tłumaczy marszałek Witold Kozłowski.
Wsparcie dla gmin dotyczy racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi, przechwytywanymi z obiektów użyteczności publicznej, z gruntów będących własnością gminy bądź zwiększeniu pojemności retencyjnej istniejących zbiorników wodnych.
Równie istotna jest likwidacja zasklepień lub uszczelnień gruntu, by zwiększyć teren biologicznie czynny.
Gromadzenie deszczówki jest proste i ma wiele zalet. Jest względnie czystym i darmowym źródło wody, w stu procentach przyjaznym dla środowiska. Deszczówka jest lepsza dla roślin, bo nie zawiera chloru.
Zgromadzona woda deszczowa powinna być wykorzystana w szczególności do:
- tworzenia „zielonej infrastruktury” poprzez m.in. rozwój zieleni przyulicznej oraz innych obszarów zielonych;
- tworzenia „błękitnej infrastruktury” poprzez tworzenie ogrodów deszczowych, niecek, rowów przyulicznych; mycia ulic; podlewania nasadzeń roślin miododajnych – gatunków rodzimych zgodnie z zapisami publikacji Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin (IHAR) Państwowego Instytutu Badawczego i Zakładu Doświadczalnego Grodkowice pod nazwą Kwiecista Małopolska, dostępnej na stronie www.malopolska.pl lub innych rodzimych, miododajnych gatunków, pozytywnie zaopiniowanych przez IHAR;
- dystrybucji zgromadzonej wody opartej na centrali deszczowej, która pobiera wodę deszczową ze zbiornika i dostarcza do poborów w obiekcie na potrzeby np. mycia podłóg i sanitariatów.
Nabór wniosków rozpocznie się 1 marca 2023 roku i potrwa do końca miesiąca. Szczegółowe informacje są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, w zakładce rolnictwo/konkursy/ogłoszenie naboru Małopolska deszczówka 2023.
W razie pytań prosimy o kontakt z Departamentem Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego telefonicznie pod numerem 12 63 03 580 lub mailowo [email protected]
Komentarze