Kamery live
prognoza pogody

Zapłacili dwustuzłotowym banknotem prezentowym…Odpowiedzą za oszustwo

17 czerwca 2022 12:40

Policjanci z Komisariatu Policji w Jabłonce zatrzymali dwóch mieszkańców powiatu nowotarskiego, którzy płacili banknotami prezentowymi o nominale 200 złotych z napisem “souvenir”. Podejrzani odpowiedzą za oszustwo i grozi im kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy nawet do 8 lat.

Zapłacili dwustuzłotowym banknotem prezentowym...Odpowiedzą za oszustwo

14 czerwca br. dwóch młodych mężczyzn próbowało zapłacić w jednym ze sklepów w Jabłonce banknotem prezentowym z napisem “souvenir”. Czujny sprzedawca zorientował się, że nie jest to prawdziwy pieniądz i nie przyjął banknotu. O całym zdarzeniu zostali poinformowani policjanci z miejscowego komisariatu, którzy szybko ustalili wizerunek mężczyzn podejrzewanych o usiłowanie oszustwa. Podczas dalszych czynności funkcjonariusze ustalili, że takim samym banknotem prezentowym, ci sami mężczyźni zapłacili wcześniej za zamówione jedzenie w jednej z miejscowych restauracji.

Tego samego dnia, do komisariatu na dozór zgłosili się 19-latek oraz 27-latek  z gminy Lipnica Wielka i Jabłonka. Funkcjonariusze od razu zorientowali się, że to oni dopuścili się oszustwa i próby oszustwa. Ponadto posiadali przy sobie kilkadziesiąt sztuk banknotów dwustuzłotowych z napisem “souvenir”, a w miejscu zamieszkania jeden z nich miał jeszcze ponad 150 sztuk tego typu banknotów, które jak się okazało kupili w Internecie. Banknoty prezentowe występują w różnych nominałach i można je kupić, jednak nie są to środki płatnicze. 19 i 27-latek za oszustwo i usiłowanie oszustwa zostali zatrzymali. W środę zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu, gdzie usłyszeli zarzuty z art. 286§1 kk. Za popełnione przestępstwa grozi im kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy nawet do 8 lat. Prokurator zastosował wobec 19-latka dozór oraz poręczenie majątkowe, a wobec 27-latka dozór, poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju.

Uważnie sprawdzajmy banknoty, które otrzymujemy. Banknoty prezentowe występują w różnych nominałach i przeznaczone są do celów edukacyjnych lub do zabawy, a ich sprzedaż i posiadanie nie jest zabronione. Nie są to jednak środki płatnicze, a na banknocie widnieje napis “souvenir” oraz napis, że banknot nie jest środkiem płatniczym. Płacąc nimi narażamy się na odpowiedzialność karną.

zdjęcie poglądowe

źródło: KPP Nowy Targ

os 17.06.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również