Kamery live
prognoza pogody

Zakupy dla seniora, pomoc prawna i psychologiczna – OPS wspiera seniorów, by ograniczali wyjścia z domu

5 listopada 2020 12:48

Program “Wspieraj seniora”, akcja “Zakupy dla seniora”, czy “Bezpłatna TELE-POMOC” obejmująca poradnictwo prawne i psychologiczne – Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Targu oferuje szereg usług, które mają pomóc seniorom w czasie pandemii, jak również maksymalne ograniczyć konieczność opuszczania swoich domów i mieszkań przez osoby starsze i niepełnosprawne, które szczególnie narażone są na zarażenie.

Zakupy dla seniora, pomoc prawna i psychologiczna - OPS wspiera seniorów, by ograniczali wyjścia z domu

“Bezpłatna TELE-POMOC dla Seniora”  – to wsparcie skierowane jest w głównej mierze do Seniorów – mieszkańców miasta Nowy Targ. Pomoc obejmuje poradnictwo psychologiczne i prawne.

Celem usługi “Bezpłatna TELE-POMOC dla Seniora” jest wsparcie osób starszych, u których występuje największe ryzyko zakażenia i powikłań w związku z chorobą COVID-19. Pomoc psychologiczną można uzyskać w każdy poniedziałek i piątek w godz. od 8.00 do 13.00 pod nr telefonu 504 084 147. Poradnictwo prawne będzie realizowane po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod nr tel. 18 26 11 700. PORADNICTWO JEST BEZPŁATNE.

Usługa jest realizowana w ramach Projektu NOWOTARSKI SENIOR – II EDYCJA, współfinansowanego ze środków Wojewody Małopolskiego i Gminy Miasto Nowy Targ.

Zakupy dla Seniorów – to usługa skierowana do osób samotnych, starszych, niepełnosprawnych – mieszkańców miasta Nowy Targ. Pomoc obejmowała będzie zakup leków, żywności oraz środków czystości. 

Celem usługi “Zakupy dla seniorów” jest maksymalne ograniczenie konieczności opuszczania swoich domów i mieszkań przez osoby starsze i niepełnosprawne, które szczególnie narażone są na zarażenie. Usługa dostarczenia podstawowych, codziennych produktów i leków będzie bezpłatna. Koszt zamówionych zakupów, który pokrywa zainteresowany, nie może przekroczyć kwoty 200 złotych. Żywność, środki higieniczne i środki czystości będą kupowane w ilościach  niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób starszych, w sklepach położonych w najbliższej okolicy ich zamieszkania. Leki kupowane będą na podstawie recept.

Z usługi “Zakupy dla seniorów” mogą skorzystać osoby w wieku powyżej 60 roku życia, samotnie prowadzące gospodarstwo domowe lub mieszkające z drugą osobą z niepełnosprawnościami, długotrwale chorą lub niesamodzielną. Z usługi można skorzystać maksymalnie dwukrotnie w ciągu tygodnia, od poniedziałku do piątku.

Zgłoszenia przyjmuje pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej, w terminie od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00 pod numerem 18 26 11 700.

Podczas rozmowy należy podać swoje imię, nazwisko, adres i numer telefonu. Przyjmujący zgłoszenie zapyta o potrzeby. Dzięki tej rozmowie senior będzie mógł konkretnie powiedzieć, jakich zakupów potrzebuje i ustalić termin ich realizacji. Rozmowy telefoniczne będą podstawowym narzędziem kontaktu. Wolontariusz, który zrobi zakupy, rozliczy się na podstawie paragonu i oświadczenia. Sposób zapłaty za zakupy oraz sposób dostarczenia towarów zostanie ustalony indywidualnie z zainteresowaną osobą. Całość i poprawność wykonania usługi zakończy telefon ze strony koordynatora.

Uwaga: dla zapewnienia bezpieczeństwa, każde zgłoszenie będzie miało swój unikatowy numer – do wyłącznej wiadomości seniora. Numer będzie stanowił hasło do kontaktów. Tym numerem będzie się posługiwał wolontariusz (będzie miał też specjalny identyfikator). Żaden wolontariusz nie będzie pukał do domu seniora, jeśli starsza osoba nie zgłosi wcześniej przez telefon zapotrzebowania na usługę. Takie zabezpieczenie jest konieczne z uwagi na bezpieczeństwo Seniorów.

Program “Wspieraj seniora” – koordynowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej 

Program skierowany jest do osób w wieku powyżej 70. roku życia, które w czasie pandemii pozostają w domu i nie mogą skorzystać z pomocy rodziny lub sąsiadów. Pomoc jest realizowana w postaci usługi polegającej na zrobieniu niezbędnych zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby (artykuły spożywcze, środki higieny osobistej). Koszty zakupów pokrywa osoba zainteresowana.

O pomoc w zrobieniu zakupów Seniorzy mogą zgłaszać się telefonicznie pod nr 22 505 11 11. Jest to numer ogólnopolskiej infolinii dedykowany tylko dla potrzeb ww. Programu. Ośrodek Pomocy Społecznej skontaktuje się z Państwem, ustali potrzeby i udzieli pomocy. Więcej informacji dostępnych jest na stronie https://wspierajseniora.pl/

 

os 05.11.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również